מערכת החינוך מרכינה ראש לחללי מערכות ישראל

מערכת החינוך מרכינה ראש ומתייחדת עם זכרם של 24,068 חללי מערכות ישראל וחללי פעולות האיבה מוסדות החינוך יציינו את היום בשורה של פעילויות חינוכיות

03.05.2022 מאת: פורטל הכרמל והצפון
מערכת החינוך מרכינה ראש לחללי מערכות ישראל

 

שרת החינוך, ד"ר יפעת שאשא ביטון:"ההיסטוריה של מדינת ישראל שזורה בסיפורי גבורה, נחישות ועוז הרוח של לוחמי מערכות ישראל. הם שילמו בחייהם כדי להבטיח את הגנת המולדת, את חוסנו וריבונותו של הבית הלאומי".

 

"בערב ליל הסדר אמרנו "והגדת לבנך" ובערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, אנחנו נמשיך להגיד ולספר לדור הצעיר אודות גבורת לוחמיה. זו חובתנו המוסרית. זו חובתנו החינוכית".
 


"עם פתיחת אירועי יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ולחללי פעולות האיבה, תתייחד מערכת החינוך עם זכרם של הנופלים, ותציין את היום בשורה של פעילויות חינוכיות. הן תכלולנה טקסי זיכרון במרחבים הבית ספריים, הכיתתיים והקהילתיים, שיעורים על היום באמצעות מערכי שיעור ייעודיים, בפעילות חברתית, סיורים מאורגנים באתרי מורשת ובאנדרטאות לזכר הנופלים. הנחת זרי פרחים על חלקות קבר, היכרות עם סיפורי לוחמים ומפקדים וחשיפה למגוון סרטי זיכרון אודות הנופלים ומשפחותיהם".

 

מנכ"לית משרד החינוך, הגב' דלית שטאובר ציינה: סיפורם האישי של חללי מערכות ישראל וחללי פעולות האיבה צרוב בלבבות כולנו ובנופיה של הארץ בערים, בשבילים, בנחלים, בחופים ובגבעות. מערכת החינוך מצווה לאסוף אותם ולשמר אותם בזיכרון הלאומי. היא מחויבת להפגיש את התלמידים עם דמותם של הנופלים, ועם גבורתם וללמד על תרומתם הכבירה לביטחון המדינה ולחיי החברה בישראל. ביום המקודש הזה, מערכת החינוך מורידה את הדגל לחצי התורן, ומקדישה את היום לשורה של פעילויות חינוכיות שינציחו את זכרם של החללים".

 

בין הפעילויות החינוכיות הנוספות שיקיימו בתי הספר: הדלקת נרות זיכרון לזכרם של חללי מערכות ישראל וחללי פעולות האיבה: באמצעות אתר ״יזכור״, אתר ההנצחה לחללי מערכות ישראל. תלמידי בתי הספר יכתבו הקדשות אישיות לנופלים וישתפו את סיפורם ברשתות החברתיות בהם הם פעילים. 

 

חודש התקומה: מערך מגן חיל חינוך ומינהל חברה ונוער יקיימו עם התלמידים סיורים בשבילי מורשת, אימוני התנסות, מבצע אנדרטות, שיח עם לוחמים, כחלק מהצעדים להגברת המוטיבציה לשירות קרבי ומשמעותי בצה"ל. 

 

צעדת השביל המחבר במסגרת פעילות של"ח אלפי תלמידים יפקדו את קבריהם של חללי 'נצר אחרון' אשר שרדו את השואה, יחידים למשפחתם, ונפלו במאבק על תקומת הארץ. מיזם זה נערך בשיתוף עם אגף חללים ומשפחות של משרד הביטחון.

 

בשביל הנופלים: מיד לאחר הפסח ועד ליום הזיכרון, מתקיימים סיורים של תלמידים במסגרת המיזם הלאומי 'בשביל הנופלים'. המיזם  נוסד ע”י משפחות שכולות, קצינים בכירים ומרכזי סיור במטרה להפגיש את המשתתפים עם סיפורה של הארץ וסיפור גבורתם של לוחמי צה"ל שנפלו למענה. 

 

הרצאות של אחיות ואחים שכולים בפני תלמידי חטיבות הביניים ובתי הספר התיכוניים: במסגרת מיזם 'מתחברים וזוכרים' של עמותת "האחים שלנו" יחשפו האחים בפני התלמידים את אופן ההתמודדות שלהם ושל בני משפחותיהם עם האובדן, ויספרו את סיפורם האישי והמשפחתי של האחים שנפלו על רקע הסיפור הלאומי של מדינת ישראל.

 

ביקור וטיפוח אנדרטאות לזכרם של הנופלים: תלמידים יניחו זרי פרחים בחלקות הקבר של החללים בבתי העלמין הצבאיים ובחלקות הצבאיות בבתי העלמין. כמו כן, הם ידליקו נרות על הקברים ועל האנדרטאות ברחבי הארץ ויאמרו קדיש.

 

מסעות 'שואה ותקומה ממשבר לצמיחה':  במסגרת זו משתתפים עשרות אלפי תלמידי י"ב במסעות להנחלת זכון השואה ולתקומת מדינת ישראל בהם הם מסיירים בעקבות לוחמים ומקימי המדינה.

 

התוכנית להתפתחות אישית ומעורבות חברתית – מאות תלמידים ינציחו בדרכים רבות את סיפורם של הנופלים, יבקרו ויחזקו משפחות שכולות, יניחו חלוקי נחל מקושטים על קברי הנופלים, יכינו כרזות תודה ועוד מאות פעילות זיכרון חינוכיות בכל רחבי הארץ.

 

תנועות הנוער בשיתוף פעולה עם הביטוח הלאומי  יניחו "נר ודגל" על קברי חללי פעולות האיבה, ויחלקו פרחים בבתי העלמין  למשפחות חללי צה"ל .
 ד"ר מנהל המחוז, ד"ר סער הראל: "השנה מדינת ישראל מציינת 74 שנים לתקומתה. כמדי שנה נתייחד עם זכרם של חללינו שנפלו במערכות ישראל ופעולות האיבה לאורך השנים מקום המדינה ועד עצם היום הזה. ערב יום הזיכרון תשפ"ב:  24,068 הינו מספר חללי מערכות ישראל. מיום הזיכרון בשנה שעברה נוספו 56 חללים למניין הנופלים ועוד 84 נפטרו כתוצאה מנכותם והוכרו כחללי מערכות ישראל. יהי זכרם ברוך! 

 

סיפורי הגבורה של הנופלים עומדים כמגדלור ערכי לחברה הישראלית אשר תרכין ראשה לזכרם ביום הזיכרון לחללי מערכות ישראל וחללי פעולות האיבה. ביום זה מאוחד העם בזיכרון בניו ובנותיו אשר הקדישו את חייהם למדינה.

 

לאורך שנים שילמה מדינתנו מחיר דמים יקר וכואב כדי לבסס ולהבטיח את מקומה ואת ביטחונה. זהו יום שמכנס ומאחד את כל החברה הישראלית סביב המשפחות השכולות שנושאות את האבל והיגון יום יום שעה שעה.

 

אנו, אנשי החינוך מחויבים למשימה חשובה זו של עיצוב דור העתיד של מדינתנו. עבור מערכת החינוך, ימים אלו מספקים הזדמנות נוספת לקיום תהליך חינוכי לבירור הזהות ולהעמקתה, לחיזוק הקשר לארץ ולמדינה ולהכוונה לחיים של שליחות ושל עשייה. לכולנו תקווה משותפת: שלא ייכתבו עוד שמות על קיר הזיכרון.

 

תגובות

מומלצים