השלבים לקניית בית ראשון

זו הפעם הראשונה שאתם קונים בית, ויש לכם המון שאלות? קחו בחשבון שהמסע לבעלות על בית כרוך בעליות ובירידות, אבל ברוב המקרים מדובר במסע משתלם מאוד. כך בוודאי תרגישו גם אתם כשתהליך רכישת הבית יסתיים בשעה טובה ומוצלחת!

24.01.2021 מאת: פורטל הכרמל והצפון
השלבים לקניית בית ראשון

 

המסע מתחיל בקביעת התקציב, עובר דרך קבלת אישור למשכנתא ומסתיים בבית משלכם.

שלב ראשון – הכינו את הכסף

אל תתחילו בחיפוש בתים. קודם וודאו שהמצב הפיננסי שלכם מסודר, והעריכו איזה שווי של בית אתם יכולים להרשות לעצמכם לקנות. תוכלו להשתמש במחשבוני משכנתא באינטרנט, כדי לאמוד את התקציב שלכם בהתחשב בהכנסות, בחובות, בחסכונות ובהתחייבויות הפיננסיות האחרות שלכם. אחרי הכול, אתם אמורים לשלם את המשכנתא בנוחות מדי חודש בחודשו.

קחו בחשבון שהמשכנתא מממנת רק 75% משווי הנכס, את 25 האחוזים האחרים תצטרכו להוסיף כמימון עצמי.

שלב שני – לקחת משכנתא שמתאימה לכם

כעת, כשהתקציב יותר ברור לכם, אתם מוכנים להתחיל לבדוק את נושא המשכנתאות. מומלץ להיפגש עם הגוף המלווה ולדון במוצר המשכנתא המתאים לכם, כולל אפשרויות הריבית השונות, כמו ריבית פריים, ריבית מט״ח, ריבית משתנה או ריבית קבועה.

על סמך המימון העצמי העומד לרשותכם, ושווי מוערך של הבית שתרצו לרכוש, תוכלו להעריך את גובה המשכנתא שיאשר לכם מהבנק.

קחו בחשבון שלצורך קביעת גובה המשכנתא, הבנק לא יסתמך על מחיר הבית שעליכם לשלם, אלא על ערכו בשוק, שייקבע על ידי שמאי מוסמך מטעם הבנק. כך תוכלו להעריך באופן מציאותי יותר את סכום המשכנתא המשוער שתוכלו לקבל ואת המימון העצמי שתצטרכו לשלם.

שלב שלישי – עשו זום לבית החלומות שלכם

כעת, כשאתם יודעים כמה כסף תוכלו לקבל כמשכנתא, תוכלו להתחיל לחפש את בית החלומות שלכם. אפשר לעשות זאת בליווי סוכן נדל״ן או על ידי חיפוש באתרי מכירות. חסכו לעצמכם זמן ואנרגיה רגשית, על ידי צמצום החיפוש לבתים המתאימים לקריטריונים הכספיים שלכם. אם זה אפשרי, מומלץ לבחון את השכונה, הרחוב והבית במפה של גוגל, ולצפות בצילומים של פנים הבית אם הם מפורסמים ברשת.

לאחר שמצאתם את הבית המתאים, סוכן הנדל״ן יעזור לכם לנהל את המשא ומתן עם המוכר. לאחר שהסכמתם על המחיר, זה הזמן להצטייד בעורך דין מומחה בנדל״ן, שיבדוק היטב את מצבו החוקי של הנכס והבעלים, יבטיח שהנכס נקי מכול חוב או עיקול, ויוודא שאתם חותמים על חוזה רכישה שלא כולל מוקשים שלא שמתם לב אליהם.

שלב רביעי: הגעתם לתהליך המשכנתא

לאחר שהגעתם להסכמה עם המוכר, הגיע הזמן להגיש בקשה למשכנתא. יש הממליצים להשתמש בשירותיו של יועץ משכנתאות מנוסה ואמין, שיוכל להבטיח לכם סקר שוק שיאפשר לו לבחור במוצר המשכנתא המתאים ביותר לצרכים הפיננסיים שלכם, כולל התשלום החודשי שתשלמו לאורך תקופת המשכנתא, וצורת ההחזרים החודשיים, הנקבעת לפי המחשבון בו תשתמשו.

לדוגמה – ההחזרים לפי מחשבון שפיצר מחושבים כך: בתחילת תקופת המשכנתא יופרש סכום גדול לתשלום הריבית, והוא ילך ויקטן, ויופרש סכום קטן לתשלום הקרן שילך ויגדל.

כאמור, הבנק ישלח את השמאי להעריך את הבית שרכשתם, ולפי הערכה זו יקבע את 75 אחוזי המשכנתא שתוכלו לקבל למימון הבית החדש, מה שגם יקבע את גובה המימון העצמי שלכם.

שלב חמישי – אתם כמעט בבית

לאחר אישור המשכנתא שלכם תקבלו את הסכם המשכנתא. קראו אותו בעיון, ובעיקר, התייעצו עם יועץ משכנתא משלכם, שאמור לשמור על האינטרסים שלכם. לאחר סגירת ההלוואה, ובתוך מספר ימים יועברו כספי המשכנתא למוכר, ואתם תוכלו לקבל את המפתחות לבית החדש שלכם!

 

תגובות

מומלצים