רימה זהר אלדין
חינוך חברה מאבק האדמות פוליטיקה ספורט מפגעים מדור נפטרים أدب وفن גולשים כותבים עסקים סרטונים שונות פייסבוק מודעות פרסום
פורטל הכרמל
ראשי | אודותינו | צור קשר

מבזקי חדשות

מאוחדת דאליה

ד

אמין כיוף חדש

פאדי נטורסקרחברה
קניון אמין כיוף אמצעי
מותר או אסור לתרום איברים בחברה הדרוזית?
10/01/2017,  מאת: גדיר קונטאר מקלדה

תמונה לדוגמהלהצלת חיים יש ערך עליון, לתחקיר שלנו יש הרבה פנים, אולי בסוף נדע למה דרוזים דתיים לא מעודדים תרומת איברים, או שכן?, שיח' ריאד טאפש עונה, שיח טריף לא מסר תגובה.


אני באה לשפוך אור על הנושא החשוב והמדובר ביותר, חתימה על כרטיס אדי בקרב בני ובנות העדה הדרוזית ולמה יש קולות שמתנגדים או שאומרים אסור לתרום איברים.

ההנהגה הדתית הדרוזית שלא ברור מה השיקולים שלה לא לענות לשאלות שלנו בנושא תרומת האיברים, למרות השיחות המקדימות עם שיח' מוופק טריף ועוזריו.

מחמד חטיב ז"לבשנת 2008 פרסמנו כאן כתבה בעניין החלטה יוצאת דופן של משפחה דרוזית, לתרום את איבריו של בנם הנער מחמד חטיב ז"ל, שנהרג בתאונת דרכים, ד"ר כמאל חטיב, מבית החולים כרמל, בן דודו של מחמד ז"ל שכנע את בני המשפחה לתרום את איבריו של מחמד לחולה אחר.

ד"ר חטיב אמר בזמנו "לפני שנים אחדות קיבלה צעירה דרוזית כבת 17 תרומת לב, בזכותה היא חיה כיום, אנחנו יכולים לקבל תרומות וחשוב שנדע גם לתרום".

ראשי העדה הדרוזית עדיין לא פסקו, האם להתיר תרומת איברים ולפי שעה אינם מעודדים משפחות לתרום איברים.

שיח' מוופק טריף, המנהיג הרוחני של העדה הדרוזית, הסביר במקרה ההוא כי ראשי העדה דנים עם מומחים ורופאים בניסיון לגבש עמדה בנושא.

שיח' מוופק טריףאני שומעת מצעירים וצעירות שכבר חתמו על כרטיס אדי, שכל רצונם להציל חיים אחרים, אבל כאשר עניינם נחשף בחברה, אז אותם חותמים שומעים שזה אסור ולמה להם ללכת נגד הדת וכל מני מילים מהסוג הזה.

פנינו לשיח ריאד טאפש, איש דת המקורב למקבלי ההחלטות בהנהגה הדרוזית, לנסות לקבל תשובות בעניין כרטיס אדי ובכלל על תרומת איברים.

שיח' ריאד טאפש ענה והסביר את הדברים מההיבט שהוא מכיר, למרות שהוא בעצמו בזמן שהיה חייל היה חתום על כרטיס אדי, כשחזר בתשובה, הוא ביקש לבטל את חתימתו על כרטיס אדי, בטענה שאנשי הדת לא מעודדים תרומת איברים.

שיח' ריאד טאפששיח' ריאד: "אלוהים ברא אותנו בגוף מושלם עם כל האיברים כמכונה שאין כמותה ברמת השכלול, כל האיברים מותאמים למקום ולתפקיד שנבראנו לו, אין לנו זכות להשתמש באיברים של גופנו למען גופו של אחר".

שאלה:"האם הדת אוסרת תרומת איברים?

שיח' ריאד: "אלוהים מחליט ואין לנו זכות לבצע ניתוחים והעברת איברים מגוף לגוף, חוקי הדת הדרוזית ברורים, הדת לא מונעת ולא מעודדת תרומות כאלה, יש שני סוגי תרומת איברים, תרומה בזמן ששני אנשים בחיים, תרומת כליה ואיברים אחרים ותרומת איברים אחרי המוות שלא מומלצת, אבל לזה יש שיקולים אישיים של כל אחד ואחד, אין החלטה דתית בנושא".

היום במדינת ישראל מאות חולים ממתינים להתרמות שונות, מעל 87 אחוז מהנפטרים מכל העדות לא מסכימים לתרום איברים אחרי המוות, למרות שבמקרים רבים תרומת איברים יכולה לסייע לחולה להחלים ממחלתו, אבל משיקולי דת תרבות וחברה, אותה אוכלוסייה ולא רק דרוזים מעדיפים לנהוג כך.

בקרב העדה הדרוזית אותם חולים שזקוקים לתרומת איברים, ברוב הזמן הם מקבלים מכל מני חברות לפי מה שמזדמן ואם אותם איברים יכולים להתאים לגוף של החולה.

הרופאים וכל מי שיודע מה חלקו של תורם יכול לסייע לחולה אחר, לחיות בצורה נורמלית, כולם מעודדים תרומת איברים ורוצים לראות יותר אנשים מסכימים לתרום איברים.


אולמי שפיק
  הוספת תגובה  הוספת תגובה    שתף בפייסבוק  שתף בפייסבוק    הדפסה גירסה להדפסה      שלח לחבר שלח לחבר  

תגובות (9)
 9 לתרום לאחר זה הכי אנושי שיש
מאת תושב, ב- 12-01-2017, 10:02
צריך לעשות שכל אדם יחזיק בכרטיס אדי
 8 לדעתי אין פסול לתרום איברים וזהו לא עניין דתי
מאת amir, ב- 11-01-2017, 08:02
 7 البقيعة
מאת يوسف عامر, ב- 10-01-2017, 21:36
نمرة 5 ليس بالظبط كما تقول ..والسؤال الذي يسال لماذا مسموح ان ناخذ عندما نحتاج وممنوع ان نعطي عند حاجة الاخرين ؟؟
אולמי שפיק
 6 התרומה מאדם מת אפשרית למגיב מספר 5
מאת סמי, ב- 10-01-2017, 20:15
ל-מגיב 5 מדובר על תרומה מאדם שנפטר ומת וגזע המוח אינו מגיב והיא אפשרית 
ולזה הכוונה גם לפי ההלכה היהודית וגם לפי החוק ,ולפי החוק אסור לגרום למותו  
של אדם כלשהו כדי שיקבלו ממנו תרומת איברים. 
ומדובר על תרומה מסוג אחר של אדם חי בתנאי שזה לא פוגע בבריאת התורם בשום  
אופן כמו מח עצם או כליה .
 5 תרומת איברים
מאת מבין ענין, ב- 10-01-2017, 15:20
חברי צריך להבהיר שגוף שמת כבר אי אפשר לקחת ממנו איברים ולתרום לכן. לוקחים את האיברים לפני מוות כלומר הורגים את החולה ואז לוקחים את איבריו . וזה מעשה פשע לכל דבר
 4 תבדקו את רזי הדת לפני שתדברו!!!
מאת סמי אבו חמוד , ב- 10-01-2017, 12:21
מצער התנהגות העדר בעדה שלנו והפחד ליזום ולבדוק לפני שמדברים. 
על מה הסתמך השיח ריאד טאפש כשאמר שהדת הדרוזית לא מעודדת תרומה .כדאי לו לדייק ולומר שאנשי הדת הם אלה שלא מעודדים תרומה וההבדל גדול מאוד!!!! 
שיגיד השיח המכובד שהבורות וחוסר היוזמה לבדוק ולחקור זה מה שמביא את מקבלי ההחלטות לקבל את ההחלטה ,לא לקבל החלטה.!!!! 
את מה שהוא אמר על ערך הגוף מנוגד לערכי היסוד של הדת הדרוזית . לגוף האדם אין כל ערך ובעיקר אחרי המוות וזה יסוד מיסודות הדת הדרוזית כראיה לכך דרך קבורת המת כשלגוף האדם אין לה כל ערך ואסור להשאיר כל מצבה כדי לא להשאיר כל זיכרון ממנה.  
כמו כן התייחסות הדת הדרוזית לתחיית המתים שבה אין כל ערך לגוף . 
די עם החובבנות השלטת על העוסקים בדת וכדאי מאוד שיתפנו להתעסק ברזי הדת הכמוסים והערכיים שאין כדוגמתם בכל הדתות וזאת במקום לעסוק בפוליטיקה שממלה אינם משכילים לעסוק בה.
בני עוספיה
 3 הנשמה נצחית - הגוף מתבלה !
מאת חאלד סאחלי, ב- 10-01-2017, 10:44
אמונה ערך עליון , וחייבים לכבד במלוא הפרשנות המשתמעת - מכך , המעבר הזמני שלנו בחיים אינו מחטיב מעשה לא מוגדר בנטילת אחריות אישית על הגורל ואורך חיי נפשנו בגלגול הנוכחי , מעבר הנשמה אינו בידי אדם מחליט ומחטיב את הצורה והמהות . 
תרומת אברים כמודרך - כלל התאבדות ונטילת חיים , למרות שברור מאילו המוות מבקר במצב שרוע האדם המתבקש , ולרוב אינה החלטה של האיש השרוע אלא המשפחה הקרובה . 
להערכתי והבנתי לא יתכן לקבוע בברור ובבהירות החלטה לגוף אחר לבן ממשפחה אבלה ע"י אותה משפחה .
 2 צריך לעודד תרומת אברים
מאת מוניר, ב- 10-01-2017, 09:27
כל דבר שמציל חיים צריך לעודד
 1 יש להתאים, פרשנות לקידמה
מאת ד"ר אמין זידאן, ב- 10-01-2017, 08:13
נושא חשוב ועקרוני מציל חיים! !,סוגיה זו חדשה שכן השתלות אברים רק בשנים האחרונות ויפה להם השייכים שלא שוללים את עניין ההשתלות, וכפי שעמיתי ד"ר חטיב, צריך לדעת לתרום ולא רק לשמוח לקבל! ערך החיים מעל כל שיקול, והדת הדרוזית מעודדת שמירה על קדושת החיים, ולכן חשוב לעודד הקהל לתרומה גם אם קשה לקרובים ברגעי הדראמה לקבל החלטה, לכן החתימה צריכה להיות אפריורית, ,שוב כל הכבוד על העלאת הנושא החשוב הזה, לא צריך לטאטא מתחת לשטיח!
אולמי שפיק

  הוספת תגובה  הוספת תגובה    שתף בפייסבוק  שתף בפייסבוק    הדפסה גירסה להדפסה      שלח לחבר שלח לחבר  
< קודם   הבא >

קנאפה גאלב

עמאר מנסור

מאוחדת עוספיא

נדים קבלאן

סאמר והבהמתוך פורום העסקים והעמותות של הכרמל
מרכז הדיו והטונר
מרכז הדיו והטונר
מודעות פרסום