כף רגל שטוחה אבחון וטיפול

כף רגל שטוחה, או בשמה הלועזי, 'פלטפוס', הינה תופעה בה כף צורת כף הרגל אינה כקשת, כפי הקיים לרבים מאיתנו, אלא כמשטח ישר. כיצד מאבחנים פלטפוס ומהן דרכי הטיפול האפשריות?

24.07.2022 מאת: פורטל הכרמל והצפון
כף רגל שטוחה אבחון וטיפול

freepik

 

על כך תוכלו לקרא במאמר הבא

 

כיצד מאבחנים פלטפוס?

 

תשאול רפואי

 

תחילה, יערוך הרופא המטפל תשאול רפואי בו יסקור את הפרטים הבאים: סימפטומים עליהם מדווח המטופל, מצבים בהם הסימפטומים מחריפים וכן מידת הפגיעה בחיי היום יום ובתפקוד, במידה וקיימת. מלבד זאת, יברר הרופא את הרקע הרפואי של המטופל הן באופן אישי והן בהקשר משפחתי- גנטי.

 

בדיקה קלינית

 

בדיקה קלינית כשמה כן היא, כוללת התבוננת על כפות רגליו של המטופל בתנוחות שונות: הליכה, עמידה וריצה, תוך ניסיון להבין האם מבנה כף הרגל תקין ביחס לנורמה או שמא קיימת סטייה או חריגות באחד מן המצבים או יותר.

 

מלבד ההתבוננות, בדיקה קלינית כוללת גם מגע, ובמקרה זה מדובר על מישוש כף הרגל על חלקיה השונים. מטרת המישוש היא איתור סימפטומים לפגיעות שונות.

 

הבדיקה הרווחת לאבחון פלטפוס או רגל ישרה, מתבצעת באופן הבא: המטופל מניח את כף רגלו בעוד היא רטובה על חלקת נייר, במידה והחותמת המתקבלת היא של כף הרגל כולה זהו מדד לכך שכף הרגל ישרה, אך אם החותמת אינה מלאה, יוסק כי כף רגלו של המטופל אינה ישרה- כיאה למצב תקין.

 

בדיקות מתקדמות

 

במצבים בהם מתעורר חשד לסיבות אחרות אשר מובילות לכפות רגליים שטוחות יתבצעו בדיקות מתקדמות יותר כמו:

-רנטגן

-MRI

-מיפוי עצמות

-בדיקות מעבדה

 

פלטפוס- דרכי טיפול

 

דרך הטיפול משתנה ונגזרת בהתאם למצב המטופל:

 

מנוחה- להרבות במנוחה תוך עשיית השתדלות להימנע מביצוע של פעילויות המחריפות את הבעיה

 

נטילת תרופות- במידה ומופיעים כאבים, ניתן ליטול תרופות לשיכוך כאב ללא מרשם רופא. כמו כן, בקטגוריה זו נכנסות גם תרופות אנטי דלקתיות

 

דיאטה- עודף משקל ידוע כגורם העלול להוביל לפלטפוס. במצבי פלטפוס, מומלץ לאמץ אורח חיים בריא יותר לצורך ירידה במשקל והקלה על הכאב.

 

מדרסים או רפידות- באמצעות שימוש באביזרים כמעין אלו, ניתן לצמצם במידה משמעותית את הכאב ממנו סובל המטופל. ישנם מקרים בהם ימליץ הרופא המטפל על התאמתם למבנה כף רגלו של המטופל.

 

מתיחות- חלק מהמטופלים הסובלים מפלטפוס הם בעלי גיד אכילס קצר מהנורמה. ביצוע תרגילי מתיחה שונים יכולים לסייע למצב הפלטפוס שכן עשויים להוביל לגיד ארוך יותר, כפי הקיים בכף רגל תקינה.

 

ניתוח- האופציה הניתוחית קיימת רק במצב בו שאר ניסיונות הסיוע לא הועילו או במקרה של פגמים ברורים אותם צריך לתקן. מטרת הניתוח: בניית קשת חדשה לכף הרגל והעמדתה בתנוחה התקינה.

 

תגובות

מומלצים

\