קדחת הבהרות גרמה למותו של נער בן 15

בשנים האחרונות פגעה מחלת קדחת הבהרות שמועברת ע"י קרציה בהרבה ישראלים, לפני מספר ימים אב ובנו שלקו במחלה אושפזו במצב קשה והאמא במצב קל, הנער לא שרד את המחלה ונקבע מותו, מה התסמינים ואיך נוהגים?

03.10.2017 מאת: פורטל הכרמל
קדחת הבהרות גרמה למותו של נער בן 15

נער בן 15, שאושפז לפני מספר ימים בבית חולים הלל יפה בחדרה, במצב קריטי עקב "קדחת הבהרות", יחד עם אביו ואמו, נפטר עקב כשל מערכות.

האם חלתה באופן קל, מצבו של האב שהיה בטיפול נמרץ השתפר ושוחרר הביתה.

מהי קדחת הבהרות?

ד"ר מיכל שטיין, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות של המרכז הרפואי הלל יפה מסבירה כי קדחת הבהרות (spotted fever), נגרמת ע"י חיידק הריקציה. החיידק מועבר לבני אדם על ידי קרציות מכלבים נגועים. הכלב הוא נשא של החיידק ואינו חולה. ברב המקרים הקרציות נצמדות לאדם בזמן שהייה בטבע / גינות נוי, ובמיעוט המקרים יש סיפור ברור של מגע עם כלבים, אין הדבקה מאדם לאדם.

התסמינים העיקריים למחלה, מופיעים 14 עד 21 יום לאחר מגע עם הקרציה, וכוללים חום גבוה, כאב ראש עז, חולשה כללית, וכאבים בכל הגוף. בהמשך, שלושה עד חמישה ימים מהופעת סימנים אלו, מופיעה במרבית החולים התפרחת האופיינית המכונה בהרות : כתמים קטנים, אדומים ובהירים, היכולים להופיע בכל מקום על פני הגוף. אופייני שהתפרחת מתחילה בקרסולים ושורשי כפות הידיים ומתפשטת הן למרכז הגוף והן לקצוות כולל כפות ידיים ורגליים. לעיתים התפרחת משנה את אופייה, הופכת לדימומית, ולא נעלמת כאשר מותחים את העור.

ברב המקרים המחלה קלה וחולפת מעצמה, אך לעיתים היא חמורה, ובלא מתן טיפול ייתכנו סיבוכים של דלקת המח, דלקת ראה, הפרעה לתפקודי הכליות, הכבד, מערכת הקרישה והדם, דלקת בשריר הלב ובמקרים חמורים אף מוות.

האבחנה מתבססת על שילוב של התסמינים הללו וממצאים בבדיקות דם (כגון ירידה בערכי הנתרן וטסיות הדם). בזמן המחלה עצמה, בדיקת המעבדה הספציפית הבודקת את רמת הנוגדנים כנגד החיידק בדם תהיה לרב שלילית. אבחנה סופית ניתנת לביצוע רק שבועיים -שלושה לאחר המחלה החריפה על ידי זיהוי עליית נוגדנים כנגד החיידק. הטיפול המועדף למחלה הינו בתרופה הנקראת דוקסילין. 

קדחת הבהרות שכיחה בישראל בעיקר בשני אזורים: צפון השרון – דהיינו חדרה והסביבה, ואזור הנגב. 
על מנת לנסות ולהימנע ככל הניתן מעקיצת קרצייה, יש להקפיד ולטפל בכלב הביתי כנגד קרציות

בנוסף לטיפול בכלב עצמו מומלץ לבצע טיפול ואיבוק סביבתי במלונת הכלב או במקומות המרבץ שלו. לאחר שהייה בגינה או טיול בטבע יש להקפיד לחפש קרציות בעיקר במקומות חבויים כגון קפלי עור, בתי שחי.

במידה ונמצאת קרציה, ישנה חשיבות לשליפתה במלואה, בעזרת פינצטה, חשוב לא למעוך את הקרציה ולא להשאיר חלקים ממנה בגוף.

במידה ומופיעים תסמינים מחשידים כגון חם, כאב ראש, יש לגשת להתייעצות רפואית בהקדם ולעדכן את הרופא על מציאת הקרציה.

תגובות

מומלצים