פעילויות ODT לילדים בכל הכוח

מהי המטרה של מערכת החינוך? האם אלו בסך הכל שירותי שמרטפות לילדים בזמן שההורים נמצאים במקומות העבודה? אוי ואבוי לנו אם יש מישהו אשר חושב כך.

01.07.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
פעילויות ODT לילדים בכל הכוח

 

המטרה של מערכת החינוך, וכל מסגרת חינוכית תומכת, היא להעניק לילדים את הכלים הדרושים על מנת להשתלב בחיי החברה, המדינה והכלכלה. המטרה שלנו היא לתת לילדים את הכלים שיאפשרו להם להיות ולהתנהל באופן עצמאי. לצורך כך אנו מעניקים להם ידע במסגרת מקצועות הלימוד.

הידע הוא חשוב, אך גם מוגבל ביכולתו לשמור על רלוונטיות לאורך זמן ובצורה רוחבית על פני אספקטים שונים של החיים. הילדים זקוקים לכלים נוספים, כלים אוניברסליים אשר יעמדו במבחן הזמן ויוכלו לשרת את הילדים בצורה רוחבית. זוהי החשיבות הגדולה של פעילויות ODT לילדים ועלינו לעשות אותן בכל הכוח.

פעילויות ODT הן פעילויות המתקיימות מחוץ לכיתות הלימוד ויש להן אופי משחקי. הן מהנות מאוד ומאפשרות לילדים להשתחרר ולשפר כישורים חברתיים, אך מאחוריהן יש עוד הרבה יותר מהנראה לעין. הפעילויות תוכננו על ידי אנשי חינוך אשר השקיעו בהן מחשבה רבה והן נועדו להטמיע תכונות אופי חשובות אצל הילדים.

פעילויות ODT הן האמצעי שבו אנו משתמשים על מנת להעניק לילדים כלים חשובים אשר יאפשרו להם להתמודד בהצלחה עם אתגרים שונים איתם הם עשויים לפגוש במהלך החיים. באמת איננו יודעים עם אלו אתגרים הילדים של היום יתמודד מחר; אלו יכולים להיות אתגרים אישיים, כמו גם אתגרים לאומיים ובין לאומיים. לכן יש צורך להעניק להם כלים שיאפשרו להם לחשוב ולנתח ולמצוא את הפתרונות הדרושים בבוא היום.

אתגרים חדשים דורשים פתרונות חדשים, חשיבה מחוץ לקופסה ושינויים תפיסתיים. לשם כך אנו צריכים לעודד את הילדים לחשיבה עצמאית. המבנה החברתי של עולמינו אינו מקבל חשיבה עצמאית כדבר מובן מאליו ולכן יש ערך גדול בפעילויות ODT אשר יוכיחו לילדים כי מותר לחשוב אחרת ומותר ללכת נגד התלם ולהוביל שינויים. זהו הבסיס למנהיגות וכאשר בוחנים את הדברים מבינים שפיתוח מנהיגות הוא התכלית והמהות של פעילויות ODT לילדים.

הכוח להוביל שינוי

חשיבה עצמאית, חשיבה מחוץ לקופסה ופתרונות חדשים לא מספיקים בשביל לחולל את השינוי. עלינו לטעת בילדים את האמונה בכוחם להשפיע ולשנות ולהעניק להם את תכונות המנהיגות אשר יאפשרו להם להוביל מתוך השראה ולהשיג שיתוף פעולה.

על מנת להגשים את כל המטרות הללו, אנו צריכים להטמיע בקרב הילדים תכונות של מנהיגות כמו הקשבה לזולת; שילוב כוחות ושיתוף פעולה; חשיבה אסטרטגית וההבנה שלכל אדם ישנן תכונות ויכולות אחרות, חשיבה אחרת ותרומה אחרת שהוא יכול לתת למען השגת המטרה. לא נשכח שהיכולת לשתף פעולה היא מה שהביא את המין האנושי למקום שבו הוא נמצא היום, וזה בעצם מה שאנו מעודדים בפעילויות ODT לילדים.

 

תגובות

מומלצים