סלמאן טויל בין שליחות לדיווח הכל בספר

נשיא המדינה עזר ויצמן ז"ל שלח את סלמאן למסור לאסד את תנחומיו, הנזיפה של חכ"ל דראוושה, כיבוש הכפר הדרוזי חדר בסוריה הכפר של ההורים, שליחות בארה"ב ובאירופה, מלחמת לבנון והמאבק הדרוזי נוצרי, ועוד הרבה תיעוד בספר זיכרונות.

29.09.2019 מאת: חסין חלבי
סלמאן טויל בין שליחות לדיווח הכל בספר

 

ספר מרתק ועשיר בסיפורים מתועדים של עבודה במשך 40 שנה, של העיתונאי סלמאן טוויל תושב עוספיה ששירת בתור מתורגמן ובימים האחרונים לשירותו הצבאי, זכה לביקור מיוחד של מנהל הטלוויזיה הישראלית דאז ויקטור נחמיאס שגייס אותו לעובד רשות השידור, למרות שלא היה בעל תארים אקדמיים.

סלמאן גדל במשפחה דרוזית שלפני קום המדינה הגיעה לביקור בעוספיה ואז פרצה המלחמה וההורים היו צריכים להישאר כאן ולגדל את ילדיהם. סלמאן אחד הילדים שהיה חרוץ מאוד, לא סיים את לימודיו התיכוניים והלך לעבוד, כדי לעזור למשפחה במחייתם בכפר.

למרות שסלמאן נכנס כעובד ברשות השידור ופרץ דרך ארוכה, לא עצר לרגע והמשיך את לימודיו וסיים תואר שני בתקשורת, הוא אהב להתעלות ולהיות מוכן לכל תרחיש.

הסיפורים בספר של סלמאן, כל כך מרתקים ומעניינים, בעיקר למען ההיסטוריה והדורות הבאים שלא הכירו את המצב בו חייה האוכלוסיה הדרוזית בישראל ובמזרח התיכון, אם במלחמה ואם בהסכמי שלום והתנתקות, מלחמת האחים בלבנון, פיגועים, מפגשים עם אנשים שהובילו וראשי מדינות במחוזות שונים.

בשנות 1994 סלמאן הצטרף למשלחת הראשונה לסוריה, שהוביל ח"כ עבד אלוהאב דראוושה, הצטרפו למשלחת ערבים אזרחי ישראל, שנסעו לסוריה כדי לנחם את הנשיא חאפז אל אסד על מות בנו באסל.

בפגישה עם נשיא המדינה דאז עזר ויצמן בקיבוץ גינוסר, נודע לויצמן שסלמאן משתתף במשלחת לסוריה, ויצמן לקח את סלמאן הצידה וביקש ממנו שימסור את תנחומיו לחאפז אסד על מות בנו ושימסור לו שהוא מוכן לפגוש אותו בכל מקום שירצה, סלמאן היה מבולבל ולא ידע איך לעשות את זה, הוא קבל הוראה מנשיא מדינת ישראל ובשבילו זו הייתה שליחות, רק צריך להוציא את זה לאור בכל דרך.

 

 

בהגיעם לסוריה לארמון הנשיא אסד בדמשק, אנשי הביטחון לקחו לחברי המשלחת העיתנאים את המצלמות ומכשירי ההקלטה ונאמר להם מפורשות שזו לא מסיבת עיתונאים ואסור להם לשאול שאלות, הנשיא אסד מדבר ואחריו דראוושה ובכך מסתים האירוע.

סלמאן לא נכנע, למרות שהובהר לו לא לדבר, נשאר עם יד מורמת לאורך כל הזמן שהנשיא אסד דיבר, עד שהנשיא חאפז אסד פנה אליו בשמו ושאל מה ברצונו לשאול, סלמאן מסר לאסד את דבריו של עזר ויצמן ז"ל והצליח לשאול את הנשיא האם יהיה שלום ודגל סוריה יונף בתל אביב ודגל ישראל בדמשק?.

באותו מקרה סלמאן זכה לנזיפה קשה מדראוושה בגלל הדברים שאמר לחאפז אסד, דראוושה קיים מסיבת עיתונאים ובה התנער מהדברים שאמר סלמאן.

סלמאן טוויל פרש לגמלאות מהטלוויזיה הישראלית, במשך תקופה ארוכה הוביל יומן סוף השבוע בערבית, מפגשים, ראיונות והרצאות בארץ ובחו"ל, סלמאן במשך שנים חווה אירועים היסטוריים ששינו את פני המזרח התיכון.

בעוד מספר ימים סלמאן יהיה בן 70, הוא נראה כמו בן 50, לא עוצר לרגע ונמצא בכל פינה ומקום, סלמאן בשיחה אישית גם על ההצלחות וגם על הכאב והסבל, וההתנהלות בין מות ההורים שלו בישראל למות הדודים בסוריה.

לכל הדברים בראיון בסרטון.

 

תגובות

7. הסטוריה מודרנית לפני 4 חודשים
חדר..סלאמתיק יא חדר..
6. דחלאויי לפני 4 חודשים
ברכות לסלמאן על הספר
5. דלאוי לפני 4 חודשים
לספר יש ערך בחיים
4. כותב לפני 4 חודשים
חשוב לחדד היסטוריה של המזרח התיכון
3. עיספאוי לפני 4 חודשים
איש טוב ומיוחד אומר את הדברים בלי פחד
2. דרוזי לפני 4 חודשים
נשמע ספר טוב לקרוא
1. אזרח מהמזרח לפני 4 חודשים
סחמאן תודה רבה מכל הלב

מומלצים