הקשר הדרוזי יהודי מקרב רמת יוחנן

אחרי 70 שנה יחידת קשרי החוץ של צה"ל מציינת את הקרב שבו לוחמים דרוזים סורים מגיעים לישראל להילחם ביהודים והופכים לידידים הטובים ביותר, אבן פינה הונחה ברמת יוחנן בהשתתפות נציגות יהודית ודרוזית, במטרה להשריש לדור ההמשך, אל"מ משה סופר חידד את הדברים.

24.05.2019 מאת: אמילי חלבי
הקשר הדרוזי יהודי מקרב רמת יוחנן

מיזם מיוחד של ציון נקודות היסטוריות בארץ רוקם עור וגידים ביחידת קשרי החוץ של צה"ל, שערכה טקס הנחת אבן פינה ברמת יוחנן, 

בין המשתתפים שלקחו חלק בטקס: אנשי דת, סגן ראש עיריית שפרעם פרג' חניפס, גהאד קבלאן, עוזי דיין, נציגי הגדנ"ע, מזכיר קיבוץ רמת יוחנן, ראש המועצה האזורית עמוס נצר.

ראש חטיבת קשרי חוץ תא"ל ארז מייזל נשא דברים ואל"מ משה סופר נאם בערבית.

אל"מ משה סופר ראש מחלקת קשרי חוץ בחטיבת קשרי חוץ באגף התכנון בצה"ל, בראיון לפורטל הכרמל, חידד את חשיבות הברית הנצחית בין היהודים לדרוזים שהחלה ברמת יוחנן.

אל"מ משה: "אנחנו מתעסקים בדיפלומטיה הצבאית, ואחראים על שיתוף הפעולה הצבאי, עם נספחים זרים ועם כל המדינות הסובבות אותנו וכוחות שמירת השלום, ונמצאים בקשר של שיתוף פעולה צבאי עם מדינות באזור כמו ירדן מצריים והאו"ם".

אל"מ משה: "תא"ל ארז מייזל, ראש חטיבת קשרי החוץ יזם פרויקט "חץ הדורות" שהמטרה שלו להנגיש לציבור בישראל כל מני נקודות שמאחוריהם מסתתרים סיפורים יפים על איך נוצרו קשרים של המדינה שהייתה עוד בהקמה לשכנים, לאזור ולסביבה, מרמת הגולן ועד אילת".

"המטרה להראות איך באמצעות שיח והידברות, דפלומטיה ושיתוף פעולה צבאי, עשינו דברים מופלאים לפני קום המדינה, עם אנשים חלוצים שראו הרבה מעבר לאופק".

אל"מ משה: "בחרנו למעלה מ20 נקודות דרך מיזם חץ הדורות שבהם תהיה אבן פינה. אבן הפינה שהנחנו ברמת יוחנן מחדדת שבמקום הזה נחרטה הברית הנצחית בין היהודים לדרוזים. קרב רמת יוחנן שהיו בו אבידות כבדות ליהודים ולדרוזים, פרץ את הדרך למפגש של משה דיין שאחיו זוריק נהרג בקרב, עם הדרוזים, והביא להידברות ולעבודה משותפת. אפשר ללמוד על האומץ והראייה לעתיד של אותם דרוזים ויהודים שאחרי כל האבידות ישבו והגיעו להידברות".

בתחילת אפריל 48 נקלע קאווקג'י למשבר עמוק בקרב על משמר העמק ואיבד לוחמים רבים.

בעיצומו של הקרב שיגר קאווקג'י בעצמו מברק "אזעקה" לשכיב ווהאב מפקד הגדוד הדרוזי שהגיע לעזור, זאת היתה הפעם הראשונה במלחמת העצמאות שהגדוד הדרוזי הסורי נכנס כגורם פעיל למערכה הצבאית בקרב על רמת יוחנן. הקרבות בין הגדוד ליחידת ההגנה מחטיבת " כרמלי " בין ה – 12  וה 16 באפריל.

תוך כדי הקרבות חיילי הגדוד הדרוזי הסורי הרגו את זוהר (זוריק דיין) דיין אחיו של משה דיין ז''ל מפקד ההגנה ואביו של אלוף עוזי דיין . בגדוד הדרוזי שירתו כ 800 חיילים וקצינים .

תזכורת למה שאמר שיח' אסמעיל קבלאן ז''ל שהיה אחד הקצינים הבכירים בגדוד הסורי:"אחרי הקרב השני הגיע אלי לפתע דרוזי מהר הדרוזים, שעבד בחיפה לפני המלחמה והתגורר בעוספיה. הוא נשלח על ידי שיח' לביב אבורוקן ז''ל בתיאום עם שירות ידיעות של ההגנה-על מנת למסור לי חומר דחוף." להיפגש עם משה דיין".

"לקחתי את הרעיון ברצינות ומתוך נכונות רבה ובאתי בלילה עם ארבעה קצינים וכמה חיילים בכדי לפגוש שיח'ים דרוזים מהכרמל, הגענו בחסות החשיכה לחורשת זיתים, פתאום שמענו רחשים ושתי דמויות מתקרבות בלילה. הם התקרבו לאטם, אחד מהם דרוזי שאני מכיר מהר הדרוזים והשני יהודי , גיורא זייד.

גיורא זייד ז"ל סיפר על הפגישה ההיסטורית:" עלינו על ג'יפ ונסענו, בקרית עמל ....ערכנו שולחן יפה. בראש השולחן ישב משה דיין, ומסביב ישבו הקצינים והחיילים הסורים וכמה נכבדים דרוזים. משה דיין פתח ואמר :" תשמעו דרוזים, אתם הרגתם את אחי, האח היחידי שיש לי בעולם. והרי אני מכריז בזה, כי אני מוחל על דם אחי בגלל שהסכמתם לבוא לעשות הסכם בננו ולא ללחם יותר. הדרך ארוכה, אנחנו מיעוט במזרח התיכון ואתם מיעוט דימיעוט".

"העדה הדרוזית, כמונו, סבלה, עכשיו נמצאים פה. באתם להילחם נגדנו, היו אבידות – וחבל, אנחנו רוצים כמה דברים, ואם אתם תסכימו עליהם אז אנחנו נלך אתכם. ההיסטוריה תוכיח בעתיד את עצמה ומי שיישאר חי עד אז, יזכיר לשני שזו פגישה ראשונה עם הדרוזים, וזה ירשם כדבר גדול בהיסטוריה" .

בסופו של דבר רובו של הגדוד הדרוזי הסורי ערק לכוחות ההגנה , והקים את הגרעין הראשון של יחידת המיעוטים.

 

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים