דמי הבראה

מרבית העובדים במשק יקבלו בחודשי הקיץ תשלום עבור דמי הבראה. תשלום דמי הבראה איננו תשלום המוסדר בחוק, אלא, מדובר על תשלום המוסדר בהסכם קיבוצי אשר מתעדכן מדי שנה בשנה וכן, מתעדכן בצווי הרחבה.

14.05.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
דמי הבראה

PIXABAY

 

כל עובד אשר סיים שנת עבודה במקום העבודה שלו, חייב לבדוק האם מקום העבודה שלו משלם דמי הבראה ובאיזה אופן משולמים דמי ההבראה. במידה והעובד מגלה שמקום העבודה לא משלם דמי הבראה, עליו לפנות למעסיק ולברר מה בדבר דמי ההבראה המגיעים לעובדים ומדוע הם לא משולמים. ניתן לתבוע כיום מקום עבודה אשר לא משלם דמי הבראה לעובדיו.

שיעור דמי הבראה

שיעור דמי ההבראה לכל עובד יקבע בהתאם לוותק שלו במקום העבודה. בשנה הראשונה לעבודתו של העובד במקום העבודה התשלום יהיה בהתאם לחמישה ימי הבראה, בשנה השנייה והשלישית התשלום על ימי ההבראה יעמוד על שישה ימים וכך הלאה, כאשר התשלום יכול להגיע עד 10 ימי הבראה לאדם שהוותק שלו במקום עבודה הוא 20 שנה ואף יותר מכך. ישנם במשק מספר מגזרים אשר בהם ימי מספר ההבראה יהיה גבוה יותר וזאת בשל העובדה שהסכם הקיבוצים אחר לגביהם כגון ענף הבנייה. כמו כן בהתאם להסכמים ספציפיים, מקום עבודה כזה או אחר יכול לקבוע כי העובדים שלו יקבלו את תשלום דמי ההבראה בחודשים אחרים בשנה ולא בחודשים שבהם מרבית העובדים מקבלים את דמי ההבראה הלא הם: חודשי יולי ואוגוסט. כמו כן, ישנם מקומות עבודה אשר בהם דמי האבטלה פרושים על גבי כל השנה והעובד מקבל מדי חודש בחודשו סכום כלשהו מדמי ההבראה.

מי זכאי לדמי הבראה?

חשוב מאוד לדעת שלא כל עובד זכאי לדמי הבראה. עובד זכאי לקבל דמי הבראה רק אם במועד קבלת דמי ההבראה הוא כבר השלים שנת עבודה מלאה. חופשת לידה או שמירת הריון נכללות בהתאם לחוק בתקופת הוותק הרלוונטית לצורך קביעת הזכאות של האישה לדמי הבראה. בהתאם לצו הרחבה של דמי הבראה נקבע כי בקביעת זכאות לדמי הבראה לא מביאים בחשבון העדרות של עובד בשל חופשה ללא תשלום או היעדרות אחרת שלא קשורה ליחסי עובד- מעביד כגון: עובד אשר עבר תאונת עבודה שבגינה הוא מקבל תשלום מביטוח לאומי או מחלה שאיננה בתשלום אשר חורגת מימי המחלה שנצברו לזכרותו של העובד. לעומת זאת, במידה והעובד נעדר במקום העבודה בגין מילה שהוא מקבל עליה דמי מחלה או חופשה שנתית שהוא לוקח, הרי שהדבר ילקח בחשבון בחישוב דמי ההבראה של אותו העובד.

מה עוד חשוב לדעת על דמי הבראה?

הנה כמה דברים נוספים שחשוב לדעת על דמי הבראה: ראשית כל, גם אדם אשר עובד במשרה חלקית זכאי לקבל דמי הבראה באופן יחסי בהתאם לחלקיות המשרה שלו. במידה וסיימתם לעבוד בחברה כלשהי ולא קיבלתם תשלום דמי הבראה, חשוב מאוד שתדעו שניתן לתבוע דמי הבראה אשר לא שולמו לעובד גם לאחר סיום העבודה לשנתיים אחורה בלבד. יחד עם זאת,  ניתן למצוא פסיקה הקובעת שגם עובד אשר דרש לקבל דמי הבראה בתקופת העבודה שלו ובכל זאת הם לא שולמו לו, יוכל לקבל דמי הבראה גם עבור שנים קודמות מעבר לשנתיים. חשוב מאוד בטרם תובעים בגין דמי אבטלה לבדוק את תלושי השכר בשנים קודמות ולבחון האם היה בהם רכיב של דמי הבראה. במידה ולא היה בתלושים הללו מרכיב של דמי הבראה, יש לפנות באופן מהיר למעסיק, להעלות בפניו את העניין ולבקש את דמי האבטלה המגיעים לכם מתוקף הסכם הקיבוצים.

 

תגובות

מומלצים