פסנתר חשמלי מול פסנתר קלאסי - כל ההבדלים

לפסנתר יש מקום של כבוד, לא רק במוזיקה אלא בכלל בתרבות. לא מעט בתים, ואפילו בתי עסק ומוסדות ציבוריים שונים, מתכבדים בנוכחותו של פסנתר בלובי או במקומות אחרים

05.01.2021 מאת: פורטל הכרמל והצפון
פסנתר חשמלי מול פסנתר קלאסי - כל ההבדלים

 

בין אם זה ליופי ובין אם זה בשביל לאפשר לעוברים ושבים, לעצור לרגע ולנגן בו. דבר שלא נוכל לראות עם כלי נגינה אחרים, למשל תופים או גיטרות.

הפסנתר הוא כלי נגינה מאוד מיוחד, אשר מלווה סגנונות מוזיקה שונים החל ממוזיקה קלאסית, ג'אז, בלוז, וכלה ברוק. מדובר באחד הכלים הבודדים שאפשר לעשות בהם שימוש במנעד רחב של סגנונות מוזיקה ובכן במנעד רוחב של להקות ותזמורות, החל מצמדים, טריו וכן הלאה.

לצד פסנתר רגיל, כפי שאנחנו מכירים מאז ומתמיד, אפשר למצוא היום גם סוגים יותר מתקדמים, אשר משרתים מוזיקאים בסגנונות שונים. מדובר על פסנתרים שנועדו לשלב בין הצליל המסורתי לצלילים חדשים יותר, ולהתאים אותם גם לסגנונות מוזיקה יותר חדישים.

פסנתרים חשמליים הם דוגמא קלאסית לכך. אפשר למצוא הרבה מאוד נגנים בלהקות רוק ואפילו בתזמורות שונות, מנגנים על כלי זה במקום על פסנתר קלאסי. לעיתים השימוש בסוג כזה של פסנתר הוא הרבה יותר קל, נוח ופשוט, אשר בפסנתר קלאסי רגיל.

זה נכון מאחר וניתן לרכוש פסנתר חשמלי נייד ולא חייבים בהכרח לקנות פסנתר חשמלי נייח, כלומר, פסנתר שאין לו רגילים, הוא לא מהווה סוג של רהיט כמו פסנתר קלאסי, אלא קושרים אליו רצועה וכך אפשר להניח אותו על הכתף, כמו שמניחים גיטרה ולנגן איתו. הרבה מאוד להקות רוק בוחרות להשתמש בסוג כזה של פסנתר בהופעות, כך הוא יכולות לחסוך לעצמן את עלויות ההובלה של הפסנתר ממקום למקום. כמו כן, הורים רבים בוחרים לרכוש פסנתר נייד לילדים שלהם, לפני שהם משקיעים ברכישת פסנתר רגיל.

מה ההבדל בין פסנתר רגיל לפסנתר חשמלי

כאמור, ההבדל הראשון הוא במבנה שלהם. פסנתר רגיל הוא רהיט אשר מציבים אותו בנקודה מסוימת, ואי אפשר לנייד אותו בקלות. לעומת זאת, פסנתר חשמלי הוא לא שונה מגיטרה במבנה שלו, אפשר לקחת אותו לכל מקום באמצעות נרתיק וקל מאוד להשתמש בו.

ההבדל השני הוא בצליל. באופן טבעי, פסנתר חשמלי, כולל הרבה יותר פונקציות, הרבה יותר אפשרויות מתקדמות מאשר פסנתר קלאסי, שכולל קלידים ופדלים ברגליים, הצליל שלו הרבה יותר נקי, ומושפע מזריזות הידיים של הנגן ופחות מאפקטים שיש בו.

ההבדל השלישי הוא עלויות, פסנתר רגיל, רהיט, עולה לאין שיעור הרבה יותר מפסנתר חשמלי. זה נובע מעצם האופן בו הוא בנוי והמרכיבים השונים שנכללים בו. צריך להדגיש, גם עלויות התחזוקה הן גבוהות יותר, מאחר ולא פעם צריך לבצע תיקונים במרכיבים הפנימיים שלו.

נקודה אחרונה, יש הסבורים שאם רוצים להיות פסנתרנים רציניים, אז יש צורך ללמוד על פסנתר רגיל, אך אם רוצים לנגן עם חברים או בלהקה, אז מוטב לרכוש פסנתר חשמלי נייד.

 

מקור תמונות

https://pixabay.com/vectors/girl-vintage-piano-drawing-play-4396853/

https://pixabay.com/vectors/midi-keyboard-music-keyboard-piano-4276061/

 

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים