גביית חובות הרשויות המקומיות

דורון תשתית, מנהל המרכז לגביית קנסות ברשות "המרכז שם לנגד עיניו את עקרון אכיפת שלטון החוק וחיזוקו, וזאת בניגוד לחברת גבייה שהמוטיבציה שלה היא רווח כלכלי. נכון להיום, 82 רשויות גובות דרך המרכז לגביית קנסות, בעיקר קנסות בנושא תכנון ובנייה".

02.09.2021 מאת: פורטל הכרמל והצפון
גביית חובות הרשויות המקומיות

 

דורון תשתית, מנהל המרכז לגביית קנסות ברשות, על גביית חובות הרשויות המקומיות.
      

החל ממתי הוסמך המרכז לגבות את חובות הרשויות המקומיות ?

דורון: "המרכז לגביית קנסות הוסמך, בתיקון 19 לחוק המרכז, לגביית קנסות שהוטלו על ידי גורמים של השלטון המקומי, ובכלל זה עיריות\ מועצות מקומיות \ וועדות לתכנון ובנייה. תאריך התחולה נקבע 1 לינואר 2019. לאחר תקופת הכנה ארוכה שכללה עשרות פגישות עם גורמים שונים בעיריות ומועצות לתכנון ובנייה, הפרויקט יצא לדרך בינואר 2020".

 

אלו סוגי חובות נגבים ?

דורון: "המרכז לגביית קנסות יכול לגבות את החיובים ה"פליליים" וה"עונשיים" שמוטלים על ידי גופי השלטון המקומי. כך, לדוגמא, המרכז מוסמך לגבות גזרי דין שניתנו בבית משפט , קנסות שונים שמוטלים על ידי גופי השלטון המקומי, ברירות משפט, כפל תשלום ועוד. המרכז, בשלב זה, לא הוסמך לגבות ארנונה וחיובים אזרחיים אחרים כדוגמת אגרת חינוך ושמירה".

 

מהו יתרון המרכז לגביית קנסות ברשות על פני חברות גבייה פרטיות ?

דורון: "המרכז לגביית קנסות הינו גוף אכיפה שהכלי העיקרי שלו – גביית קנסות. משום כך, המרכז שם לנגד עיניו את עקרון אכיפת שלטון החוק וחיזוקו, וזאת בניגוד לחברת גבייה שהמוטיבציה שלה היא רווח כלכלי. המרכז פועל באופן שקוף, מידתי, שוויוני כלפי כל החייבים. היתרון של המרכז מתבטא, בנוסף, בעלויות הנמוכות המושטות על החייב והעמלה הנמוכה המוטלת על גוף השלטון המקומי (3% מקרן החוב בלבד). בנוסף, המרכז לגביית קנסות מוכיח אחוזי גביה גבוהים מאוד (מעל 90%) וכל זאת בהקפדה על כל הוראות הדין".

 

אלו רשויות כבר גובות דרך המרכז ?

דורון: "נכון להיום, 82 רשויות גובות דרך המרכז לגביית קנסות, בעיקר קנסות בנושא תכנון ובנייה. מדובר בהליך וולונטרי שבמהלכו נציג העיריה\הוועדה פונה למרכז ומבקש לגבות דרכו. לאחר אישור של מנהל המרכז, יוצאת בקשה לשר המשפטים המאשר את ההתקשרות בצו. אחד החסמים להתפתחות מהירה יותר, היה פיתוח ממשקי עבודה ממוחשבים בין הגופים.

לכל עירייה ומועצה יש מערכות מחשב ייחודיות, והמרכז הצטרך למצוא פתרון מחשובי להתממשק מול כל עירייה ועירייה. בימים אלה תהליך ההתממשקות מול כל חברות התוכנה הנותנות שירותי מחשב לגופי השלטון המקומי נמצא בעיצומו, ואנו סבורים שעם סיום ההתממשקות המחשובית, יתחברו גופים נוספים.

לשמחתי, המרכז נמצא בשלבים מתקדמים של התממשקות מול עירייה גדולה מאוד שלאחר בדיקה מקצועית החליטה שהדרך העדיפה לגביית חובות הוועדה המקומית לתכנון וגבייה היא הסתייעות בשירותי המרכז לגביית קנסות.

יש לציין שהגבייה בעבור גופי השלטון המקומי, במקום חברות הגבייה, מחזקת את שלטון החוק בישראל, מסייעת לגופי השלטון המקומי לפעול בייעילות נגד עבריינים וזולה משמעותית לחייב ולעירייה".

 

 

תגובות

מומלצים