לספר את סיפורה של יקנעם

תל יקנעם היה מיושב ברציפות כמעט 4000 שנה, החל מתקופת הברונזה הקדומה עד לתקופה העות'מאנית, ממצאים נבחרים מהחפירות הארכיאולוגיות שהתגלו ביקנעם ובאתר תל קשיש הסמוך לה, מספרים את סיפורה של העיר בעלת העבר העשיר.

27.04.2019 מאת: פורטל הכרמל והצפון
לספר את סיפורה של יקנעם

פסל נדיר, דיוקן של שליט יקנעם או איש אצולה, צילום: רשות העתיקות

 

"יקנעם" תצוגה ארכיאולוגית מרשימה, הושקה כחלק ממרכז מבקרים חדש בעיר. התצוגה, שהוקמה בשיתוף פעולה של רשות העתיקות ועיריית יקנעם ביוזמת ראש העירייה סימון אלפסי, מציגה עשרות ממצאים נבחרים שהתגלו בחפירות הארכיאולוגיות ביקנעם, ובאתר תל קשיש הסמוך לה.

בתל יקנעם עברה בימי קדם אחת הדרכים החשובות בארץ ישראל, והיא ממשיכה להיות מרכזית גם היום (כביש 6). הדרך הקדומה הובילה לכיוון מצרים בדרום, ולכיוון עכו, פניקיה ואסיה הקטנה בצפון. בסמוך לתל, החולש על פתחו של נחל יקנעם (ואדי מילח), ישנם כמה מעיינות אשר סיפקו מים לתושבי האתר.

בשל תנאים אלה, היה האתר מיושב ברציפות כמעט 4000 שנה, החל מתקופת הברונזה הקדומה עד לתקופה העות'מאנית. האתר נחפר ע"י פרופ' אמנון בן תור, חתן פרס ישראל בתחום ארכאולוגיה לשנה זו, ובהמשך על ידי ד"ר מרים אבישר ז"ל מרשות העתיקות.

בתצוגה מוצגים ממצאים נבחרים מהחפירות הארכיאולוגיות, אשר מספרים את סיפורה של יקנעם, ומציגים היבטים היסטוריים, תרבותיים, דתיים וכלכליים בחיי היומיום בעת העתיקה ועד ימינו. 

גולת הכותרת של התערוכה הוא פסל נדיר של ראש אדם העונד כתר, ששערו מסורק לאחור בצמות קטנות. הפסל מתאר, ככל נראה, דיוקן של שליט יקנעם או איש אצולה, והוא מתוארך לתקופת הברזל מאה ה-9 לפני הספירה. חפץ ייחודי זה נשעה בהשפעה פיניקית ופוסל מפיאנס (חומר קירמי כחול ירוק). נכון לעכשיו מוכר רק פסל אחד הדומה לו שהתגלה בארץ.

כן מוצג בתערוכה כלי פולחני לקטורת (קובעת) מתל קשיש, מתקופת הברונזה המאוחרת (בן 3300 שנה) שנמצא בבור גניזה ובו מטמון כלים. 

ראש עיריית יקנעם, סימון אלפסי: "אנחנו משנות ה-70 חופרים את תל יקנעם ועד כה נמצאו ממצאים חשובים שמעידים על ההיסטוריה המפוארת של המקום הזה. הקמת מרכז המבקרים היא אירוע מיוחד וייחודי ולמעשה היא חנוכת ההיסטוריה של יקנעם מלפני כ- 5000 שנים. נקים כאן גם גן ארכאולוגי ונהפוך את העיר לאתר תיירותי אטרקטיבי שיהיה חובה לכל תייר וטייל. תודה גדולה למנהל רשות העתיקות, ישראל חסון ולכל צוות הרשות על שיתופי הפעולה המעולים".

בטקס נחשפה תכנית פיתוח הגן הארכאולוגי שיוקם לצד מרכז המבקרים. להגעה, יש לכתוב תל יקנעם בWAZE.

 

 

פורטל הכרמל

תל יוקנעם 2016

תגובות

מומלצים