למה להרוס קברים כשיש חלופה

תחקיר מיוחד על ההחלטה להרוס קברים ע"י המועצה והשיח'ים, מנהל מקרקעי ישראל הקצה 10 דונם לדאלית אל כרמל לשימוש כבית עלמין, 9 דונם לדרוזים ודונם 1 למוסלמים, למה אסור להרוס? ואם הורסים, לא את קברו של שיח' קופטאן חלבי ז"ל, מי זה שמנסה לעשות סדר על חשבון המתים?.

08.11.2009 מאת: פורטל הכרמל והצפון
למה להרוס קברים כשיש חלופה

בינתיים הוגשה שאילתא לראש המועצה ע"י חבר המועצה חליל חלבי לא להרוס את קברו של המנוח שיח' קופטאן חלבי ואם כן להעלות את הנושא להצבעה במליאה.

שיח' כמאל חלבי כתב בעניין ל120 חברי כנסת להקצות שטח חדש לקבורה לדאלית אל כרמל וגם פנה באמצעות עו"ד באסם כמאל בנדון למנהל מקרקעי ישראל.

השאם שאמיהשאם שאמי פנה במכתב לראש המועצה כרמל נסראלדין: "בית העלמין מכיל מספר לא קטן של קברים לאישים שתרמו רבות לקידום העדה, הסרת המצבות מהווה ניסיון להשכיחם מתודעת הציבור".

לפני שבועיים החלו האימאמים עם שיח' רג'א נסר אלדין לפעול מהמועצה בטענה שרוצים לעשות סדר בבית הקברות הקיים.

התקיימה ישיבה במועצה שהשתתפו בה ראש המועצה כרמל נסר אלדין, מ.מ ראש המועצה כרמי מקלדה, סגן ראש המועצה עלמי נאטור, השיח'ים אבו חסין עלי נסר אלדין, אבו מוניר קאסם נסר אלדין, אבו גאלב חאתם חלבי, אבו ויסאם נגיב והבה, סאבר מחיתאוי, אבו אמיר פואד כמאל, אבו עבדאללה סאלח בסיס, וגדי חסון, כאמל אמין נסר אלדין, מחמד נור אלדין חלבי, עארף נסר אלדין, מזכיר המועצה ריאד חסון, בישיבה עודכנו שהוקצה תקציב של 120 אלף ש"ח לשיפוץ בית הקברות הקיים בדליה, אחרי מספר ימים התקיימה פגישה בבית הקברות בין האמאמים, מ.מ. כרמי מקלדה, מהנדס המועצה ועוזר ראש המועצה, לסיכום התחלת העבודה.

השאם שאמי חשף בפנינו מסמכים המעידים שעם התחלת כהונתה של המועצה הראשונה בדליה, ראש המועצה המנוח קופטאן חלבי לאחר 3 מקרי מוות בדליה החליט להתחיל לקבור בחלקה הקיימת היום ואז הוא זומן עם חברי המועצה לחקירות במשטרה, אחרי מספר ימים זומן בנוסף לשיח' קופטאן ז"ל שיח' תופיק שאמי ז"ל למשרדי הממונה על המנהל בזמנו, הם התבקשו לוותר על חלקה של 18 דונם בגוש 11490 באדמות מנסורה תמורת החלקה הקיימת היום כבית קברות וכך עשו שיח' קופטאן חלבי ושיח' תופיק שאמי.

בית הקברות הקיים היום בדליה הוא משמש משנת 1952 כבית קברות לדרוזים בזכות ראש המועצה דאז קופטאן חלבי ושיח' תופיק שאמי זכרונם לברכה.

בשנת 1970 אחרי פטירתו של שיח' קופטאן חלבי החליטה מליאת המועצה לבנות את קברו של שיח' קופטאן ז"ל.

במשך התחקיר ביקרנו במספר מקומות, בבית התפילה שנמצאים בו קברים שנבנו, חלקות פרטיות עם מצבות, בבית הקברות הישן במרכז דליה שנבנו בו מצבות.

היום המועצה עם מספר שיח'ים באים להרוס את ה28 מצבות בטענה לעשות סדר בבית הקברות הקיים במקום ללחם ולהתחיל להשתמש בחלקה שהוקצתה ע"י מנהל מקרקעי ישראל.

המנהל אישר לדאלית אל כרמל חלקה של 10 דונם בצד המזרחי לדליה, 9 דונם לדרוזים ודונם לעדה המוסלמית, כולל תקציב של 450 אלף ש"ח, המוסלמים באופן מיידי החלו בקבורה בחלקה שאושרה להם.

מסמך האדמה במנסורה 
ואילו העירייה התמהמהה בתכנון ובמעבר מיידי לחלקה החדשה, היום במועצה טוענים שמנהל מקרקעי ישראל חזר בו מלתת את האישור לחלקה.

האם זה נכון ? למוסלמים מותר ולדרוזים אסור? או שזה עוד כשל הנדסי וכשל ניהול מערכות העירייה או שזה היה מכוון ע"י הוועדה הממונה שלא רצתה לטפל בעניין באותה כהונה שלה לפני מספר חודשים?.

יכול להיות שהתקבלה החלטה של כל המשפחות שהסכימו להרוס את המצבות של יקיריהם, ההחלטה באה תחת לחץ דתי להסכים על המהלך שמוביל אותו שיח' רגא נסר אלדין עם שאר האימאמים והמועצה המקומית בדליה.

את קברו של שיח' קופטאן חלבי ז"ל לא יכולים להרוס גם אם בני המשפחה חתמו, כי כאן צריכה להתקבל החלטת מליאה ומי מחברי המועצה יסכים להרוס קבר של מנהיג שנתן 18 דונם אדמה יקרה תמורת בית הקברות הזה. יש לציין שחלקת הקבר של המנוח שיח' קופטאן נמצאת בהזנחה ובמצב עגום. 

מ.מ ראש המועצה כרמי מקלדה שהלך לפני שנתיים לבית המשפט והוציא צו מניעה נגד הריסת קבר אביו סלים מקלדה ז"ל, היום אומר לנו: "אם כולם חתמו אז אני גם חתמתי".

השאלה האם זה חינוך? מה זה תורם? כך אנחנו מכבדים את המתים שלנו? מה בדיוק המועצה מנסה לעשות?.

זה מה שאנחנו מנסים להשריש לצעירים ולצעירות בעדה.

הקריאה יוצאת לחברי המועצה וראש המועצה ולאימאמים, אל תשחקו בעניין הקברים.

הבאנו לכם סרטון מבית הקברות הישן ומבית הקברות הקיים והמצב העגום בו .

 {YouTubeVideo id=tQEfS3BN4ik}

תגובות

27. בקיא בנושא לפני 11 שנים
מידע מהימן
26. 22. לפני 11 שנים
ل24 وللكل
25. סמי לפני 11 שנים
ריכוז קברים ומצבות
24. בחורה שגרה ליד בית הקברות לפני 11 שנים
חשווווווווב
23. אחד העם !! לפני 11 שנים
עזבו לרגע את עניין הדת בצד ותקראו .......
22. אמתית לפני 11 שנים
להרוס ולעשות סדר.הגיע הזמן
21. תושב דלית אלכרל לפני 11 שנים
היסטוריה ומציאות
20. מאמינה.. לפני 11 שנים
אסתחו חראם
19. ואחד לפני 11 שנים
המתים כבר חיים
18. נסמת שאמי נסראלדין לפני 11 שנים
המלצה
17. בא בימים לפני 11 שנים
מי היה שיח קופטאן חלבי ראש המועצה הראשון של הכפר?
16. חלבי קוח לפני 11 שנים
כרמל תתעורר
15. ابن البلاد לפני 11 שנים
الشيخ ابو علي قفطان حلبي رحمه الله
14. ابن البلاد לפני 11 שנים
هناك اقتراح فهل من يقرا ؟!!!!!!!!!!
13. חלבי לפני 11 שנים
למר הישאם שאמי
12. בעל עניין ! לפני 11 שנים
עעכגדד
11. ريدان حلبى לפני 11 שנים
نقص فى المعرفه والاحترام
10. דרוזי לפני 11 שנים
כל הכבוד להישאם
9. כוכבית. לפני 11 שנים
עיצה
8. الكبير بيبقى كبير לפני 11 שנים
عيب
7. דלואני לפני 11 שנים
עם כל הכבוד
6. חסיסי לפני 11 שנים
שאלה פשוטה
5. דרוז לפני 11 שנים
אוהב את עמו
4. תושב פשוט לפני 11 שנים
כרמל ומשפחתו, יוזמים, מעניין למה?
3. נשמה דרוזית לפני 11 שנים
יש דרך אחרת
2. עזאם בשטח לפני 11 שנים
אולי נהרוס את המצבות שבבית הקברות הישן יסכימו הרבה
1. רביע חלבי לפני 11 שנים
הגיע הזמן לעשות סדר וצריך להוריד את כל המצוות..

מומלצים