חג השבועות חג הגבינות חלב בריא או לא בריא ?

עיבוד החלב היה בין ההליכים הביו טכנולוגיים הראשונים  בהם עסק האדם לצד אפיית לחם, ייצור היין, וחומץ, עיבוד עורות ,ועוד, מוצרי חלב מופיע עוד מתקופת המקרא  מתיאור שערך אברהם אבינו לשלושת המלאכים שביקרו אצלו ויקח חמאה וחלב" .

27.05.2020 מאת: רחל אבידר
חג השבועות חג הגבינות חלב בריא או לא בריא ?

 

מוצרי חלב הם כלל מוצרי המזון ומרכיביו העיקריים הוא חלב פרה הנפוץ ביותר, עם זה גדלנו למעשה ,והוא המוביל בתעשייה, אך ישנם סוגים שונים כמו  חלב כבשים, חלב עיזים, חלב תאו, חלב נאקות, חלב יאק הבית, ועוד הוא משמש כמקור בלעדי לצאצאי היונקים, כולל חלב אם.

חלב עשיר בנוטריינטים החיוניים להתפתחות הגוף וחיזוקו בגיל הינקות, לכל בעל חיים הרכב שונה שמתאים באופן מירבי ליולדות בני אותו מין.

החלב מכיל ויטמין סי ויטמין אי בכמויות זעירות, אך חשוב לגוף, אפשר לצרוך גם דרך מוצרים שונים, כמו ברוקולי שקדים ועוד, המחלוקות השונות בין ארגוניים מסוימים רפואיים, ורופאים שונים גורמים למחקרים רבים וחלוקי דעות שמשגעים את האזרח הקטן שרק רוצה לדעת האם בריא או לא בריא ?.

או כמה באמת  חשוב לצרוך מוצרי חלב ביום ,האמנם 3 מוצרי חלב ביום ,??.

אין ארגון או משרד הבריאות הישראלי או העולמי, שייתן מענה כן ומדעי או אחר,כולם פועלים על אינטרסים שונים בעיקר כספיים, כולם חלוקים בדעותיהם על חשיבותו ,וערכי החלב, למשל ,יש טוענים שזה משמין בשל כמות הלקטוז. 

לקטוז הוא סוכר מאד קשה לעיכול נמצא בכל מוצרי החלב יש גם "ביוגורט שכביכול בריא" כמות הסוכר מטרידה ,מאידך כמות הסידן שנמצאת בכוס חלב או גבינה ,טובה בנוסף לכך ,יש הטוענים שומן רווי מקורו בחלב ומוצריו ,רופאים רבים טוענים שרב המחלות הקשות ומחלקות בבית החולים מלאות בחולים עם מחלות דווקא ממוצרי החלב.

אפשר לומר שזו דעה מאוד קיצונית בנוסף יש שטוענים שהחלב מכיל הורמונים כ 80 אחוז ,שזה מאוד גבוה משפיע על בנות צעירות בעיקר בקבלת המחזור בגיל צעיר מאוד,תעשיית החלב הישראלית הכי משגשגת ומצליחה בעולם ,אך אחוזי הורמונים בעת חליבת פרות דווקא שהן בהריון מגדילה את אחוזי ההורמונים ומכאן השפעתם על בני הנוער והילדים.

ההורמונים עוברים דרך הפרה כאשר היא בהריון ולכן רמת האסטרוגן  והפרוגסטרון גבוה בהריון  אצל הפרה ,בבדיקות שתן שעשו לבני נוער גם גברים וגם נשים נמצאו כמויות גבוהות של הורמונים, אז מה באמת נכון ואיך מוותרים על כל העונג של אכילת גבינות טעימות ואיך חוגגים שבועות ללא גבינות ?.

אז מה בעצם קרה לחלב שלנו ? לתעשיית החלב? האם מושתת ומבוססת היום יותר מתמיד על רווחיות ? שאלות שתשארנה כנראה פתוחות לזמן רב  מהרצוי אך מאידך ,יש אומרים שמאוד בריא וחשוב ,למשל כמות הסידן  המומלצת ביום ,דווקא נמצאת בחלב בכוס חלב או מוצר גבינה ואם נחזור קצת אחורה בשנים "הלא כחלב תתיכני וכגבינה תקפיאני ,כבר בתנ"ך מוצאים אנו ביטוי לאופן הכנת גבינה.

עיבוד החלב היה בין ההליכים הביו טכנולוגיים הראשונים  בהם עסק האדם לצד אפיית לחם, ייצור היין, וחומץ, עיבוד עורות ,ועוד, מוצרי חלב מופיע  עוד מתקופת המקרא  מתיאור שערך אברהם אבינו לשלושת המלאכים שביקרו אצלו  ויקח חמאה וחלב" .

הצורך לשמר את החלב לזמן ארוך,החל מתקופת  המהפכה הנאוליתית, מחיר החלב הגולמי כפי שידוע לנו גם היום מתקלקל מחמיץ במהרה, או אז,החלו לייצר את הגבינות הקשות והשמנות ,טעימות אך לא ממש בריאות לכולסטרול שלנו היום,בעבר טרם הפך ייצור החלב והגבינות לתעשייתי ,אפשר היה לאכול יותר מוצרי חלב עוד בטרם היו עוד מאכלים נוספים מעבדים תעשייתיים מסוכנות ומשפיעות על בריאות ותקינות הגוף שלנו.

נוסיף את המתחים של החיים היומיומיים, מאז ילדותינו שמענו, תשתו חלב, כמה זה בריא וחשוב אבל ההבדל בתהליך הייצור השתנה אז יש לנו מבחר עצום טעים אהוב ,על רובנו.

כידוע גבינות הן מקור גם לחלבון וסידן, הכמות היומית היא 1200 מ"ג סידן ביום למניעת או להפחית את הסיכון בהידלדלות עצם.

הסידן חשוב דרוש גם לתפקוד המוח והעצבים מנגנון התכווצות שרירים לקרישת הדם ,יש אומרים שאפילו הגבינות משפיעות על מצב הרוח.

מה נכון יותר לשתות עם גבינות  ? בירה או יין ? יין הוא המובן מאליו אך שימו לב  להפתעת הבירה ,לצד גבינות קשות וכבדות רבים מעדיפים בירה קרה וצוננת, הנה כמה עצות מומחים שריכזתי עבורכם  בכל הנוגע ליינות אין חדש תחת השמש גבינות עזים קלות יינות לבנים , גבינות בקר ליינות אדומים, גם לגבינות עובש הכחולות יין פורט מתוקים אדומים, אפשר להתחיל את הערב עם בירה קרירה לאגר בהירה מאופינת במלאטיות וסיומת של מרירות בפה זו משתלב נהדר עם גבינת שמנת עם אחוזי שומן גבוהים.

לסיכום בריא לאכול במינונים נמוכים מאוד את הגבינות עם אחוזי השומן הגבוהים יחד עם זאת תמיד אפשר לתקן ביום שאחרי או כמה ימים לאחר , נוכל לתקן באכילה בריאה בימים שאחרי וספורט ספורט הליכה שחיה מה שאוהבים העיקר שיהיה חג שבועות שמח.

תהנו ותשמרו הקורונה אגב  קורונה היא לא רק בירה טעימה הוא נגיף מרושע שעדיין מסתובב בינינו ובעולם נשמור וננצח אותו על ידי שמירת הכללים הידועים לפי הוראות משרד הבריאות.

חג לבן מלא מים וחג שבועות שמח לעם ישראל.

 

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים