מאות ילדים מירכא לא לומדים בשל גזים שנפלטים ממטמנה

מאות תלמידים ומורים משני בתי ספר יסודיים בירכא לא לומדים מזה שבוע בגלל פליטה של גזים ממטמנה שפועלת בצמוד מאז 2010, משרד החינוך מסר שהוא פועל מול הרשות בעניין, ההורים:"עושים כסף על חשבון הילדים שלנו".

05.02.2020 מאת: חסין חלבי
מאות ילדים מירכא לא לומדים בשל גזים שנפלטים ממטמנה

 

בחודש האחרון נשמעו תלונות של תלמידים וחלק מצוות המורים בבית ספר יסודי "נור" בירכא שהרגישו צריבה בעיניים וריחות גזים חזקים מאזור המטמנה הצמודה לבית הספר.

ההורים החליטו לטפל בעניין בעצמם ולא למשוך רגע מבלי לדעת מה קורה שם, חלק מההורים הפנו את ילדיהם לטיפול רפואי וגם חלק מהצוות החינוכי בבית הספר.

ההורים:"מפקחת בתי ספר יסודיים במחוז נעימה ספדי ביקרה יותר מפעם בבית הספר, היא ניסתה לעזור ולתת פתרונות, אבל כנראה שהיא נחסמת במחוז שלה, כי אנו מרגשים שמנסים להשתיק את העניין החמור הזה, שבחודש האחרון התגלה ברגע שכולם התחילו להריח את הריחות החריפים והקשים בתוך הכיתות ובחצר בית הספר, ולעשות שהתלמידים ישארו בבית הספר נור, זה לא מקובל ולא ניתן יד לדבר".

ממשרד החינוך נמסר:"המשרד מייחס חשיבות יתירה לשלומם, בריאותם ומוגנותם של התלמידים והמורים ופועל מול הרשות המקומית, שעליה האחריות והסמכות החוקית בנושא, על מנת להבטיח תנאים מיטביים ללמידה והוראה, תעודת מחלה מרופא מוסמך היא מסמך קביל שחובה לכבד אותו".

בשבוע האחרון גם בבית ספר יסודי "אלנהדה" שנמצא במרחק ק"מ אווירי, תלמידים ומורים טענו שהם מרגישים את ריחות הגזים בבית הספר ולשם כך ועד ההורים לא מסכים שהילדים ילמדו בבית הספר הזה גם, ועוד ההורים באים בטענות להנהלת בית הספר שלא משתפת פעולה למען שלום הילדים ובמיוחד ע"י מנהל בית הספר שייך פארס חרבאוי, בבית הספר יש כ 350 תלמידים.

ביסודי נור ירכא הצמוד למטמנה, מנהל בית הספר שייך ואאל מעדי, בבית הספר הזה לומדים כ 340 תלמידים, שהיום חלקם נמצא במרכז החלל של ירכא בצמוד לתיכון דרכא.

אמא לשלושה ילדים בבי"ס יסודי אלנור- ירכא: "זה מפגע תברואתי קשה בגלל המטמנה והגזים שנפלטים מהמקום סמוך לביה"ס ,וריח בלתי נסבל של גזים רעילים כמו פלסטיק שרוף, ישנם כבר ילדים מאושפזים, כמעט 50% מהתלמידים מבי"ס יסודי אלנור סובלים מתופעות לוואי כמו בחילות, סחרחורת, הקאות ,שלשול, ירידה במשקל , בחשק, עיניים אדומות, כאבי ראש ובטן, סימנים בעור וכו', זה לא עניין אישי כמו שמנסים לצייר אותו כאן יש מפגע קשה".

בירכא, מתחם איסוף פסולת יבשה, המטמנה החלה לפעול בשנת 2019 , כאתר פסולת ירכא ת.מ שיקום מחזור וקליטת פסולת בע”מ מתמחה בניהול, הטמנה ומיחזור של פסולת יבשה.

החברה מפעילה אתר להטמנת פסולת בניין באזור ירכא, נותן שירות לכרמיאל, עכו ונהריה ברישיון המשרד להגנת הסביבה משנת 2010.

חשוב לציין שבמקום היתה מחצבה לפני 20 שנה, תלונות של תושבי המקום בצוו בית משפט עצרו את העבודות במקום. דאז ראש המועצה רפיק סלאמה ז"ל ומליאת המועצה החליטו להפוך את המחצבה לפארק ציבורי.

אחר כך, באישור כל המשרדים הדרושים הוחלט למלא את המקום באשפה יבשה גושית שתגיע מכל האזור וכך היה מאז החלו למלא אשפה ע"י משאיות שמגיעות לשער נבדקות ואז מורשות להיכנס לפרוק את התכולה שלהם, כך פעלה המטמנה עד לפני זמן, שראש המועצה והיב חביש החליט לסגור את המקום.

מהמועצה המקומית ירכא נמסר: "ראש המועצה הממונה אלי רגב עומד לטפל בעניין הזה מול כל המשרדים של הגנת הסביבה ומשרד הבריאות ואחרים ובשעות הקרובות תצא בדיקת המשרד להגנת הסביבה בעניין שתמסר להציבור מיד".

 

פורטל הכרמל

פורטל הכרמל

פורטל הכרמל

פורטל הכרמל

פורטל הכרמל

פורטל הכרמל

פורטל הכרמל

פליטה של גזים ממטמנה בירכא

תגובות

מומלצים