מה זה חלון גג ולמה כדאי לכם להכיר אותו?

כולנו אוהבים אור טבעי בבית, ובשפע. כולנו גם מנסים להפוך את מרחבי המגורים שלנו לכמה שיותר מאווררים ובפרט בקיץ החם. על מנת לסמן V על שתי המטרות החשובות הנ"ל אנחנו יוצרים חלונות בקירות הבית, ועוד אופציה שכדאי להכיר, ואחרי ההיכרות לשקול להשתמש בה, היא חלון בגג הבית.

26.05.2019 מאת: פורטל הכרמל
מה זה חלון גג ולמה כדאי לכם להכיר אותו?

 

הסוגים השונים של חלונות בגג

כשרוצים להבין מה זה בעצם חלון גג כדאי קודם כל לדעת שישנם מספר סוגים של חלונות שממוקמים בחלק העליון של הבית במקום באחד הקירות.

למעשה ישנם 2 סוגים עיקריים: חלון תקרה וחלון לגג רעפים. הסוג הראשון מתאפיין במבנה מאוזן וישר ואילו הסוג השני הוא באופן טבעי משופע. ישנם גם הבדלים נוספים מבחינת הדרך שבה נפתח כל אחד מסוגי החלונות, אופן ההתקנה שלהם ועוד.

האתגרים הספציפיים של חלון בגג

כשאנחנו מדמיינים הוספה של חלון לגג רעפים (ובעצם כל חלון גג) יש לנו בראש תמונה אידיאלית, לרוב על בסיס סדרות וסרטים שראינו או כתוצאה מזיכרונות מטיול בארצות אירופה הקרירות, של גג ובו חלון יפהפה שמכניס פנימה שמש ענוגה ואור רך ומלטף.

בישראל לעומת זאת המצב שונה, שהרי האקלים כאן שונה לגמרי מזה של צפון אירופה: במשך ימים רבים חם כאן, ואפילו מאוד, וישנן לא מעט שעות שבהן השמש קופחת ומלהיטה את האוויר. כתוצאה מכך רוב הגגות בישראל חמים מאוד. גם גגות הרעפים עלולים להיות כאלה שמתחתם שוררת טמפרטורה גבוהה במיוחד, וכשאנחנו פותחים בהם חלון התוצאה עלולה להיות חימום מוגבר (גם כשיש מנגנון הצללה).

עוד כדאי לקחת בחשבון לפני שמתקינים חלון גג את אפשרות הזרימה של האוויר מתחתיו. כאמור אחת הסיבות להתקנת חלונות אלה היא אפשור אוורור טוב יותר אבל כדי להשיג מטרה זו נדרשת אופציה לא רק לכניסת אוויר אלא גם ליציאתו, כך שתהיה סירקולציה.

בהקשר זה כדאי לזכור שאוויר חם נוטה לעלות כלפי מעלה, ועל כן הוא יצטבר מתחת לאותו חלון שהחלטנו להתקין בגג, שכן הפתח לא יספיק לשחרר את כל האוויר החם מה גם שלפחות בחלק מהזמן החלון בכלל סגור.

איך להבטיח חלון גג אפקטיבי במיוחד?

כל האתגרים הנ"ל לא הופכים את האופציה של חלון גג לכזו שלא כדאי לממש, אלא להפך: הוספת החלון היא צעד חכם, אבל בתנאי שמבצעים אותו בצורה מושכלת ובעזרת אנשי מקצוע שזוהי המומחיות שלהם.

המרכיב הראשון בפתרון כל הבעיות שהוצגו הוא לבחור במערכת ייחודית של סקיילייט, שמתאימה למדינות חמות כמו ישראל. מערכת שכזו כוללת מרכיבים לשאיבת האוויר החם והלח והוצאתו אל מחוץ לחלל שמתחת לגג וכך גם אותו חלל הופך פחות חם וגם הבית כולו מצטנן.

דגש חשוב נוסף של חלון לגג רעפים הוא תכנון שמכניס לבית בעיקר את קרני השמש הנמוכות, כך שהתאורה לא תהיה עזה מדי אלא במידה הרצויה.

 

תגובות

מומלצים