הרב יצחק בצרי:"הפתגם חיים רק פעם אחת אינו נכון"

הגאון המקובל הרב יצחק בצרי מישיבת המקובלים השלום גדל במשפחה של מקובלים וצדיקים מאז היותו ילד, אביו, מורו גדול המקובלים. למשפחתו שורשים חזקים לתורה וליהדות, סבא רבא המקובל האלוקי רבי יוסף חיים, הבן איש חי הקדוש ולמעלה בקודש המקובל אליהו חיים אביו ועוד יותר מלמעלה הרב הראשי לבבל, המקובל רבי משה חיים זצ"ל.

08.05.2020 מאת: רחל אבידר
הרב יצחק בצרי:"הפתגם חיים רק פעם אחת אינו נכון"

 

מקורה של המשפחה הוא עיראק משם עברו לדמשק בהמשך לטורקיה עד עלייתם ארצה לפני 133 שנים, ראש המשפחה היה הרב נאווי מתלמידיו של האר"י הקדוש סבא רבא של אביו.

שמה המקורי של המשפחה היה גבאי למען סגולה לחיים ארוכים החליפו את שם המשפחה לבצרי – בצל רועי יחסה. לרב יצחק בצרי קשר משפחתי עם יוסף בצרי אשר נתלה עקב קשרו עם המחתרת הציונית שפעלה בעיראק. סביו, כבוד הרב דוד שליט"א ואביו נהגו ללמוד תורה בחצות בכל לילה.

משפחתו עסקה בכתב הקודש עוד מאז התגוררו בבגדד. ההיכרות הקצרה שהובילה לכתבה בביקור קצר ברדיו טלוויזיה "לב העיר" כמדומני הוזמן לקבוע מזוזה ומתן ברכה למקום החדש ובהזדמנות זו הזמנתי אותו אלינו לשידור חי לספר על מורשתו השורשית והמכובדת מקובלים ורבנים מדורי דורות.

נחשפתי אל אישיותו הקסומה נגישה לכל בר דעת, ללא התנשאות בשיא הצניעות שירש ממשפחתו. בטרם הכרתיו נהגתי בכבוד כמקובל לצד רבנים אך עד מהרה האווירה הייתה נינוחה ושמחה.

לצערי נבצר מאיתנו להיפגש כמתוכנן עקב מגפת הקורונה אך לאחר שהתבשרנו על פטירתה,המפתיעה, המצערת של אמך עליה השלום, פניתי לנחמו ומכאן נוצרה הכתבה.

הסתלקותה הפתאומית של הרבנית הצדיקה והצנועה, עליה השלום כבוד הרב, בעקבות המצב הנוכחי ואי אפשר להתנער ממנו, מה קרה לנו לעם ישראל ולעולם כולו לעניות דעתך בעניין מגפת הקורונה?

הרב יצחק בצרי: "כל אדם מאמין שהכל לטובה. ה' נתן לנו להבין מהי משפחה, נתן לנו זמן לחשבון נפש עם עצמנו, זמן לבנות זוגיות טובה יותר. יצא טוב מכל הרע, יש לזכור את המשפט "לא טוב היות האדם לבדו, כמה גרועה הבדידות".

"בימים של חול וימים ללא קורונה שוכחים את המציאות, המגפה כביכול באה לאחד את העם אבל קודם כל את הבית והמשפחה הגרעינית. שכחנו כעם לקיים מצוות האל ונכנסנו למציאות לא הגיונית, נכנסנו לבידוד ובכך חזקנו את הקשר המשפחתי".

האם להבנתך הייתה יד אלוקים  בדבר?  

הרב יצחק בצרי:"אכן כן אומנם מדובר במעשה אדם או בזדון או בטעות , בכל מקרה הכל קורה משמיים".

אז אתה אומר כבוד הרב שטוב שהעולם נעצר לזמן מהטירוף שחיינו בו, נראה כי שכחנו להודות על מה שיש ועל מה שאין?

הרב יצחק בצרי: "אכן אנחנו לא יכולים להמשיך כעם סגולה, כעם נבחר ללא חוקים בדיני תורה, בלי תורה וקיום מצוות אחרת אנחנו נידונים להיות ככל העמים ,לא נבדלים".

יש אומרים בעיקר במגזרים הדתיים והרוחניים שהכול לטובה, כל הסבל וההזיה הזו באה כדי לזעזע את עם ישראל?

האם אתה מאמין שהעולם כולו סובל כדי להחזיר לעולם על סבל של עם ישראל במשך אלפי שנים מאז הרומאים, איטליה, האינקוויזיציה, גירוש ספרד, והשואה ועד להקמת המדינה?

הרב יצחק בצרי: "אין אדם יודע הנבואה ניתנה לשוטים, אף אחד לא באמת יודע באיזו דרך ומתי יכה או יעניש את עם ישראל על הזנחת התורה אך כל דבר רע שאנו סובלים ממנו זה לתועלת".

איזו תועלת יש לנו ממצב רע כל כך?

הרב יצחק בצרי:"חשבון נפש עם עצמנו, תפקידנו כעת להשקיע ולחזק חיי משפחה בכל הכוח.הקדוש ברוך הוא כילה חמתו על עצים ואבנים הקדוש בחורבן בית המקדש  זעזע אותנו כדי לעשות כדבריו".

מה קורה בעולם כבוד הרב מגיפת הקורונה האם מוזכרת בכתובים?

האם יש רמז שכתוב בספרים על כך שה קורונה תבוא לעולם? האם היה משהו שהיינו אמורים צריכים לעשות על מנת למנוע את אסון הקורונה?

מה עלינו לעשות כדי לצאת מהאסון?,

הרב יצחק בצרי:"כפי שציינתי קודם, אין הוכחות בספרים על כך מגפת הקורונה או כל מכה אחרת שבני ישראל קיבלו במהלך השנים על אי קיום מצוות אכן מופיע בכתובים אך  אלא רק ברמיזה. עדיף שיעסקו בהוכחות ולא בהשערות, אין אנו יודעים מתי התכוון ה' להעניש את עם ישראל.על אי קיום מצוות אחדות העם חשובה מאוד".

נחזור אליך למישור המשפחתי האישי שלך, מתי עלו הוריו ולאן הגיעו לראשונה כאשר עלו לארץ ישראל?

הרב יצחק בצרי:"הורי, ההורים והסבים נולדו בארץ  ישראל לפני קום המדינה, לאחר גירוש ספרד הגיעו  לאחר נידודים בין דמשק טורקיה לישראל, הם היו תלמידיו של הארי הקדוש, אני שואלת את עצמי האם לרב יצחק בצרי המכובד הייתה אפשרות אחרת או רצון נסתר בלבו כנער לחלום על משהו אחר ככל הנערים אולי טייס ,אולי חייל גיבור או שמא היה ברור מלכתחילה מילדותו האדוקה להיות".

הרב הגדול המקובל יצחק בצרי ?

הרב יצחק בצרי:"בוודאי ובוודאי בתורה, התורה היא חוכמה עצומה. אומנות התורה היא היא יצירת האומנות הנפלאה ביותר".

אומנות ואמונה הם מילים שזורות  יחדיו, כיצד אתה רואה את זה?

הרב יצחק בצרי :"אני בהחלט מעריך אנשים שעוסקים באומנות  לשמה אני כל חיי עוסק, עסקתי באומנות התורה ,כפי שאמר רבי מאיר  שהוא מעדיף אומנות התורה, לשמחתנו ,ציינתי"

כבוד הרב העם הרוויח לעניות דעתי. מהי משאלת חייך? החלום שטרם הגשמת?

הרב יצחק בצרי : "גדלתי בבית מאוד מיוחד לסבא מצד אמא, הרב סלמאן מוצפי, היה מתפלל רבות על חיילי צה"ל ובוכה בדמעות קשות. הורי סיפרו לי במלחמת ששת הימים ציווה הרב על תלמידיו בעת המלחמה להתפלל יומם וליל בבית הכנסת, לא לחזור הביתה עד תום המלחמה ציווה עליהם כאות הזדהות לשתות מים עם קצת ביסקוויטים".

מסביר הרב ישנם תפקידי ביצוע שיוצאים לשטח וישנם חיילים שעומדים מאחורי החיילים לתפילה לשלומם.,סבא הדיר שינה מעיניו, הקדיש כל חייו למען החיילים כל עוד הם בשטח סבי לא נח ,תפילות ותחינות לאל שישמור עליהם וחייהם. בזכות סבי ומורשתו אני עושה מי שברך אחרי כל שיעור לתלמידי למען החיילים שלנו צה"ל. משאלתי להגיע לדרגתו ולדרגת  מורי ורבנים גאונים שגדלתי במחיצתם תחת כנפיהם של המקובלים הגדולים מדורי דורות ועד היום.

מיהו הרב יצחק בצרי וכמה אתה גאה ,והאם זה מכביד עלייך,,או מכבד ,או שמא גם וגם? ומכבד את שורשיך?

כבוד הרב מציין שהשאלה חזקה "אני מאוד גאה ומכבד בוודאי המילה מכביד מפריעה לי, הכבוד מפריע לי אך העשייה נותנת לי כוחות.אבא חינך אותי תמיד לצניעות ונהג לומר לי אמר לי לפני שאתה בא להרצאה תפרסם את ההרצאה ובסיומה תפשוט את הגלימה .ותצא כאחד האדם".

"אני נדהמת חייבת לציין מעוצמת הצניעות של משפחה כל כך מכובדת"

"במשפחתי מדורי דורות היו רבנים גדולים נערצים ואהובים, הם היו כולם צנועים וענווים לעולם לא הלכו עם שמשים או עוזרים. התורה הייתה מונחת בכיסם ,אבל הענווה הייתה עטרת לראשם".

ואני אומרת כן ירבו כמותם אמן, דוגמא נוספת נתן הרב לגבי דודו הגאון, הרב בצרי בעודו אב בית הדין בירושלים - תמיד דאג שאלמד אותו אחת לשבוע דאג לשאול כיצד הגעתי  לבית הכנסת או ללמוד וללמד להרצאות שאני נהגתי לתת.

תמיד שאל האם הגעתי בכוחות עצמי או עם  עם נהג?

ואז היה אומר לי תשתדל לא לקחת נהג ושמש, ראה אני בן 80 ונוהג לבד.ללמדני צניעות וענווה שהיתה נהוגה מדורי דורות הן מצבי ומור והן מצד אימי הצדיקה  המנוחה עליה השלום

כפי שציינו במבוא מסקרנות טבעית שלי ואם הייתי אומרת לך עכשיו יש לך אפשרות לבחור עכשיו להיות טייס ,או כל גיבור רב גדול בתורה

במה היית בוחר?

"תורה תורה" משיב כבוד הרב ללא היסוס.

מה הכי אהבתי לעשות בילדות? האמנם ללמוד תורה?

כן תתפלאי גם כילד שמרתי על מצוות כיבוד אב ואם ויש אומרים שזו אחת המצוות הקשות ביותר לקיום ואני אומר שזו אחת הקלות ביותר. מאז הסתלקותה של אימי עליה השלום אני אומר זו אחת המצוות הקלות והלוואי והייתי יכול להמשיך במצווה זו.

ציינתי שאנו ממשיכים גם אחרי לכתם כבדם בדרך אחרת לזכור להזכיר, לאהוב לשאת אותם בליבנו לבקרם במקום מנוחתם האחרונה, עם יד על הלב האם בילדותך יכולת לענות כפי שהילדים היום עונים אם בכלל  "עוד מעט" "רגע לא בא לי"? הרב מחייך.

ומשיב ממש לא , כפי שציינתי כיבוד אב ואם תמיד ידעתי. כבר כילד הבנתי שההורים רוצים טובתי ולכן לא ראיתי סיבה לסרב ולא להקשיב. להפך הלכתי אחריהם בצמאון ובגילוי כבוד, ניגע כעת בנושא הרגיש בימים אלו, הרבנית הצדיקה הצנועה אמך ז"ל עליה השלום, צייר לי את דמותה של אמא כמה שתוכל

הרב יצחק בצרי: "אישה משכמה, לעולם לא שיקרה גם לא שקר לבן, השקר הוא אם כל החטאים. אביו שיחיה מעיד שלעולם לא שקרה הייתה אישה חכמה מאוד מסורה, אמיתית למשפחתה ולזולת במסירות נפש, אישה צנועה וחזקה ,צניעותה התבטאה בעשייתה המסורה. לא דיברה דבר ריכול ולא יצאה מפתח ביתה אלא לעשיית מעשים טובים כמו לעזור לבני אדם באשר הינם א דיברה לשון הרע תמיד לימדה אותנו הילדים הנכדים שתמיד לכבד אדם באשר הוא ואם לדבר אז לכף זכות,תמיד למצוא את הטוב באדם.

אמי הייתה מורה בצעירותה כאשר נולדו הילדים הקדישה חייה להם במסירות ואהבה וחינוך אין סופי ,תמיד באהבה, לאחר שהילדים גדלו,ניהלה בית ספר לבנות בהצלחה רבה ועד צאתה לפנסיה, בצאתה לפנסיה טיפלה בנכדיה. אותם חינכה לתפילות ולדרך טובה וצנועה באהבה וסובלנות אין קץ,.תמיד דאגה  לאחר ,יותר מאשר לעצמה ע"ה"

אבא אמר עליה אין אשה צדיקה ממנה, המשפט בין אדם לחברו מה הוא אומר לך בהקשר של אמא

ת': וואו, אומר הרב תמיד להסתכל על כולם כטובים, לא לדבר בגנות אדם, לחשוב על דברים טובים ותמיד למצוא את הטוב באדם ולא לבוא ממקום של שיפוט או זלזול במחשבה בדעה לכבד  לכבד ולשמור על צניעות, וכבוד האדם.

הגיעה לאוזני שאחד ההספדים בהלווייתה הכי נגע בליבך

 איזה הספד הכי ריגש אותך ?

ת': ההספד של הדוד שלי הרב מוצפי אמר שאמא קרבן פסח ובאה לכפר על עם ישראל, משפט אמיתי וכואב לי לשמוע זאת רציתי שתישאר עוד.

האם אמא קיבלה מסרים מנפטרים?

כן, אך מעטה לדבר על כך וידענו שדוברת אמת כל חייה  מאחר ומעולם לא שקרה אמא מעולם לא חיתנה זוג בשידוכים אלא אם קיבלה אישור מסבא וסבתא שבשמיים.

סיפרתי שאמא חלמה חלום יום לפני הסתלקותה, מה היה בחלום?

היא סיפרה שהגיעו אליה רבנים, שאלנו האם בקשה ברכה עבורה מאחר וחלתה ?

אמא ענתה שלא ביקשה עבורה מאחר ולא היא החשובה כעת, אלא עבור עם ישראל, לגאול את העם מהצרה. אימי ביקשה להתפלל למען אחדות עם ישראל.

כבוד הרב, כאשר אומרים מקובלים, מאיזה שורש נגזרת המילה המקובל ולמה מתכוונים?

ת': משמעותה של הקבלה לקבל מאב לבן להעביר תורת הנסתר מאיש לאיש, קבלה לא נועדה רק לאנשים מיוחדים כרבנים ומקובלים זה היה נהוג בעבר , כל תלמיד חכם חייב לעסוק' בקבלה ,הקבלה מוסיפה לחיינו  כשחושבים קבלה  מיד עולות מחשבות  על גלגול נשמות  על סודות ורזים, מן התורה ,כן לעסוק בקבלה, אין ספק כשעוסקים בקבלה נפתח לנו צוהר  לנושא מרתק שיוצר עניין  אצל המונים בכל העולם  היום ראו ורצוי שהקבלה תעבור מאב לבן מאיש לאיש  להתחבר לתורת הנסתר ולגלות עולם ומלואו"

בהמשך לשאלה, למי ניתן התואר המקובל?

ת': מקובל, מי שזוכה ויודע את כל תורת הנסתר ומלמד.

שמעתי על סיפור שדודך בא אלייך בחלום, מה היה בחלום ובעקבותיו?

ת': "דודי היה איש שכולו תורה והיה דיין בית דין פרטי של אהבת השלום ותמיד לימד אותי גמרא על פי פירוש הקבלה. עניין אותי לדעת מדוע רצה לחשוף את סודות הקבלה  בפני על אף היותי צעיר

בחלום דודי פנה אלי לפני כתיבת הספרים שאסיים לכתוב את שהבטחתי לו והוא ביאור הש"ס. בילדותי שאלתי את דודי מדוע אתה מלמד אותי בגיל כה צעיר את הגמרא לפני הקבלה? דודי ענה כי הוא רוצה שביום מן הימים אכתוב את ביאור הש"ס, דבר זה נשכח מליבי ,וברבות השנים כשדודי ז"ל נפטר החלטתי לקיים את הבטחתי".

מדוע אתה חושב שדודו רבי ששון בצרי בחר בך לעסוק בפרוש ובאור הש"ס לפי הקבלה?

"דודי ראה בזה חשיבות רבה בפרוש הקבלה והעברת המידע כי יבואו ימים שאנשים יהיו צמאים לא למים או ללחם כי אם לשמוע את דבר ה".

מה גילת לאחר ביאור הש"ס?

גיליתי שאי אפשר להבין את הגמרא בלי ללמוד את הקבלה.

אילו ספרים כתבה, פירשת וכמה מאתגר זה היה עבורך?

כתבתי סדרת ספרים.

תפילה לדוד ספר למציאת זיווג ,ספר למציאת פרנסה והצלחה

ספר תפילה לחולים

וספר תיקון לנפטרים כשאת האחרון חיבר על פי הסבא

המקובל יהודה פתיה

כמו כן הוסיף וכתב ספר הזוהר,אגדות ומעשים הוצאת ילקוט -ספרים

ליקוט האגדות  מספר הזוהר ,ותמצית  מספר מעשיות  הזוהר של האבא  המקובל דוד בצרי

פרדס יצחק ליקוט  על החיים  ביאור ממאמרי הש"ס  עם ציטוטים  מפי הסבא רבי יהודה פתיה -זיע"א

סדרת ספרים שיח יצחק על מסכות  הש"ס ליקוטי הש"ס אוצר הסגולות  סגרת ספרי האר"ר הקדוש

אפשר למצוא על הרב בצרי וכספריו הרבים גם בויקפדיה או גוגל

מהי מטרתך בכתיבת הספרים ובאורם ?

"להעביר לדורות הבאים את התורה".

 מהו הגיהנום בעינייך ומי נמצא בו?

"הגיהנום בעיני הוא האדם בעולם הזה יצר הרע זה הגיהנום הגמרא, כל הקורא קריאת שמע  מדקדק באותיות מצננים לו גיהנום. היום יש נהירה גדולה גדולה ללימוד קבלה. כן ישנה בזכות לימודי הזוהר והקבלה עם ישראל יצא לגלות. והבחנתי ישנן תפיסות שונות וגישות שונות לקבלה"

האם נכון הדבר?

"כן, ישנן שיטות שונות ללימוד ותפיסת הקבלה, יש העוסקים בקבלה העיונית ויש המעשית"

מי לדעתך ראוי ללמד או ללמוד? אגב כבוד הרב האם נכון שרק בגיל 40 אפשר ללמוד קבלה ולמה?

"בגיל 40 הנשמה יותר גדולה הבינה מפותחת יותר כפי שציינו קודם להעביר את סודות הקבלה זה חשוב מאוד צעירים יותר מתקשים להבין אך רבים מאודרוצים ללמוד קבלה ולהעביר מאיש לאיש מדור לדור ולכן לא כל נשמה יכולה להכיל את דברי הקבלה.תורת הנסתר, לנושא זה נתייחס בהרחבה בכתבה הבאה".

מה סוד הקבלה?

"סוד הקבלה להרגיש את הרוחניות בכל מצווה ומצווה ולהרגיש את הדביקות בבורא עולם. קבלה המשמעות לקבל מאב לבן תורת הנסתר. ישנם ספרים רבים אותם מספרים לאיש ואיש ולא נשארת בנסתר. חשוב מאוד להפיץ את הקבלה".

לאן עולות הנשמות?

"הנשמות מחולקות לחלקים נפש רוח ונשמה. נשמה לגן עדן עליון, רוח לגן עדן תחתון והנפש נשארת בגוף".

מהם סודות הגלגולים?

הרב יצחק בצרי:"יש ספר לכל נושא הגלגולים מאדם הראשון ועד היום. הפתגם "חיים רק פעם אחת" אינו נכון, יש הוכחות לגלגולים אנחנו כל מסע חיים מגיעים לשליחות מסוימת לגלגול. זה אחד הדברים הכי מרתקים ואהובים עלי".

 

אני מבקשת להודות לך מקרב לב על הזמן שהקדשת לי כתבה חשובה זו ועד לכתבה הבאה איתך מקווה שהדברים החשובים יגיעו קוראים לאוזניים קשובות.תודה רבה כבוד הרב יצחק בצרי, תודה רבה.

 

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים