הניתוח הרובוטי הראשון ברמב"ם

המרכז הרפואי רמב"ם הצטרף לבתי החולים המתקדמים בעולם שמבצעים ניתוחים באמצעות רובוט הניתוחים "דה וינצ'י".

24.12.2010 מאת: פורטל הכרמל
הניתוח הרובוטי הראשון ברמב

הניתוח הרובוטי הראשון אי פעם ברמב"ם בוצע ע"י ד"ר דיוויד סמאדי, המוביל בתחום בעולם.

המרכז הרפואי רמב"ם הצטרף לחזית בתי החולים המתקדמים בעולם שבהם מבצעים ניתוחים באמצעות רובוט הניתוחים "דה וינצ'י" .

ד"ר דייויד סמאדי, שנחשב למנתח המוביל בעולם בתחום הסרת גידולים מהערמונית (פרוסטטה) ביצע את הניתוח הראשון מסוג זה באמצעות הרובוט החדש שנרכש ברמב"ם.

המחקרים מצביעים על סיכוי טוב יותר לשמור על התפקוד המיני של הגבר לאחר ניתוח בפרוסטטה באמצעות הרובוט שמאפשר למנתח לצפות לראשונה בנעשה בתוך חלל הבטן בתלת מימד ובאיכות HD.

גבר, תושב חיפה בן 72, הסובל מגידול בערמונית (פרוסטטה) עשה היסטוריה כפולה: הוא גם היה המנותח הראשון שעבר בהצלחה ניתוח להסרת הגידול מהערמונית באמצעות רובוט משוכלל שעלותו 2.6 מליון דולר שהוצב בחדר הניתוח ברמב"ם, וגם זכה להיות הראשון בישראל שמנותח ע"י מי שנחשב למנתח המוביל בעולם להסרת גידולים מהערמונית, ד"ר דייוויד סמאדי.

הניתוח עורר התרגשות רבה בקרב המנתחים ברמב"ם שצפו בניתוח שהועבר בשידור חי לאולם בבית החולים. לרובוט "דה וינצ'י" יש שימושים כירורגים נוספים שאותם יישמו בקרוב ברמב"ם, כמו ניתוחים בתחום הגניקולוגיה והכירורגיה הכללית.

מיתרונות השימוש ברובוט: הפחתת זיהומים, אין סכנת דימומים, סיכון נמוך יותר לפגיעה בתפקוד המיני של גברים. 

ד"ר דייוויד סמאדי הוא מהמנתחים הידועים בעולם. ד"ר סמאדי, בן 43, הוא יהודי ממוצא איראני, שמשפחתו עזבה את איראן  בזמן המהפכה האסלאמית באיראן והתחנך באירופה ובארה"ב. כיום הוא משמש כרופא בכיר במחלקה האונקולוגיה אורולוגית בבית החולים הידוע "מאונט סיני" בניו יורק.

ד"ר סמאדי שהפך לדמות מוכרת היטב בבתי אב רבים בארה"ב, מתוקף תפקידו כיועץ רפואי ברשת "פוקס", נחשב למוביל עולמי בתחום הניתוחים הרובוטים בזכות העובדה שהוא ביצע כבר למעלה מ- 3,000 ניתוחים בעזרת הרובוט "דה וינצ'י" .

הניתוח שהתבצע ברמב"ם, מסמל עבור המרכז הרפואי את היציאה לדרך חדשה של עליונות רפואית טכנולוגית המעמידה את ביה"ח בחזית הרפואה העולמית.

"הניתוח הרובוטי הראשון ברמב"ם הסתיים בהצלחה", סיכם ד"ר סמאדי, "אני גאה להיות חלק מהתהליך הזה ואני מרגיש שזו זכות לתרום מניסיוני ומהידע שלי לרפואה הישראלית, כדי לקדם את איכות וטיב הטיפול בחולים הללו. שיתוף הפעולה ביני לבין רמב"ם הוא מיוחד ומיועד להמשך".

בראש תחום הרובוטיקה ברמב"ם יעמוד ד"ר דוד קקיאשווילי, שחזר לאחרונה משהות ("פלו-שיפ") של שלוש שנים בבית החולים האוניברסיטאי בטורונטו, הנחשב אחד המרכזים המובילים בעולם לניתוחי גידולים בערמונית.

ד"ר קקיאשווילי התנסה במשך שנה בלמעלה מ-80 ניתוחי פרוסטטה באמצעות רובוט ה"דה וינצ'י" והוא מי שיוביל את צוות האורולוגים המנוסה של רמב"ם בתחום.

סרטן הערמונית והשימוש ברובוט

פרופסור שמעון מרטיק, מנהל המחלקה האורולוגית ברמב"ם, מסביר כי סרטן הערמונית הוא הגידול הממאיר השכיח ביותר בגברים. ככל שגיל החולה צעיר יותר ודרגת הממאירות של סרטן הערמונית גבוהה יותר כך גדל הסיכון שלו למות מסרטן הערמונית.

עד סוף המאה ה 20, הגישה הניתוחית המקובלת ביותר לכריתת הערמונית הייתה "הגישה הבטנית האחור חיקית" (ניתוח פתוח). בסוף שנות ה-90 פותח השימוש בלפרוסקופיה לכריתת הערמונית.

השיטה הלפרוסקופית הבטיחה מספר יתרונות על פני הניתוח הפתוח, בין היתר שימוש באביזרי הגדלה שאפשרו תיאורטית חיתוך מדויק יותר, הקטנת מידת הדימום, מזעור הפגיעה ברקמות, ירידה במשך זמן האשפוז והחלמה מהירה יותר. אבל הניתוח הלפרוסקופי  לכריתת הערמונית נחשב לקשה ולוקח למנתחים זמן רב ללמוד אותו.

מכיוון שהניתוח הלפרוסקופי לא הראה יתרונות ארוכי טווח לחולה, הוא לא החליף את הניתוח הפתוח ובשנת 2006 רק כ-0.5% מניתוחי ערמונית בארה"ב בוצעו בשיטה לפרוסקופית.

הכנסת השימוש במערכות רובוטיות לעזרת הניתוח הלפרוסקופי שינתה את המצב. מדובר הוא במערכת הכוללת שלוש זרועות מכאניות ומצלמה (המשלבת שתי מצלמות מקבילות ובכך מאפשרת ראייה תלת ממדית). מערכת כזו הקרויה da vinci אושרה לשימוש קליני ע"י ה- FDA  בשנת 2000. הזרועות המכאניות מוחדרות לגוף החולה בטכניקה לפרוסקופית רגילה.

המנתח היושב ליד יחידת השליטה (CONSOLE) בנוחיות מרבית כאשר שתי אצבעות (אגודל ואצבע מורה) נתונות בטבעות המתרגמות בדייקנות את תנועות האצבעות לתנועות הזרועות המכאניות. לחיצה על דוושה מאפשרת שליטה על תנועות המצלמה והקרבתה או הרחקתה משדה הניתוח.

המערכת הרובוטית של da vinci הביאה עמה מספר יתרונות בולטים: המנתח זוכה בסביבת עבודה נוחה, הראייה היא תלת ממדית מלאה, המאפשרת ראיית עומק של שדה הניתוח, בדומה לראייה בניתוח פתוח עם הגדלה עד פי 12. לזרועות יש תנועות מפרק רובוטיות, המאפשרות שבע דרגות חופש, שמחקות באופן מדויק את תנועות כף היד האנושית. תרגום תנועות גדולות של המנתח לתנועות קטנות של הזרועות מאפשר דיוק רב ומבטל תנועות רעד.

לא פלא אפוא, שמערכת ה- da vinci הוטמעה במהירות רבה מאד. כיום פועלות בעולם כ- 1,800 מערכות, ובארה"ב יותר מ- 80% מניתוחים של הערמונית מבוצעים בעזרת הרובוט.

תגובות

מומלצים