מפת הצבר הסרטני בעוספיה ודליה

חשיפת מפה שסימנה את התחלואה בסרטן בעוספיה ודאלית אל כרמל, מפה בת עשר שמוצגת היום מול בג"ץ בירושלים ע"י מטה המאבק להסרת חוות האנטנות משכונת גולדה בגין בחיפה, המפה מגלה שעד מרץ 2000 מספר חולי הסרטן והשבץ המוחי היה גבוה במיוחד יחסית לאזורים אחרים.

02.11.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
מפת הצבר הסרטני בעוספיה ודליה

שירה גורן ומשפחתה בהפגנה מול בג"ץ ירושלים

 

בזמן שהיו אנטנות גלויות בעוספיה ודליה, במשך שנים אנשים חלו בסרטן, מצב שהביא להתעוררות ולמחאה נגד האנטנות בכרמל, וכשלא היה מענה וחברות הסלולאר לא הסירו את האנטנות, תושבים שרפו את האנטנות כי הרגישו שמשקרים להם בפנים.

אחרי זה חברות הסלולר הכניסו אנטנות לדודי שמש, ושלטי חוצות, וכשתושבים עלו על זה התקוממו וזה הגיע לדיון  בועדת הפנים של הכנסת, בהשתתפות ראש העיר דאז, בתקופה ההיא המאבק גרם לסילוקם של 42 אנטנות, ולא היתה קליטה. אבל אחרי 2-3 שנים התחילו החברות לתת מילגות לתלמידים, אז הוחזרו ב-שו-שו כמה אנטנות, ויש קליטה מסויימת.

היום תושבים בחיפה והאזור נלחמים באנטנות הסלולאר ולא מוכנים שיוצבו בשכונות המגורים שלהם.

היום בית המשפט העליון בירושלים מקיים דיון חשוב בהליך קביעת תקדים משפטי ארצי בכל הנושא של אנטנות סלולריות בלב שכונות מגורים, בית המשפט המחוזי קבע לא לאנטנות בשכונות עכשיו תורו של העליון.

תושבי רמת גולדה בגין עלו לירושלים והפגינו מול בית המשפט העליון והניפו את מפת הצבר הסרטני בעוספיה.

לפי המפה נרשמו כאן רק מקרי סרטן וכמה מקרי שבץ מוחי, שאובחנו רק לאחר כ- 5 שנים משהוצבו ראשונות האנטנות במרכז הכפר. לדרוזים נאמר שהם פגועים מבחינה גנטית, לכן הם חולים.

בתאריך 14 במרס, 2000, שרפו הפעילים נגד האנטנות  בעוספיא  כמעט את כל האנטנות, ושתיים הורדו בצו בית משפט. השורפים נקנסו ב- 2,000 ₪ כל אחד על הפרת סדר. על הנזק במליוני שקלים לציוד לא נתבעו.

לאחר זאת חזרו האנטנות באישון לילה, למקומות מאד קרובים לאלה שהיו מקודם, מוסוות כדודי שמש, שלטי חוצות וכיוב'. הן אותרו אחת לאחת. האנטנות (כולל רדיו פירטי) סומנו על המפה, יחד עם בתי החולים והניפטרים.  המפה מדברת בעד עצמה.

הסרטן והאנטנות בעוספיה

במפה למטה שנוצרה לפני 10 שנים מסמנים את התחלואה בסרטן בכפרים.

בכחול: אנטנות  תקשורת (תצפית אש, מגן דוד, משטרה, וצבא), שקיימות משנות ה- 60.

בצהוב: אנטנות סלולריות ורדיו פירטי (מתחילת שנות ה- 90).

בירוק: בתיהם של חולי סרטן. באדום: בתיהם של ניפטרים מסרטן.

האנטנות הותיקות נמצאות במרכז הכפר הישן. ממזרח לו השכונה המזרחית, בה האנטנות הוקמו כמה שנים מאוחר יותר. ממערב למרכז, השכונה הנוצרית, בה האנטנות פחות זמן, לכן פחות תחלואה, אחריה שכונה של חיילים משוחררים, ושכונה של בדואים, בהן האנטנות גם כן פחות זמן מאשר במרכז. לכן גם שם פחות חולים.  כמחצית הניפגעים גרים במרכז הכפר הישן.

בעת הכנת המפה לפני פחות משנה, היו 193 ניפגעים מהם  105 חולים, ו-  83 מתים.

כיום (מעודכן לראש השנה),   יש סה"כ 213 ניפגעים, מהם  118 חולים, ו- 95 נפטרים.

 

 

עוד בנושא: "איריס בנדר "לא לאנטנות סלולריות בלב שכונות מגורים"

 

פורטל הכרמל

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים