סאפי פלאח וסיפור עיטור האומץ

בין מקבלי עיטור האומץ והמופת השוטרים סאפי פלאח וליאל חמו, על אומץ ליבם וחירוף נפשם בהצלת אב ובנו מטביעה, היום אחרי המקרה והמפגש של האב והילד שהצילו עם סאפי וחמו, מרגש עד דמעות.

07.11.2018 מאת: פורטל הכרמל
סאפי פלאח וסיפור עיטור האומץ

בטקס מרגש שהתקיים במעמד נשיא המדינה, מר ראובן ריבלין, השר לביטחון הפנים, ח"כ גלעד ארדן ומפכ״ל המשטרה, רנ"צ רוני אלשיך, הוענקו עיטורים וציונים לשבח ל-54 שוטרים, שוטרות ואזרחים, על תפקודן וגבורתם ב-21 אירועים שונים, שכללו סיכול פיגועים והצלת חיי אדם במהלך השנתיים האחרונות. העיטורים והצל"שים הוענקו לשוטרים ולאזרחים שפעלו בנחישות, אומץ לב וחתרו למגע לעיתים עד כדי חירוף נפש.

טקס העיטורים והצל"שים של משטרת ישראל נערך במכללה הלאומית לשוטרים במעמד נשיא המדינה, השר לבט"פ, מפכ"ל המשטרה, ובהשתתפות סגל הפיקוד הבכיר של משטרת ישראל, קצינים, שוטרים, מקבלי הצל"שים והעיטורים ובני משפחותיהם.

במהלך הטקס הוענקו העיטורים , עיטור האומץ הוענק לשוטר אחד בגין מעשה גבורה, שנעשה בעת מילוי תפקיד ותוך חירוף נפש, שיש בו גילוי אומץ לב בלתי רגיל.

עיטור המופת הוענק ל-14 שוטרים ול-4 אזרחים בגין מעשה שנעשה באומץ לב, הראוי לשמש מופת. כמו כן, הוענק עיטור המופת למשפחותיהם של שני שוטרים בגין פעילות מבצעית אותה ביצעו בשנת 1954.

צל"ש מפכ"ל הוענק ל-31 שוטרים ולמתנדב משטרה אחד בגין מעשה מצוין או התנהגות מצוינת במהלך פעילות מבצעית או בפעילות משטרתית אחרת תוך גילוי כושר מנהיגות ויוזמה. כמו כן, הוענק צל"ש מפכ"ל יחידתי אחד.

רגעים מרגשים במיוחד נרשמו בעת הוקרת הגבורה שהפגינו שוטרים ואזרחים אשר חירפו את נפשם למען ביטחון המדינה-  רס"מ יוסי קירמה ז"ל, רס"ר הדס מלכא ז"ל, רס"מ האיל סיתאווי ז"ל, רס"מ כמיל שנאן ז"ל, סמ"ר סולומון גברייה ז"ל, מפקח משולם בר נתן ז"ל, שוטר טוביה וולפסטל ז"ל והאזרח ארי פולד ז"ל.

במעמד הטקס ניתנו עיטורים לשני שוטרי מחוז חוף תחנת נהריה,  על פעילותם הנועזת והנחושה להצלת חיים. 

עיטור האומץ לרס׳ל סאפי פלאח ועיטור המופת לסמ׳ר ליאל חמו, ניתנו כאמור על פעילותם בסיוע לאב ובנו שנקלעו לים סוער והיו בסכנת חיים מידית. 

השוטרים משרתים בסיור תחנת נהריה סיכנו את חייהם והצילו חיי אזרחים,  עת היו בסכנה.

לציין,  כי עיטור האומץ הינו העיטור הגבוה ביותר שהוענק.

שני השוטרים הביאו  גאווה רבה למחוז חוף ואנו מברכים ומודים להם על פעולת ההצלה אותה ביצעו והצילו חיים.

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין אמר במהלך הטקס: ״שוטרים ושוטרות, משפחות יקרות, מעוטרים ומעוטרות יקרים. העיטורים המוענקים כאן אינם מוענקים לחינם. זכיתם בהם, תוך סיכון חיים כולם הפגינו גבורה יוצאת דופן, נחישות מול איום, סיכון עצמי למען הכלל ומחויבות להצלת חיים! אתם לא רק הגיבורים של משטרת ישראל. אתם הגיבורים של כולנו. אני מצדיע לכם!

אני רוצה להודות למפכ"ל היוצא רוני אלשיך. אמנם הפרידה הרשמית ממך תהיה בעוד כחודש, אך אני מוצא לנכון כבר עכשיו להודות לך על שנים רבות וארוכות של פעילות לילה ויום למען ביטחון ישראל, הן בשנותיך הארוכות כקצין בצבא ההגנה לישראל, בשירות רב-השנים שלך בשב"כ, וכמפכ"ל משטרת ישראל. תודה לך״.

השר לבטחון הפנים גלעד ארדן אמר: ״שמעתי היום את ראש השב"כ מתאר בכנסת, ובצדק רב, כיצד מנע השב"כ מאות פיגועים רק השנה. וחשבתי לעצמי, שאם המפכ"ל היה נדרש, למשל, להעריך כמה פיגועים, כמה מעשי פשע, כמה מעשי אלימות, כמה תאונות דרכים, מונעים יום-יום שוטרות ושוטרי ישראל ברחובות ישראל בכל שנה ושנה הרי שכולם יודעים ומבינים, שהמספרים האלה היו בעשרות ואולי מאות אלפי אירועים בשנה. וכך אנחנו צריכים לראות את כל הפעולות של ארגוני הביטחון שלנו. כך אנחנו צריכים לראות את הפעולות של המשטרה ושל השוטרות והשוטרים שמוצבים יומם ולילה בכל רחבי מדינת ישראל. אני גאה באנשים הנהדרים והמופלאים הללו: לוחמי מג"ב, שוטרי משטרת ישראל ואזרחים בעלי תושיה, בהם ארי פוֹלד השם יקום דמו- שנאבק במחבל הארור עד נשמתו האחרונה - ולצערנו, דווקא באירועי קיצוֹן אנחנו לומדים להכירו היטב.

הטרור והאלימות, לצערנו, הם חלק מחיינו כאן. מחולליו מקדשים מאבק בישראל ובישראלים באשר הם, ומשטרת ישראל עומדת ותוסיף לעמוד מולם כחומה בצורה בלי הבדלי דת, מגדר או השקפת עולם, כפי שמשקף המגוון האנושי של מקבלי העיטורים, ולצערנו- גם של הקרבנות. היכולת לעמוד נחושים וּלהוסיף לחיות דווקא כאן, לכאוב עד אין קץ אך גם לא להיכנע למבקשים לזרוע בנו פחד ויגון- מתעצמת בזכות אנשים מסורים ונפלאים כאלה״.

מפכ״ל המשטרה רנ״צ רוני אלשיך אמר: ״טבע המלחמות, העביר בהדרגה חלק גדול מן הלחימה אל העורף. כך, מוצאים עצמם שוטרי ישראל שוב ושוב, מגֵנים בגופם על אזרחי ישראל מפני טרור. מכל שוטר אנו דורשים חתירה למגע ופעולה נחושה. שוטרים שזהו חלק מתפקידם, זוכים לעיטור, רק כאשר מדובר בפעילות חריגה, מעבר למה שמצופה משוטר בסיטואציה נתונה. כל אחד מ-54 המעוטרים, שוטרים ואזרחים, שחלקם קיפדו את חייהם במהלך אירועי הגבורה בגינם עוטרו, הם גיבוריה של משטרת ישראל וגיבוריה של החברה, אשר זכו לרשום פרק מפואר במורשת הארגון ומדינת ישראל. פני המעוטרים כפניה של החברה הישראלית. הם מייצגים את הרקמה החברתית הישראלית על גווניה ומסמלים את השאיפה של כולנו לפעול למען חיזוקה וביצורה״.

בהמשך דבריו הוסיף המפכ"ל: ״תרומתם של השוטרים בהתייחס לאיומי הטרור, בדרך כלל זוכה להערכה הציבורית. נסתרת יותר היא מסירות נפשם של השוטרים בלחימה בפשיעה, כמו גם בהשלכת חייהם מנגד, כדי להציל אזרחים מול איתני הטבע. הגם שלכל אחד מהמעוטרים סיפור משלו, הרוח המשותפת לכולם אחת היא- רוח של מקצועיות, אחריות וערבות ההדדית, שמהווה השראה לאינסוף משימות ואתגרים. סיפוריהם הוא סיפורו של ארגון שנלחם מיום הקמתו על זכותנו הבסיסית לביטחון אישי, לחיות חיי שלום וביטחון בארץ הזו. העיטורים מוענקים ליחידים אך הם מוקדשים גם לרוח ערכי המשטרה, לאותן תכונות של אצילות נפש של התנדבות, של חתירה למגע של עשיה למען הכלל. דווקא בימים האלה,  יש וחשוב להזכיר, שגיבורה של אומה, הוא מי שמוכן להסתכן למען הכלל. ההשראה שמקבלי העיטורים מגלמים בפועלם מהווה אות ומופת אשר לאורם מתחנכים ויתחנכו שוטרי משטרת ישראל״.

בסיום דבריו, פנה המפכ"ל למקבלי העיטורים ובני משפחותיהם ואמר: ״כל סיפור מסיפורי מעשי גבורתכם, הינו אבן דרך לעתיד מדינתנו וערובה לחוסן לאומי וערכי. כל סיפור הוא סמל, ממנו ישאבו הדורות הבאים חינוך וכוח. חלק משמעותי בשרשרת ארוכה של גבורה, מהמאבק להקמת המדינה ועד ימינו אנו. המשיכו במלאכת הקודש החשובה, המשיכו להביא גאווה וכבוד למשטרת ישראל ולעם ישראל, ושובו תמיד למשפחותיכם בשלום. בשם שוטרי משטרת ישראל ומפקדיה, בשם אזרחי ישראל כולה, אנו מצדיעים לכם״.

לסיפור של שני השוטרים האמיצים סאפי פלאח וליאל חמו, אשר לא חשבו על החיים שלהם, קפצו לים והצליחו בסיוע אזרח נוסף להציל משפחה אשר נסחפה לעומקי הים, שני השוטרים ליאל חמו וסאפי פלאח הם מלאכים שהעניקו חיים לאב ובנו.

התקבלה במוקד 100, קריאה על אירוע חירום שעניינו חשש לחיי אדם, לפיו אב ובנו נצפו סמוך לחוף אכזיב בנהריה, כאשר הם נסחפים אל העומק וזועקים לעזרה.

שוטרי הסיור הרגלי של תחנת נהריה ליאל  חמו וסאפי פלאח, אשר עסקו באותה עת בסיור בטחון שוטף לאורך חופי נהריה בחלקה הצפוני, נענו ראשונים לקריאה והגיעו למקום תוך פרק זמן קצר.

עם הגיעם לחוף, הבחינו באב ובנו הקטן, שעל זרעותיו מצופים, הנסחפים ומנופפים לעברם תוך זעקה לעזרה.

שני השוטרים פשטו מיד את מדי המשטרה ונכנסו אל הים,  כאשר כעבור עשרות מטרים של שחיה מקו החוף, הצילו  את השניים מטביעה והצליחו בסיוע אזרח נוסף, להוציא אותם מהים אל חוף מבטחים.

 

פורטל הכרמל

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים