עונת הנחשים בפתח מה עושים כשיש נחש בבית?

גם חובבי בעלי חיים מושבעים לא מתלהבים מנוכחות של נחש אצלם בבית, ואפשר להבין למה. אמנם רוב הנחשים אינם ארסיים, וגם לא מסוכנים עבורנו, אבל לרובנו אין את הידע הדרוש כדי להבחין בין נחש שלא יכול להזיק לנו לבין כזה שעלול לפגוע בנו

25.02.2019 מאת: פורטל הכרמל והצפון
עונת הנחשים בפתח מה עושים כשיש נחש בבית?

 

לכן בכל מצב שבו מופיע בבית או בגינה נחש, חשוב להזמין מיד לוכד.

סילוק הנחש - רק בהתאם לחוק!

חשוב לדעת שעל פי החוק בישראל, נחשים הם בעלי חיים מוגנים. פגיעה בנחש ללא היתר מיוחד מהווה עבירה, ולכן אם תנסו לסלק את הנחש בכוחות עצמכם אתם מסתכנים בהפרת החוק.

למעשה, גם אם בן אדם "רק" מזמין מישהו שמתנהל בניגוד לחוק הוא שותף לדבר עבירה ועלול להיענש בחומרה (מה גם שבימינו המודעות לזכויות בעלי החיים שחולקים איתנו את כדור הארץ נמצאת במגמת עלייה משמעותית, וגם מקרים של פגיעה בבעלי חיים שאינם כלבים או חתולים עולים לכותרות).

את ההיתר המיוחד - שנקרא "אישור פגיעה בערך טבע מוגן" - מספקת רשות הטבע והגנים. בהתאם הסינון הראשוני של אנשים שמציעים שירות לכידת נחשים בבית או בגינה כולל וידוא שיש להם את ההיתר הנ"ל.

למה מסוכן לנסות לטפל בבעיה בכוחות עצמכם?

מעבר לעובדה שכל פגיעה בנחש בלי היתר מהווה עבירה על החוק, יש עוד כמה סיבות טובות להזמין לוכד נחשים מקצועי.

סיבה אחת היא שמרבית הפגיעות מתרחשות דווקא בזמן שמנסים לתפוס את הנחש או להרוג אותו, שכן נחש שחש סכנה עלול לתקוף. סיבה שנייה היא שלוכדים מקצועיים יבצעו סריקה מקיפה של כל הבית והחצר, ובמידת הצורך גם הסביבה הקרובה, ובזכות הניסיון שלהם יוכלו לאתר נחשים נוספים ולהבטיח לכם שקט נפשי אמיתי.

סיבה שלישית היא שאיש מקצוע מיומן יוכל לספק לכם טיפים לגבי הבית והגינה הספציפיים שלכם כך שלא יגיעו אליכם נחשים נוספים.

טיפים למניעת הגעת נחשים אליכם הביתה

על-מנת להקטין את הסיכוי להגעת נחשים אליכם לחצר או לבית, חשוב למנוע מהעצב לצמוח לגובה ולספק לנחשים מקומות מסתור. המלצה נוספת היא לוודא שאין בגינה וגם לא באזורים שונים בבית ג'אנק, שאריות של גזם ושאר פסולת שמהווה גם היא מקום מסתור אידיאלי לנחשים.

כמו כן כדאי להרחיק מהחצר מכרסמים, שכן אלה מהווים מזון לנחשים ומושכים אותם. גם יונים עשויות להיות אטרקציה לנחש, ולכן רצוי להרחיק גם אותן מהבית.

איך לבחור מבין כל לוכדי הנחשים?

כאמור הפרמטר הראשון הוא קיומו של היתר מטעם רשות הטבע והגנים. כמו כן כשבוחרים לוכד נחשים מומלץ לשאול כל איש מקצוע מה הוא עושה עם הנחשים שהוא לוכד - החוק מחייב שחרור בשמורת טבע מתאימה. פרמטר שני הוא הניסיון וכמובן שזמינות מידית היא גם שיקול.

עד להגעת איש המקצוע חשוב לשמור על מרחק ביטחון וגם על קשר עין, וכמובן ליידע את כל בני הבית. במידת האפשר צלמו את הנחש - מרחוק - כך שהלוכד ידע באיזה סוג מדובר וגם יוכל לתדרך אתכם בהתאם איך לנהוג.

המאמר באדיבות אתר המדביר שמציל: https://www.ha-madbir.co.il

 

תגובות

מומלצים