מענקים לפרויקטים בתחומי האנרגיה

משרד האנרגיה, בשיתוף מנהלת תחליפי דלקים ותחבורה חכמה במשרד רה"מ, יעניקו 22 מיליון שקלים ל-15 פרויקטים בתחומי החשמל, האגירה, אנרגיה מתחדשת, תחליפי דלקים לתחבורה, התייעלות באנרגיה, סביבה ועוד.

15.12.2019 מאת: פורטל הכרמל והצפון
מענקים לפרויקטים בתחומי האנרגיה

בתמיכת משרד האנרגיה ומנהלת תחליפי דלקים ותחבורה חכמה במשרד רה"מ: 4 מיליון שקל יוקצו להקמת תחנת תדלוק במימן, כ-2 מיליון שקלים יוקצו לפיתוח רכב חשמלי מתקפל, כמיליון וחצי שקלים יוקצו לאגירת אוויר דחוס בתחנת PV, וכ-2 מיליון שקלים יוקצו לפרויקט ייחודי לאגירה ניידת


משרד האנרגיה, בשיתוף מנהלת תחליפי דלקים ותחבורה חכמה במשרד רה"מ, יעניקו 22 מיליון שקלים ל-15 פרויקטים בתחומי האנרגיה השונים שזכו בתמיכה במסגרת קול קורא "חלוץ והדגמה" של יחידת המדען הראשי במשרד האנרגיה. 

המיזמים הזוכים במענקים הם מתחומי החשמל, האגירה, אנרגיה מתחדשת, תחליפי דלקים לתחבורה, התייעלות באנרגיה, סביבה ועוד, כאשר התמיכה עומדת על שיעור של 50% מהתקציב המאושר שהציג היזם ועד 3 מיליון שקלים בתחום תחליפי הדלקים לתחבורה ו-1.5 מיליון ליתר תחומי האנרגיה. מטרת התוכנית היא לסייע לקידום המיזמים השונים, שהבשילו לשלב שבו נדרשת הדגמת יכולתם בתנאי המשק הישראלי. פרק הזמן להשלמת הפרויקטים עומד על כשנתיים, אם כי תיתכן הארכה של שנה נוספת.

בין הפרויקטים שזכו לתמיכת המשרד הוא רכב חשמלי זעיר מודולרי ומתקפל  של חברת "סיטי טרנספורמר", שזכתה במענק בסך כ-2 מיליון ₪. מענק זה יאפשר לה לפתח ולהרכיב אבטיפוס של כלי רכב זעיר לשימוש עירוני המאופיין בשלדה חשמלית מתקפלת המאפשרת ניידות מקסימאלית וחנייה במקומות צרים במיוחד.

פרויקט נוסף הוא הקמת תחנת דלק ראשונה בישראל במימן. החברות שזכו במענק על סך כ-4 מיליון ₪ להקמת התחנה הן "סונול" ו"מטרופולין". התחנה צפויה לשמש לתדלוק של תחבורה קלה וכבדה, מהלך שיאפשר חדירה ראשונית של רכבי מימן לישראל, כאשר כיום יש בעולם רק עשרת אלפים רכבי מימן וכ-400 תחנות תדלוק בלבד.

בנוסף זכה למימון המשרד פרויקט אגירת אוויר דחוס של חברת "אוגווינד" שקיבלה מענק על סך כ-1.5 מיליון ש"ח לפיתוח והדגמה של מערכת אגירת אנרגיה במכלי אוויר דחוס. המערכת מתוכננת לפעול בצמוד לשדה PV, כך שהאגירה תתרחש בשעות השמש והפריקה תתבצע בשעות בהן לא ניתן לייצר חשמל סולארי.

כמו כן, זכה לתמיכת המשרד פרויקט אגירת חשמל במפעל שורש שיוקם על ידי חברת "שורש", מיצרניות הסנדלים הגדולות בישראל, שזכתה במענק על סך כ-1.5 מיליון ש"ח לשילוב מערכת PV עם סוללות על אחד המבנים במפעל, על מנת לבחון את האפשרות לניתוק המפעל מרשת החשמל והסתמכות על ייצור חשמל סולארי בלבד.  

פרויקט נוסף שזכה לתמיכת המשרד הוא זירת מסחר לגז טבעי, שתוקם על ידי חברת EMEX של יזמים ישראלים וחברת Power Next מקבוצת EEX המהווה חלק מקבוצת דויטשה בורסה הגרמנית. הפרויקט זכה למימון על סך כמיליון שקלים ומטרתו להקים זירת מסחר בגז טבעי לשוק הסיטונאי בישראל.

בנוסף, יקבל את המענק פרויקט ייחודי לאגירה ניידת, שזכה במענק על סך כ-2 מיליון ש"ח להקמת מערכת אגירת אנרגיה על בסיס סוללות שיותקנו על גבי משאיות. המערכת תוכל להיטען משדות סולאריים בהם חיבור החשמל איננו מספק, ותוכל לפרוק את החשמל במקומות בהם יש ביקוש לחשמל. כמו כן, תוכל המערכת לשמש כגיבוי למקרים של הפסקות חשמל.  

משרד האנרגיה ימשיך לתמוך בפרויקטים של מחקר ופיתוח על מנת לבסס את יעדי השימוש באנרגיות מתחדשות בהתאם להחלטת השר, ד"ר יובל שטייניץ, להעלות את יעדי השימוש באנרגיות מתחדשות של מדינת ישראל מ 17% ל- 30% עד שנת 2030. המשרד רואה חשיבות גדולה בתמיכה בחברות אשר יכולות להוביל פרויקטים כאלו במשק, בכדי להוביל להפחתה בשימוש בפחם לייצור חשמל בישראל.

 

תגובות

מומלצים