שמיעה מוזיקלית מגיל צעיר

פיתוח שמיעה מוזיקלית באמצעות כלי נגינה, תינוקות וילדים פעוטים נהנים מאד להקשיב לצלילי מוזיקה ודבר זה מפתח אצלם את היכולת של שמיעה מוזיקלית.

23.10.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
שמיעה מוזיקלית מגיל צעיר

 

הורים רבים מעוניינים לחשוף את הילדים לצלילים השונים ולכן הם רוכשים עבורם כלי נגינה לילדים המותאמים לגילם וליכולות האחיזה והפעילות שלהם. מכיוון שכל אחד מהכלים הללו מפיק צלילים אחרים, הם לומדים עם הזמן להכיר באופן רוחבי את כל הצלילים הקיימים.

חשיבותה של שמיעה מוזיקלית אצל ילדים

לכל משחק או צעצוע המוגש לתינוקות ולילדים רכים יש מטרה. כמו לפתח את היכולות המוטוריות והקוגניטיביות של הילד. העיסוק עם כלי הנגינה משפר באופן משמעותי את רמת הזיכרון ואת שיפור הריכוז שלו וכך הוא מקדם עם הזמן את המסוגלות שלו להניע את המשחקים ולהפיק מהם את המיטב.

כלי הנגינה מעניקים לכל ילד את ההכנה הנדרשת עבור פיתוח שמיעה מוזיקלית. זה לא תהליך שקורה ביום אחד אלא תהליך מובנה שעם הזמן האוזן מגלה את הרגישות המוסיקלית. מעבר לכך הצלילים השונים משמחים מאד את הילדים והם משמיעים קולות רבים של שמחה וצחוק יחד עם הצלילים השונים שהם הצליחו להפיק מהמשחק.

הרצון שלהם להצליח כבר בגיל צעיר, להפעיל את כל הסוגים של כלי הנגינה הופך אותם מיום ליום לאקטיביים יותר ויותר ובעלי רצון חזק להפעיל את הכלים וליהנות מהקולות יוצאי הדופן המופקים מהם.

כלי נגינה כמשחקים לילדים

לילדים רבים יש היצע נרחב של כלי נגינה. לכל אחד מהם יש נראות אחרת וגם צבעונית ייחודית. זו הסיבה שהילדים לומדים לאט לאט להפעיל את כולם. הצעירים מתחילים עם רעשנים בשלל גוונים שכיף לאחוז בהם, אחר כך הם נהנים מהקשה על קסילופון שבו כל שורה היא בצבע אחר, מתאמנים על התוף תלוי, על גיטרה, מנענעים את המרקס ובשלב מאוחר יותר נהנים לפרוט על אורגן, פסנתר ולחלל בחלילית ובמפוחית.

הצלילים הללו מעשירים אותם מאד וכאשר יש לפניהם כמה משחקים, אחד הראשונים שהם ישחקו בו יהיה זה שמשמיע צלילים.

לומדים לנגן

מוזיקה היא שפה ולכן לא לומדים אותה בבת אחת אלא בשלבים. ככל שהילד גדל כך הוא לומד עוד צעד ועוד צעד. עם הזמן הוא לומד להכיר את הצלילים, אפשר ללמד אותו על דו – רה – מי – פה – סול והוא ייהנה מכך בדיוק כפי שהוא נהנה ללמוד על צבעים, צורות, מספרים ואותיות ואולי אפילו הרבה יותר מכך, כיוון שבדרך זו הוא מתאמן על שמיעה מוזיקלית ומחדד את חושיו.

בגיל בוגר יותר התכונות הללו יעזרו לו מאד והוא יהיה מסוגל לנגן מהר מאד קטע מוזיקלי ארוך שהוא שמע כעת בפעם הראשונה, לאור הזיכרון שיש לו לצלילים וליכולת המפותחת שלו לנגן לבד את מה ששמע לא מכבר.

 

תגובות

מומלצים