זהירות מחלת קדחת הכתמים הים תיכונית באזור

לאחר שהתגלו מקרים של מחלת קדחת הכתמים הים-תיכונית במחוז חיפה, המשרד להגנת הסביבה מזהיר מפני הידבקות במחלה המועברת על ידי קרציות וקורא לרשויות המקומיות לבצע פעולות מניעה בשטחים הציבוריים.

14.07.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
זהירות מחלת קדחת הכתמים הים תיכונית באזור

 

בעקבות דיווחים שהתקבלו במשרד להגנת הסביבה מלשכת הבריאות של מחוז חיפה על מקרים של תחלואה בקדחת הכתמים הים-תיכונית, המשרד מזהיר את הציבור כי המחלה מועברת לבני אדם באמצעות קרציות וכי יש לטפל בכלבים ובעשבייה כדי למנוע את התפרצותה.

קדחת הכתמים הים תיכונית מופיעה בעיקר בחודשי הקיץ, הטריאדה האופיינית למחלה היא חום, כאבי ראש ופריחה. החום נמשך ממספר ימים עד שבועיים. פריחה מקולופפולרית מפושטת, לרבות בכפות ידיים ורגליים, מופיעה ברוב המקרים ביום רביעי-חמישי מתחילת המחלה למשך 6–7 ימים. מעורבות כפות הידיים עשויה להופיע מאוחר יותר. ברבע עד שליש מהמקרים הפריחה היא פטכיאלית. תסמינים נוספים הם נפיחות של בלוטות הלימפה המנקזות את אזור הנשיכה, כאבי שרירים, סימנים גסטרואינטסטינליים (הקאה, שלשול) וחולשה. רק כשליש מהחולים זוכרים נשיכת קרצייה. כיב או קרום יבש במקום הנשיכה (eshcar) מופיע לעיתים רחוקות .

ללא טיפול המחלה עלולה להיות קטלנית. שיעור הקטלניות בישראל הוא פחות מ־3%.

ד"ר גל זגרון, מנהלת אגף מזיקים והדברה במשרד להגנת הסביבה, מסבירה כי קדחת הכתמים (Mediterranean Spotted Fever - MSF) נגרמת על ידי הטפיל ריקציה קונורי (Rickettsia conorii) ומועברת לבני אדם באמצעות עקיצת קרציית הכלב החומה. הקרציות חיות לרוב על כלביים (כלבים, תנים ושועלים) או מתחת לעשבייה.

המשרד להגנת הסביבה קורא לרשויות המקומיות באזור לבצע פעולות מניעה לטיפול בעשביית הפרא ולדילולהּ בשטחים הציבוריים, בפרט במקומות שבהם מסתובבים כלבים וחיות בר. יצוין כי פיזור של תכשירי הדברה תברואיים כנגד קרציות אינו מומלץ בשטחים פתוחים וכי יש להדביר רק בסביבת מרבץ בעל החיים ובתכשירים מתאימים על פי הוראות התווית.

המשרד להגנת הסביבה פנה לשירותים הווטרינריים לקרוא לציבור בעלי הכלבים באזור לבצע טיפול כנגד קרציות לכלבים באמצעות תכשירים וטרינריים מאושרים. המשרד הנחה את הרשויות לבצע טיפול כנגד קרציות רק בתחומי היישוב בעזרת תכשירי הדברה תברואיים מאושרים. 

 

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים