חלקו של סלמאן אבו רוכן בהשבת התייר הסרבי

נשר מסרביה שנפצע וטופל בבית החולים לחיות בר של רשות הטבע והגנים הושב לטבע בחי בר בכרמל, סלמאן אבו רוכן טיפל עודד וצילם את הנשר.

14.01.2012 מאת: פורטל הכרמל והצפון
חלקו של סלמאן אבו רוכן בהשבת התייר הסרבי

לפני כחודשיים נמצא ליד קיבוץ להבות הבשן נשר פצוע. בדיקת הטבעות שעל רגליו הראתה כי הנשר הוא גוזל שבקע בסרביה. הנשר הועבר לבית החולים לחיות בר של רשות הטבע והגנים והספארי, שם אובחנו בגופו פציעות ירי רבות.

לאחר שטופל בבית החולים הועבר הנשר לאקלום בחיבר כרמל, והושב לטבע- בסיועה של קונסולית סרביה בישראל.

עבור נשר צעיר שבקע השנה בסרביה, החופשה בישראל הייתה מצילת חיים: אתמול, לאחר שטופל בבית החולים לחיות בר של רשות הטבע והגנים והספארי בעקבות פגיעות ירי רבות, הושב הנשר הסרבי הצעיר לטבע בחיבר כרמל, כאשר ברקע מעודדים אותו אנשי השמורה וקונסולית סרביה בישראל, הגברת מיליצ'ה וויוויץ'.

הנשר, שבקע השנה וסומן כגוזל בסרביה, נמצא פצוע לפני כחודשיים ליד קיבוץ להבות הבשן. פקחי רשות הטבע והגנים העבירו את הנשר לטיפול בבית החולים לחיות בר, שם אישרו צילומי הרנטגן את החששות: הנשר סובל מפציעות ירי רבות בכל חלקי גופו.

אוהד הצופה, אקולוג העופות של רשות הטבע והגנים: "מזה זמן מה אנחנו יודעים שישראל מהווה מוקד לנשרים מדרום- מזרח אירופה, שנצפים פעם אחר פעם בתחנות ההאכלה ברחבי ישראל. מבצעי הסימון והטיבוע, בבלקן כמו בישראל, מאפשרים לנו לדעת מהיכן הגיע כל נשר, ואנו יודעים שתחנות ההאכלה שאותן אנחנו מתפעלים בסיוע של חברת כיל למעשה מבטיחות את דור העתיד של נשרי ישראל וגם של נשרי הבלקן. אך עליה וקוץ בה: במזה"ת קיימת תופעה של ירי פושע בעופות נודדים, ובמיוחד בדורסים, בניגוד לכל אמנות שמירת הטבע בעולם".

"העופות הללו מגיעים לבית החולים לחיות בר, ובמקרים המשמחים, מושבים לטבע בסיומו של תהליך טיפול ושיקום לא פשוט. מידי שנה מגיעים לביה"ח מאות חיות בר פצועות, רובן עופות, וישנה חשיבות גדולה לבית החולים בכל הקשור להצלת חיות בר בסכנת הכחדה".

"לצד פציעות ירי, ישנן עוד הרבה בעיות לעופות שנודדים לישראל וגם לנשרים הישראלים, אשר משחרים למזון בכל המזרח התיכון. בראש הבעיות נמצאת בעיית ההרעלות, אשר קיימת בעוצמה גם בישראל, וקשורה הדוקות להיעדר סניטציה ביישובים חקלאיים אשר מובילה לעלייה במספר הטורפים והמזיקים ולעלייה במספר ההרעלות".

"לאחרונה כונסו בישראל מומחים בינלאומיים להצלת נשרים, ביוזמת תוכנית "פורשים כנף" המשותפת לרשות הטבע והגנים, לחברת החשמל ולחברה להגנת הטבע, ואנחנו מקווים ששיתוף הפעולה הבינלאומי יוביל גם לקידום הטיפול בהרעלות בישראל".

תגובות

5. דליה לפני 9 שנים
יופי של נשר
4. נציגי הטבע לפני 9 שנים
אנו זקוקים לעוד סלמאנים למען אדם וטבע,,,,
3. עספאני לפני 9 שנים
סלמן תבורך
2. דילאוי לפני 9 שנים
סלמאן אבו רוכן
1. למאן יש רק אחד לפני 9 שנים
לתפארת

מומלצים