הזוכים בפרס מפעל הפיס ע"ש לנדאו

הוכרזו הזוכים בפרס מפעל הפיס למדעים ולמחקר ע"ש לנדאו לשנת 2012.סכום 400,000 ₪ יוענק לארבעה זוכים מתחום המדעים והמחקר.

01.01.2013 מאת: פורטל הכרמל והצפון
הזוכים בפרס מפעל הפיס ע"ש לנדאו

פרס מפעל הפיס למדעים ולמחקר ע"ש לנדאו לשנת 2012 מוענק, זו השנה האחד עשר,  לחוקרי מדע ישראליים שהגיעו להישגים ראויים בתחומם ותרמו תרומה רבת ערך לקידום המדע והמחקר. הפרס נחשב לאחד הפרסים המשמעותיים והיוקרתיים ביותר אשר מוענקים בתחום זה בישראל .מפעל הפיס החליט השנה על הכפלת גובה הפרס לזוכה יחיד מ- 50 אלף ₪ ל- 100 אלף ₪. במסגרת פרסי מפעל הפיס ע"ש לנדאו יוענקו בסה"כ 9 פרסים  - 5 פרסים בתחומי אמנויות הבמה  לזוכים שזכייתם הוכרזה באוקטובר ואליהם מצטרפים כעת 4 זוכים בתחומי מדעים ומחקר

ואלו הם שמות הזוכים לפי קטגוריות:

בתחום המדעים המדויקים: בקטגורית תופעות פיסיקליות בטמפרטורות נמוכות יוענק הפרס  לפרופ' אלי זלדוב
בקטגורית הנדסה רפואית והנדסה ביו-רפואית יוענק הפרס לפרופ' שמואל עינב.
בתחום מדעי החברה: בקטגורית מאקרו כלכלה יוענק הפרס  לפרופ' עומר מואב.
בתחום מדעי הרוח: בקטגורית ספרויות עולם יוענק הפרס  לפרופ' רות עמוסי.

מנימוקי השופטים:

הנדסה רפואית וביו רפואית
פרס לחוקר - פרופ' שמואל עינב
הועדה לבחירת המועמד לזכייה בפרס מפעל הפיס למדעים ומחקר ע"ש לנדאו קיבלה לידיה תיק ובו ששה מועמדים. הועדה הסכימה פה אחד שכל אחד מהמועמדים ראוי היה לקבל את פרס לנדאו היוקרתי  וכי הבחירה קשה במיוחד. על הועדה הוטל לבחור במועמד אחד לזכייה בפרס. לאחר התלבטות  בחרה הוועדה בפרופסור שמואל עינב כזוכה הפרס.

החלטת הועדה מבוססת על הישגיו הרב ערכיים, החדשניים ופורצי דרך במחקר הרפואי, על יוזמתו והיותו חלוץ בהקמת תחום ההנדסה הביו-רפואית בישראל, תרומתו לקידום המחקר בנושאי רפואת הלב וכלי הדם לרווחת החולה, על פיתוח תכניות הוראה בשטח ההנדסה הביו-רפואית, העמדת דור מדענים ורופאים ממשיכי דרכו ועל פעילותו הציבורית הענפה לטובת הכלל.

לפרופסור עינב שורת הישגים מחקריים ויישומיים פורצי דרך בנושאי זרימת הדם ופעילות הלב, פיתוח מכשור ומערכות לאבחון ולטיפול במחלות לב וכלי דם  וגישות חישוביות להערכת חומרת המחלה ויעילות הטיפול. בין אלה יש לציין פיתוח מסתם לב, ושימוש בננוטכנולוגיות לשחזור והתחדשות כלי דם.

פרופסור עינב פרסם למעלה מ 120 מאמרים, הוזמן להרצות והשתתף במאות כינוסים מדעיים.
הממליצים עליו כתבו: "פרופ' עינב הוא בר סמכא עולמי בהנדסה ביו- רפואית של מערכת הלב וכלי הדם ומחוקרי זרימת הדם הטובים ביותר.  איני יכול לציין חוקר אחר בתחומו בארץ שתרם כה רבות לקידום התחום ולקידום המחקר הביו-רפואי כפרופסור שמואל עינב".

תופעות פיסיקליות בטמפרטורות נמוכות
פרס לחוקר - פרופ' אלי זלדוב
פרופ' אלי זלדוב הוא מהמדענים הבולטים בעולם בחקר תכונות החומר בטמפרטורות נמוכות. עבודתו המדעית מתמקדת במחקר דינאמי ותרמודינאמי של מערבולות מגנטיות במוליכי על.
בין הישגיו הבולטים ראוי לציין את גילוי וזיהוי מעבר הפאזה של המערבולות המגנטיות ממצב מסודר דמוי מוצק למצב נוזלי, גילוי פאזה חדשה מסודרת למחצה שלהן, ופיתוח שיטה חדשה להשגת שווי משקל תרמודינאמי בטמפרטורות נמוכות ע"י הרעדת המערבולות המגנטיות.

למחקריו של אלי על התנהגות המערבולת המגנטית במוליכי על יש משמעות טכנולוגית בהעברת זרמים חזקים ללא חימום ואיבודים, וביצרת שדות מגנטים חזקים לשימושים מדעיים וטכנולוגיים.
לתופעות אלו יש חשיבות רבה במגוון רב של מערכות פיזיקליות במוליכי על ולפיכך זכו מאמריו של אלי להתעניינות עצומה, צוטטו פעמים רבות והשפיעו על קהילה רחבה מאוד של חוקרים.

גם השיטות הניסיוניות החדשניות שאלי פיתח להדמיית המערבולת המגנטית בסקאלות שונות באמצעות מדידים מגנטים ומגנטו-אופטיים ממוזערים מהוות תרומה חשובה לשטח.
אלי חינך מספר גדול  של סטודנטים מצוינים. חניכיו,  הן בתעשייה והן באקדמיה, מטביעים את חותמם על הקהילה המדעית בארץ.
על כל אלו ראוי ביותר פרופ' אלי זלדוב לפרס מפעל הפיס ע"ש לנדאו למדעים ומחקר.

מאקרו כלכלה
פרס לחוקר - פרופ' עומר מואב
מאז שקיבל את תואר הדוקטור בשנת 1999, ניצב פרופ' מואב, בשורה הראשונה בקרב החוקרים הישראליים בזכות תרומותיו המחקריות בתחום המקרו כלכלה.  פרופ' מואב קודם לדרגת פרופ' מן המניין אחת עשרה שנים מסיום הדוקטורט, הישג נדיר בקר כלכלנים בישראל. בתחום התמחותו העיקרי, צמיחה כלכלית, נמנה פרופ' מואב על צמרת החוקרים בעולם. מחקריו עוסקים בגורמים המוליכים לצמיחה כלכלית ארוכת טווח, כמו גם בתופעות הנלוות לה כגון מלכודות עוני ואי שוויון בהכנסה. מחקרים אלה שהשפיעו עמוקות על הניתוח של תהליכי הצמיחה ומצוטטים בהרחבה. בנוסף להישגיו האקדמיים המרשימים יש לציין את תרומתו המעשית של פרופ' מואב למשק בישראל.

הוא שימש כראש הפורום המייעץ לשר האוצר, כיהן בוועדת דורנר הממלכתית לבדיקת מצב ניצולי השואה ובצוות יצחקי לפיתוח מדדי עוני וממשתתף באופן פעיל בדיוניים ציבוריים בנושאי כלכלת ישראל בתקשורת ובכנסים מקצועיים. פרופ' מואב ממשיך לחדש במחקריו ולהצביע על זוויות ראייה מפתיעות. בהתאם, יש לצפות שהמחקר הכלכלי יועשר על ידי פעילותו עוד שנים ארוכות.

ספרויות עולם
פרס לחוקרת - פרופ' רות עמוסי
פרופ' רות עמוסי מהחוג לצרפתית באוניברסיטת תל אביב  הינה חוקרת רב-תחומית, בעלת שם בינלאומי, שספריה הפכו זה מכבר לנכסי צאן ברזל של ביקורת הספרות והתרבות.  פרופ' עמוסי החלה את דרכה בצורה המקובלת וכתבה מחקרים על יצירתו של הסופר ז'וליין גראק, אך עד מהרה הוסיפה ממד חדש לקריאתה ביצירות הספרותיות. היא כתבה על ההקשרים התרבותיים והחברתיים של השיח הספרותי. ספרה הראשון "הרעיונות המקובלים (המוסכמות): הסמיולוגיה של הסטריאוטיפ" (1991) הפך לספר יסוד הידוע לכל מי שעוסק בריאליזם בספרות ומתעניין בשימוש בסטריאוטיפים ובקלישאות בספרות , בפוליטיקה ובמשפט.

העניין שגילתה פרופ' עמוסי ברטוריקה עומד ביסוד ספרה החשוב "הארגומנטציה בשיח, בפוליטיקה, בהגות וביצירה בדיונית." הספר יצא בפעם הראשונה בשנת 2000 בהוצאת האוניברסיטאית "נתן" בצרפת וזכה מאז לשתי מהדורות חדשות, בשנת 2006 ובשנת 2010 בהוצאת "קולן" המתמחה בספרי יסוד המיועדים לסטודנטים ולמרצים. רות עמוסי אינה נחה על שמריה וספרה האחרון משנת 2010 עוסק בבעיות הזהות והביטוי המילולי. על הספרים יש להוסיף עשרות מאמרים  שכתבה ופעילותה באגודות בינלאומיות. היא גם עורכת כתב עת בינלאומי לרטוריקה וארגומנטציה.

כל המחקרים האלה הפכו את רות עמוסי לדמות ידועה בצרפת, בה זכתה לאותות כבוד, ובעולם האקדמי כולו. על תרומתה החשובה למחקר הספרות ולניתוחיה החדשניים, אנחנו ממליצות פה אחד להעניק לפרופ' רות עמוסי את פרס מפעל הפיס ע"ש לנדאו.
הענקת פרסי לנדאו תתקיים ב- 27 בינואר 2013

תגובות

מומלצים