יותר מ-15% מההריונות עלולים להסתיים בהפלה

לנשים עם הפלות חוזרות היו לאורך החיים יותר סיבוכים בכללי הדם פקקת ורידית או תסחיף ריאתי כך עולה ממחקר של החטיבה למיילדות וגינקולוגיה בסורוקה ואוניברסיטת בן גוריון

04.08.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
יותר מ-15% מההריונות עלולים להסתיים בהפלה

בתמונה מרכז סבן למיילדות בסורוקה דוברות סורוקה

 

מחקר חדש שבוצע בבית החולים סורוקה במשך עשור,  בחן את הקשר שבין הפלות בהריון לבין תחלואה תרומבו-אמבולית הכוללת סיבוכים כמו פקקת ורידית ותסחיף ריאתי. מדובר על תחלואה נדירה אך משמעותית ומסכנת חיים.

יותר מ-15% מההריונות עלולים להסתיים בהפלה ספונטנית, 2% מהנשים בהריון חוות שתי הפלות בהריונות רצופים ו- 1% – 0.4%  מהנשים חווות  שלוש הפלות ברציפות.

הפלות חוזרות מוגדרות כאשר  מתרחשות 2 - 3  או יותר הפלות עוקבות ורצופות לפני שבוע 20 להריון.

המחקר התבסס על אוכלוסיית הנגב. צוות המחקר בחן תחלואה תרומבואמבולית בקרב נשים שילדו בבית החולים סורוקה בשנים 1991 - 2017, והשווה 8,247 נשים שעברו הפלות חוזרות (יותר משתיים ברציפות) ליותר מ- 120,000 נשים ללא הפלות חוזרות.

החוקרים מצאו כי שיעור התחלואה התרומבואמבולית לאורך החיים הייתה כפולה בקרב קבוצת הנשים שחוו הפלות חוזרות בהריונן (1.1% שיעור התחלואה בקרב הנשים שחוו הפלות חוזרות לעומת 0.6% בקרב קבוצת הביקורת). התוצאות נשארו מובהקות גם לאחר שנוטרלו גורמי סיכון ידועים כמו גיל אם מבוגר בהריון, נטיה לקרישיות הדם, עישון, סוכרת ויתר לחץ דם.

המחקר, שפורסם בכתב העת היוקרתי Journal of Reproductive Immunology , בוצע על ידי צוות החוקרים: 
פרופ' אייל שיינר מנהל מחלקת נשים ויולדות ב' סורוקה, ד"ר פולינה שוורצמן וד"ר דורית פז-לוי מהחטיבה למיילדות וגינקולוגיה בסורוקה, בשיתוף עם רוסלן סרג'יאנקו מהמחלקה לבריאות הציבור באוניברסיטת בן גוריון.

פרופ' אייל שיינר, מנהל מחלקת נשים ויולדות ב' בסורוקה:"תחלואה תרומבואמבולית היא נדירה אך משמעותית,ונכון לעת זו רב הנסתר על הגלוי באשר לגורמים לתחלואה ולגורמים להפלות חוזרות. הריון וסיבוכי הריון מהווים חלון הזדמנויות לאבחון מוקדם של תחלואה עתידית. נשים הסובלות מהפלות חוזרות עשויות לצאת נשכרות מתכניות סקר מוקדם להפרעות הקשורות בקרישיות יתר. הדבר בעל חשיבות לצורך מניעה של תחלואה זאת בעתיד".

 

תגובות

מומלצים