מרתון מסייה בואו לזהות את הכוכבים בירכא

בשבוע הראשון של אפריל, חובבי אסטרונומיה מכל העולם יוצאים לשטחים הפתוחים ומזהים את 110 הכוכבים, ערפיליות, גלקסיות ופליאדות שמסייה הכניס לקטלוג, האירוע הזה מכונה מרתון מסייה, ניתן לצפות בכוכבים במצפה רמון, הרי ירושלים, עמק יזרעאל, ירכא ורמת הגולן.

12.03.2019 מאת: פורטל הכרמל
מרתון מסייה בואו לזהות את הכוכבים בירכא

 

מרתון מסייה היא תחרות לילית למציאת גרמי שמיים. בתחרות מתכנסים עשרות צופים עם טלסקופים בלילה חשוך ומנסים לזהות את כל גורמי השמיים שמופיעים בקטלוג מסייה.

סיפור המרתון מתחיל במאה ה-18 כשאסטרונום צרפתי  בשם שארל מסיה( Messier )מנסה למצוא כוכבי שביט חדשים. כדי להבדיל בינהם לבין שאר הגופים השמיימים מסיה מרכיב את הקטלוג הראשון לגרמי שמיים שאינם כוכבים. בקטלוג שלו מקוטלגים צבירים, גלקסיות, ערפיליות ואפילו כוכב כפול אחד שנכנס בטעות.

בכולם מסיה צפה בטלסקופ ה-4.5' שלו ממרכז  העיר פריז. הקטלוג המלא בן 110 בפריטים הושלם רק לאחר מותו של מסיה.

בכל לילה ניתן לראות עשרות רבות של אובייקטים מקטלוג מסיה, אולם רק בחודשי האביב ניתן לראות בלילה יחיד, משקיעה עד זריחה, את כל 110 האובייקטים המופיעים בקטלוג עצמו.

בכל שנה, בין סוף מרץ לתחילת אפריל , יוצאים אסטרונומים חובבים מרחבי העולם עם הטלסקופים שלהם למרתון של תצפיות משקיעה ועד זריחה .

מאז שנת 2016 מארגן ארגון 'הדובה הגדולה' בישראל בשיתוף האגודה הישראלית לאסטרונומיה את מרתון מסייה בנגב. המרתון מיועד למקצוענים בלבד.

בשנת 2019, הדובה הגדולה, והאגודה הישראלית לאסטרונומיה חברו לקרן רמון, אשכולות וארגונים כדי להפיק אירוע תצפיות ארצי.

בארוע יתקיימו מקצים נוספים לחובבים ומשפחות מתוך מטרה להנגיש את האסטרונומיה לכל אזרחי מדינת ישראל.


מקורות: http://www.star-watch.co.il/
 

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים