3 דרכים לזהות מכור לסמים שזקוק לעזרה

לצערנו בשנים האחרונות אנו עדים לעליה בשימוש בסמים ולא מעט אנשים אשר מתחילים בקטן, אך כאשר הם מגיעים למצב בו הסביבה מבחינה ללא ספק כי יש להם בעיה – כבר מאוחר מאוד והרבה יותר קשה לטפל במצב שלהם.

02.10.2021 מאת: פורטל הכרמל והצפון
3 דרכים לזהות מכור לסמים שזקוק לעזרה

 

התמכרות לסמים היא מחלה קשה מאוד אשר יכולה בסופו של דבר גם להרוג, ולכן אם אתם מבחינים בסימנים להתמכרות אצל הקרובים לכם, פנו אל מרכזי גמילה פרטיים, אל מטפלים או כל גורם אחר שיכול לסייע וודאו כי הם מקבלים את הטיפול הנכון. ללא טיפול מקצועי ותמיכה מהסביבה, הפגיעה עשויה להיות קשה מאוד ואפילו בלתי הפיכה, ולכן גם חשוב להיות ערים לסימנים הללו ולשים לה אליהם מוקדם ככל האפשר.

 

דרך ראשונה – סימנים נפשיים

 

דרך אחת לראות ולזהות אדם אשר מכור לסמים היא באמצעות סימנים נפשיים. אדם אשר נמצא בסביבה שלכם מספר שעות והוא לא רגוע, הופך לכעוס ועצבני, לא משתלט על עצמו, אוכל בכמות מוגזמת וכדומה, ורק לאחר שיצא להפסקת "סיגריה" או תירוץ דומה חוזר רגוע ושקט, או אפילו שקט מידי – ייתכן כי הוא מכור לסמים והוא כבר במצב בו הסם מנהל אותו ואת שגרת היום שלו.

 

בנוסף, אם יש לכם חברים או בני משפחה קרובים אשר נמצאים בתקופה בה הם עוברים משבר נפשי קשה – היו לידם! זהו הזמן בו הכי קל ליפול להשפעה המשכחת של הסמים.

 

דרך שניה – סימנים פיזיים

 

הדרך השני לזהות מכור לסמים שזקוק לעזרה, וכמה שיותר מהר, היא דרך סימנים פיזיים. בדרך כלל, כאשר כבר יש סימנים פיזיים ניכרים לעין, ההתמכרות היא קשה ועמוקה מאוד. בין הסימנים הפיזיים המוכרים והנפוצים ביותר בהם ניתן להבחין כלולים:

  • שינוי משמעותי בהרגלי האכילה או במשקל – בין אם מדובר באכילה בכמות מוגזמת ועליה משמעותית במשקל, ובין אם ההפך, ירידה מהירה וקיצונית מאוד במשקל.
  • שיבושים בשעות השינה ושינה לא סדירה.
  • הזנחה כללית של המראה החיצוני וההיגיינה האישית בניגוד לעבר.
  • שיבושים בדיבור ובהגיה.
  • הזעה ורעידות בידיים וברגליים.

 

דרך שלישית – סימנים מנטליים

 

ישנם סימנים מנטליים ושינויים התנהגותיים אשר יכולים להעיד אף הם על התמכרות לסמים כמו:

  • נטיה לשקר בתדירות גבוהה, במיוחד אם זה לא מתאים לאופי של האדם שהכרתם קודם תחילת השימוש בסם.
  • ירידה ברמת התפקוד בכל תחומי החיים, בין אם זה בלימודים, בעבודה או אפילו בקשרים החברתיים.
  • אפטיה ואדישות, גם מבחינה מנטלית וגם ניתן לזהות זאת במבט של האדם תוך כדי שיחה. האישונים הופכים לקטנים ובולטים והמבט מזוגג ולא מפוקס.
  • התרחקות מסביבה טובה וחברים טובים והתבודדות חברתית מהם, ולעומת זאת התקשרות חברתית למכורים נוספים אשר מעודדים את התנהגותו.

 

הסימנים הללו יכולים להעיד על כך שהאדם אותו אתם מכירים התמכר לסמים, בין אם קלים ובין אם קשים, וחשוב מאוד שתנסו לעזור לו ככל האפשר.

 

אחד הדברים החשובים שיש לעשות הוא לא לתקוף את האדם. אדם שמכור לסמים וירגיש כי הסביבה הקרובה שלו תוקפת אותו על זה, יתחיל להכניס לעצמו מחשבות כי לא אכפת לאף אחד ממנו או שכולם נגדו, מה שאף יעצים את השימוש בסם וההתמכרות אליו.

 

במקרים בהם אתם מזהים את הסימנים הללו חשוב מאוד לפני הכל להתייעץ עם אנשי מקצוע מומחים, לפרוס בפניהם את הסימנים אותם אתם מזהים ולהתייעץ איתם על הדרך הנכונה לדבר עם האדם ולהציע לו את הטיפול הנכון והטוב ביותר עבורו ועבור המצב איתו הוא מתמודד.

 

 

תגובות

מומלצים