שאלה מציאותית

לישראל יש לכל הדעות לובי יהודי חזק גם בארה"ב גם במערב וזה עוזר לה ברמה הטקטית אם נכון הביטוי, אבל בכל הנוגע לקו האסטרטגי רק האינטרס הלאומי האמריקאי יכול להגיע אל הקו החם הזה ולגעת בו או אף להטות אותו אם לכאן או לכאן.

28.08.2021 מאת: אלברט שבות
שאלה מציאותית

 

רוצה להציג שאלה היפותטית שבתנאים מסוימים יכולה להפוך מציאותית. נניח כי האנטישמיות הגואה בעולם מגיעה עד מסדרונות השלטון במערב שיורק בפרצופה של ישראל ומצהיר: אתם כובשים בפועל ואין לנו חלק ונחלה עם עַם כובש, לכן יתכבד השגריר שלכם לנטוש הוא וצוותו את אדמתנו תוך 24 שעות.

 

ההצהרה האנטישמית הזו יוצאת ביום קודר אחד מהבית הלבן באופן מתואם עם כל המדינות החברות בברית נאט"ו בראשם עומדת ארה"ב ועל חבריו נמנים האיחוד האירופי קנדה ומדינות הממלכה המאוחדת.

 

ניתן להעריך כי קדמו להצהרה הזאת מספר אירועים שבלשון המעטה אינם מטיבים עם מדינת ישראל כגון חתימת הסכם גרעין של המערב עם איראן דבר שהעניק אד הוק לאיראן גושפנקא בינלאומית להתחמש בנשק גרעיני חם.

 

קדמה להסכם הגרעין החלטה היסטורית באו"ם, בתמיכת המערב וארה"ב, שתכליתה הקמת מדינת לאום פלסטינית, בירתה ירושלים המזרחית ומשתרעת על פני כל הטריטוריה שבין הקו הירוק לנהר הירדן שטח השגור בפינו תחת השם 'הגדה המערבית' או כשטחי יהודה ושומרון.

 

להחלטת האו"ם הוצמד לוח זמנים צר שכופה על ישראל, על-פי הצו הבינלאומי של האו"ם, לעמוד בו ולסגת ללא תנאים עד לתאריך הנקוב מכל השטח הכבוש שעל תילו יקום בית הלאום הפלסטיני.

 

לאור האירועים הקודרים האלה מה אמורה ישראל לעשות בפועל. איך היא מתמודדת עם הדבר הנורא מכל שהנה הנה הגיע לפתחה. זו השאלה התיאורטית ואולי אולי המציאותית תלוי בזווית הראייה ממנה נבחן את השאלה ונתמודד עימה.

 

להערכתי ממשלת בנט & לפיד הנוכחית היא ממשלה זמנית העומדת על כרעי תרנגולת וכפועל יוצא מכך תוקפה יפוג בכל רגע נתון. על-כן אני מבקש לציין כי השאלה מתייחסת לתקופה בה ממשלת ימין על מלא מלא שולטת בארץ, בראשה יכול לעמוד נתניהו או כל איש ימין אחר.

 

ומדוע, ישאל השואל, אני לועס את השאלה התיאורטית הזאת. מה לכל הרוחות הביא אותי לשאלה קודרת שכזו, איך בכלל יכולים לחשוב על תקופה אפוקליפטית כזו יזרוק המעיר לעברי את ההערה העוקצנית הזו, ואודה כי ההערה העוקצנית שלו היא חוד החנית של המאמר שבידכם, תעקור אותה והמאמר עם העוקץ שלו יפלו כפגר ללא רוח חיים.

 

רוצה להגיד זו המדיניות הרשמית גם הסמויה של כל ממשלות ישראל לדורותיה: לעשות את הכל אבל את הכל שלא נגיע לשאלה הזאת ונתמודד עימה. לכאורה ואולי גם למעשה זה הדבר הנכון לעשות, שהעולם לא יקום עלינו ויתאגד נגדנו.

 

לכן ישראל הפרקטית משתדלת ללכת על חבל דק ולשדר לעולם שני הפכים, שני שדרים: אנחנו מדינה בעלת עוצמה כלכלית וצבאית זה השדר הראשון של ישראל האסטרטגית שמשתדלת להתאים את המינון שלו כך שלא יגרע מהשדר ההפוך ויסתור אותו: אנו עם קטן השוכן באוקיינוס של אויבים המאיימים על קיומנו ועל כן אנו סומכים על האמפטיה של העולם והבנתו, ובד בבד מודעים לקווים האדומים שהמערב הנאור שירטט עבורנו ועושים ככל האפשר שלא נעבור את הקווים האלה לעולם ועד.

 

במילים אחרות נא תמיכתכם הכלכלית והצבאית תמורת הציות לרמזור המערבי וכללי המשחק שלו שלא תמיד הולכים יד ביד עם כללי האתיקה האנושית לא אמרתי צדק והגינות.

 

זו האסטרטגיה המדינית הישראלית על רגל אחת. בערבית יש פתגם עממי שמתאר במדויק את האסטרטגיה הזו "בוס אידו ודעי עליה בלקסר": נשק את ידו ואחל לה להישבר. זו בקיצור המדיניות של ישראל במערב.

 

זו הסיבה שבגינה ישראל נמנעת מלהגיב על כל טיל ועפיפון. זו הסיבה שבגינה נטבחו מאות חיילים בשכונת הסג'עייה בעזה, ברמאללה ואתמול בגדר נורה חייל מג"ב בראשו מטווח אפס. זה ה-למה ומדוע. כי אנחנו לא מבינים את המוסר הנוצרי הצבוע: אם נותנים לך סטירה תטה להם את הלחי השניה.

 

תטה אתה אומר המערב, אתה ולא אני כי אני אוריד מדינה שלמה אם הדם הכחול יעלה לי לראש (וגם אברח מאותה מדינה באישון לילה עם הזנב בין הרגליים).

 

ובכל זאת אם נתעמק קמעה נראה כי אין המדובר במוסר כי אם באינטרס, אינטרס המערב. לישראל יש לכל הדעות לובי יהודי חזק גם בארה"ב גם במערב וזה עוזר לה ברמה הטקטית אם נכון הביטוי, אבל בכל הנוגע לקו האסטרטגי רק האינטרס הלאומי האמריקאי יכול להגיע אל הקו החם הזה ולגעת בו או אף להטות אותו אם לכאן או לכאן.

 

לכן אם המשחק האמיתי מה שנקרא משחק הגמר מתקיים בזירה האסטרטגית, לכן הייתי אומר לישראל בואו נשחק גם אנחנו בזירה האסטרטגית ונתמקד בה ורק בה, כי הרי אנו רואים מול עינינו כי בשעת האמת לא הטקטיקה קובעת במערב כי אם האסטרטגיה, לא האמפטיה קובעת כי אם האינטרס, ובכלל למוסר לאתיקה ולערכים אין מילה ולא זכר בשעת השין ועל כן למה שלא נלך גם אנחנו על השדר האסטרטגי ונתמקד אך בו: אנו מדינה בעלת עוצמה כלכלית וצבאית וכל מי שנוגע בקו האסטרטגי הזה דמו בראשו; זו הראייה ב-הא הידיעה כי אנו מדינה עוצמתית ואת המינון של השדר הזה אנו נאדיר ככל האפשר כך שלא יפול בסל הלא נכון ויגרע מהשדר העוצמתי המקורי או יסתור אותו.

 

אנו מבקשים את תמיכתכם הכלכלית והצבאית, נגיד למערב ולארה"ב, לא כי אנו עם קטן ומרופט אלא כי אנו אומה עוצמתית ובשם העוצמה הכלכלית והצבאית שלנו אנו ראויים וכדאיים להיות בני בריתכם. רוצה להגיד כי תיאורטית על הנייר זה נראה יפה וחתיך אבל מעשית בשטח זה נראה ענק משכנע ואמין.

 

בפה מלא אומר את זאת: 'מעשית בשטח' זה כאשר הדם הקנאי שלי עולה לראש כי אני אוריד את סג'עייה ואת דרום לבנון על חיזבאללה שלו אם יעזו לגעת בכבודי ובריבונות שלי הגם ועל אף החרם הבינלאומי שעלול לעמוד מולו ולהתמודד איתו. זו הראייה המשכנעת על כי אנו עם גדול בעל עוצמה כלכלית צבאית וערכית.

 

זה כרטיס הכניסה שלנו למשחק הגמר האולימפי הגדול מכולם. הפוך על הפוך חבר'ה, זה מה שרציתי להגיד לפוליטיקאים שלנו, לא בממשלה הזו כי אם לזו הבאה אחריה בעגלה ובזמן קריב.

 

 

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים