השעייה ופיטורים למורים שתקפו מינית תלמידים או פעלו כלפיהם באלימות

הצעת החוק קובעת תיקונים בשלושה חוקים שמטרתם לייעל את הליכי ההשעיה והפיטורים של מורים אשר יש בהתנהגותם לסכן את שלומם של קטינים השוהים בבתי ספר או במוסדות מסוימים אחרים. הצעת החוק מעניקה למנכ"ל משרד החינוך סמכות לפטר עובד הוראה

29.06.2022 מאת: פורטל הכרמל והצפון
השעייה ופיטורים למורים שתקפו מינית תלמידים או פעלו כלפיהם באלימות


ועדת החינוך, התרבות והספורט בראשות היו"ר ח"כ שרן השכל, אישרה לקריאה שנייה ושלישית את הצעת חוק הארכת השעיה של עובד מדינה ופיטורים של עובד הוראה  לשם הגנה על קטין או חסר ישע (תיקוני חקיקה),התשפ"ב-2022. הצעת החוק תובא לוועדת ההסכמות בכנסת ערב פיזורה.
 

 

יו"ר הוועדה ויוזמת הצעת החוק ח"כ שרן השכל (תקווה חדשה): "לא יתכן שמורה יחזור ללמד אחרי שתקף מינית תלמיד או פעל כלפיו באלימות. אנחנו חייבים לתת כלים לנציבות שירות המינה וגם למשרד החינוך כדי שיוכלו לפטר אותו.

 

עד כה לא היו להם הכלים המשפטיים לפטר מורים שמעלו בתפקידם וריסקו את הנפש של הילדים הקטנים." ח"כ השכל הביעה מורת רוח מכך שסעיף שלילת השכר לא נכלל לבסוף בהצעת החוק, אולם ביקשה לבחון את הנושא כעבור שנה מעת כניסתו לתוקף.
 

 

הצעת החוק קובעת תיקונים בשלושה חוקים שמטרתם לייעל את הליכי ההשעיה והפיטורים של מורים אשר יש בהתנהגותם לסכן את שלומם של קטינים השוהים בבתי ספר או במוסדות מסוימים אחרים. הצעת החוק מעניקה למנכ"ל משרד החינוך סמכות לפטר עובד הוראה שהוא עובד מדינה, אם מצא כי יש בהתנהגותו של אותו עובד הוראה משום השפעה מזיקה על קטינים או חומרה מיוחדת.

 

העובד יוכל להגיש ערר לשר החינוך בתוך 21 ימים. בתיקון לחוק שירות המדינה (המשמעת), ייכלל סעיף המאפשר לשרת החינוך ומנכ"לית המשרד להאריך השעיה דחופה של עובדי הוראה המועסקים ע"י המדינה עד לתקופה של 90 ימים, במקום 30 יום הנהוגים כיום.

 

התיקון יחול על כלל עובדי המדינה הבאים במקום עבודתם במגע תכוף עם קטינים וחסרי ישע, הכוללים בנוסף לבתי ספר ומעונות גם מרכזי תרבות, נוער וספורט, מועדוני ספורט, תנועת נוער ועוד. יודגש כי כיום לא קיימת אפשרות כזאת לגבי מורים עובדי מדינה, שהתנהגו באופן פוגעני כלפי ילדים ובאותן נסיבות לא התגבש הליך פלילי.
 

 

הצעת החוק אושרה לקריאה שנייה ושלישית בתמיכת הח"כים שרן השכל, סימון דוידסון, אמילי מואטי, משה טור פז​.

 

תגובות

מומלצים

\