תקופה של נחשים גם מסוכנים

גם שמדובר בנחשים מסוכנים הציבור מבין היטב שלא לרוץ להרוג, במקרה שלפנינו נחש צפע שמוגדר ארסי, נצפה בזירת בית, לוכד נחשים שהגיע למקום העביר את הנחש לחורשות הרחוקות מאדם, החודשים הללו צפויים לפגוש נחשים רבים בזירות שלכם.

10.06.2024 מאת: חלא חלבי

 

חשוב לזכור שלא מתקרבים או מתעסקים עם נחשים ולא משנה הצבע או הסוג של הנחש, חשוב לדעת שמזעיקים בעל מקצוע במקום המגורים וכך מונעים אסונות ופגיעה בחיי אדם.

 

מצאתם נחש אל תהרגו, נחש לא תמיד מסוכן, החום הגיע ויחד איתו הנחשים, בימים האחרונים היו מספר מקרים של מציאת נחשים שהסתיימו בהריגת נחש שאינו ארסי, לכן חשוב לחדד שלא כל נחש הוא מסוכן, במידה ונתקלתם בנחש אין לעשות תנועות פתאומיות ויש לאפשר לנחש למצוא לעצמו דרך מילוט ולבצע נסיגה לכיוון ההפוך.

 

 

החום הכבד השורר בישראל בימים אלה גורם לנחשים ולמזיקים נוספים העלולים לסכן חיי אדם לצאת ממקומות מחבואם ולפגוע בבני אדם המפתיעים אותם וחולפים בסביבתם.

 

יש לחדד שלא כל הנחשים הם נחשים ארסיים ועל כן לא צריך להרוג אותם. יש נחשים מועילים, נחשים שחורים שאינם ארסיים והם אוכלים את נחשי  הצפע. אם הנחש נמצא בתוך בית או בסביבת הבית עדיף לקרוא ללוכד נחשים, שיודע לזהות באיזה סוג של נחש מדובר ויודע איך לפעול ללכידתו.

 

נחש הוא חית בר מוגנת, שאסור להרוג על פי חוק, נחש, כמו כל חיית בר, יתקוף אם ירגיש מאוים וינסה להגן על עצמו, לכן אם נתקלים בנחש, צריך להתרחק מהמקום, אך עדיין לשמור על קשר עין עם הנחש ולזהות לאיזה כיוון הוא ברח כדי שיהיה קל ללכוד אותו ולהעביר אותו לשטח פתוח רחוק מהאוכלוסיה.

 

בחודשי הקיץ יש עליה במספר פגיעות ילדים מבעלי חיים ורוב הפונים לקבלת טיפול רופאי הם ילדים. בישראל קיימים 41 מיני נחשים תשעה מהם ארסיים. הנחש הארסי הנפוץ ביותר הוא הצפע המצוי, נחש זה מצוי  במיוחד באזורי ישובים חקלאיים וכפריים.

 

רוב מיני הנחשים פעילים במיוחד מרדת החשכה ועד לשעות הקטנות של הלילה. עם זאת בתוך מחסן אפל וקריר הם יכולים להיות פעילים גם ביום. ישנם בארץ גם מספר סוגי עקרבים שעקיצתם מסוכנת הידוע בהם הוא העקרב הצהוב המצוי. ישנם גם עכבישים ארסיים.

 

לכן לא להרים אבנים. לשמור את הידיים במקום שאפשר לראות אותן לא להכניסן למקומות אפלים או סבוכים להסביר להם שכל אותם זוחלים פשוט נמצאים שם.

 

אל תאפשרו לילדים ללכת יחפים במקומות כגון דשא גבוהה.והקפידו לנכש את העשבים. יש להדריכם להימנע מהליכה עם סנדלים בתוך סבך הן ביום והן בלילה.

 

בלילה יש לציידם בפנס ומקל על מנם להאיר את דרכם ולנער את השיחים שלפניהם. הסבירו להם: במידה ונתקלו בנחש אין לעשות תנועות פתאומיות. יש לאפשר לנחש למצוא לעצמו דרך מילוט ולבצע נסיגה לכוון ההפוך.

 

במקרה של הכשה, יש לפנות את הנפגע במהירות לבית החולים, גם אם הוא חש בטוב ההתדרדרות במצבו צפויה בשעות הראשונות. לבצע מינימום תנועה של האיבר המוכש בפרט והגוף בכלל, עדיף לשאת את הנפגע הליכה או ריצה מזרזות את התפשטות הארס. אם אפשר יש לקבע את הגפה המוכשת.

 

לנסות להדריכם להישאר רגועים עליה בדופק ובלחץ דם מזרזת את התפשטות הארס. עדיף להביא את הנחש המכיש,  אך לא לעכב פינוי הנפגע לשם לכידתו, או לצלמו אם ניתן אסור לעשות אין לנסות לשאוב את הארס לחתוך או לקשור את האיבר הפגוע.

 

לא לחסום את כלי הדם אין לשים חוסם עורקים או ורידים. לא לחטא את המקום הנשוך באלכוהול רק ביוד. לא לשים קרח על מקום ההכשה ניתן לקרר את המקום רק במים.

 

תגובות

מומלצים