חלונות על הבחירות והדמוקרטיה

לא מגיעים לשלטון רק טובים בחברה, אלא גם גרועים ומושחתים ועבריינים שונים שטרם הגיע אליהם החוק, ומנצלים את השלטון לעצמם הם ולשבט שלהם או המשפחה הקטנה או הגדולה, והאינטרס האישי גובר על האינטרס הכלל חברתי וישובי.

22.10.2018 מאת: דוקטור גבר אבו רוכן
חלונות על הבחירות והדמוקרטיה

מה היא שיטת הממשל והשלטון הטובה ביותר לאדם ולישוב ולחברה ולמדינה? קיימות עשרות שיטות וצורות ממשל ושלטון מימי קדם עד היום, משלטון יחיד לשלטון רבים, מדקטטורה ועד דמוקרטיה, מהמוכתאר ועד המלך, מהמינויים ועד הנבחרים, לפי אריסטו היווני שכתב על כל שיטות וצורות השלטון והממשל, לא שם את הדמוקרטיה במקום הראשון בכלל, כי יש בה חסרונות לצד היתרונות, במקום הראשון הוא דירג את שיטת השלטון של המלך עם פארלמנט נבחר לצדו.

מבין חסרונות הדמוקרטיה והבחירות גם בימינו אלה, לא מגיעים לשלטון רק טובים בחברה, אלא גם גרועים ומושחתים ועבריינים שונים שטרם הגיע אליהם החוק, ומנצלים את השלטון לעצמם הם ולשבט שלהם או המשפחה הקטנה או הגדולה, והאינטרס האישי גובר על האינטרס הכלל חברתי וישובי, ותמיד יש קונפליקט בין האינטרסים האישיים הצרים לבין האינטרסים הכלליים הרחבים והגדולים.

בימים אלה של הכנות לבחירות של המתמודדים, הרחובות בישובים מלאים בתופעות שונות, פרסומים ותעמולות וסיסמאות ואנשים ומועמדים ברמות שונות.

להיות נבחרי ציבור ולהגיע לתפקידי שלטון וממשל במועצות ובעיריות, לא רק המועמד חשוב, גם סביבתו האנושית התומכת בו בצורה עיוורת, אם המועמד בעל תכונות אישיות טובות ויכולות וכישורים מתאימים ובן למשפחה גדולה או קטנה, זה נחשב דמוקרטי לתמוך בו, אין העדפה של גודל החמולה, אבל אם מועמד חסר נתונים טובים ולא מתאים לתפקיד ובכל זאת נתמך בצורה עיוורת ממשפחתו הקטנה או הגדולה, זה חסרון הדמוקרטיה והבחירות, ואלה המצביעים לו רק בגלל שייכות שבטית קטנה או גדולה, זה עוורון פוליטי.

לפי המשל הקוף בעיני אמו נראה אייל "القرد في عين امه غزال" וזה מינוס גדול בדמוקרטיה, לא מסתדר בהיגיון שאדם קשיש בלי השכלה בכלל, מובל לקלפי ושמים במקומו את פתק ההצבעה וזה יהיה שווה לאותו פתק הצבעה של מצביע שבא אחריו וזה מחבר ספרי הממשל והחוק והבחירות, איפה הדמוקרטיה כאן??, בינתיים אין תחליף ופתרון לסוגיה הזאת.

או אדם מושחת ועבריין או חולה נפש, מגיע באמצעות הבחירות והדמוקרטיה לתפקיד שלטוני ומתנהג לפי היצר הרע והשלילי בתוכו, שיכול להרוס ולהזיק לישוב ולאנשים או תרבות הרחוב השלילית המפריעה לניהול חיים תקינים ובריאים משפיעה על האנשים.

מצביעים מסוימים נגררים אחרי השנאה והקנאה כלפי מועמד מסוים, וחלק מהם נגרר אחרי חיסול חשבונות עם ההוא, האויב, השכן, המתחרה, בן המשפחה ההיא, קטנה או גדולה.

חלק אחר מובל לבחירות כמו עדר, עם אינטרסים שונים או בלי, וחלק מושפע מהסיסמאות, שרובן שקריות וריקות מתוכן, וחלק עושים תהלוכות וחוסמים כבישים ותנועה, ומקבלים קללות ופחות קולות בקלפי מהנהגים שנתקעו בפקקים והפסידו זמן יקר וכסף ובריאות.

זה חלק מתרבות הרחוב השלילית, וחלק אחר מצביע לפי שיקולים שונים ומוזרים המופעלים ברגש ולא בהיגיון, ומנוגדים לאופי הדמוקרטיה.

חלק מצביע לאיש בלבד, ולא לרעיון או תפיסת עולם או תוכנית עתידית לישוב ולקהילה או לאידיאולוגיה מסוימת, או מצע רעיוני של עקרונות מנחים למועמד ולמחנה התומך בו ולראיה העתידית שלו לגבי הישוב והקהילה שהוא אמור לייצג ולהנהיג בעתיד.

חלק נוסף נגרר לאלימות ולקונפלקטים שונים עם אחרים, לפעמים קרובים, בגלל ההצבעה והתמיכה באחר, הכישלון של האדם לקבל את המבדיל והשונה אצל האחר, ברעיון ובמעשה ובאמונה ובתרבות ובפוליטיקה ובבחירות זה מקור להרבה בעיות לאותו אדם ולאחרים.

האדם נמדד בין היתר במידת הצלחתו ונכונותו לקבל ולכבד את ההבדלים בינו לבין האחר, מבלי להרוס את הקשרים והגשרים עם האחר, זאת הדרגה הגבוהה והבוגרת שכל אדם צריך להגיע אליה, במיוחד בימים אלה של מתחים ותחרות ברמה גבוהה מאד, לאזן את הרגש בהפעלת ההיגיון והשכל הישר, הבחירות זה יום אחד, והקהילה והישוב לימים רבים, איחולים לבריאות בטחון שלום אחווה ואהבה.

 

פורטל הכרמל

תגובות

6. בחורה לפני 5 חודשים
שכנוע
5. סאמי לפני 5 חודשים
ניסיון
4. לב הכפר (قلب البلد) לפני 5 חודשים
למסתכלת מהצד מס' 1 – الجواب في
3. תגובה למסתכל מהצד לפני 5 חודשים
תגובה למס' 1
2. רמי לפני 5 חודשים
כל מילה כסלע
1. מסתכל מהצד לפני 5 חודשים
מתחיל מהבית

מומלצים