איתור נזילות ביוב

ריח לא נעים בבית עלול להוות סיכון בריאותי של ממש ולחשוף את בני הבית למגוון רחב של מחלות. ישנם כיום דרכים טכנולוגיות מתקדמות המאפשרות לבעלי המקצוע גילוי מהיר ומדויק של מקור הבעיה, כך שהטיפול בבעיה קל, זמין וממוקד יותר מתמיד.

17.03.2021 מאת: פורטל הכרמל והצפון
איתור נזילות ביוב

 

תחום האינסטלציה אינו שוקד על שמריו אלא מתפתח ומתקדם באופן תמידי ,כך שישנם מגוון פתרונות מתקדמים לאיתור ואבחון מדויק ביותר של כל בעיה בקווי הניקוז ובצנרת של הבית ושל כל מבנה באשר הוא. כאשר ישנם בשטח סימנים לנזילה זוהי נורה אדומה בוהקת עבורכם לטפל במצב באופן מידי שאינו סובל דיחוי, שכן השארת המצב כפי שהוא או דחיית הטיפול למועד מאוחר יותר יהפכו את הבעיה למשמעותית יותר ואף קיים סיכון לנזק סביבתי ממי השופכין אשר דולפים החוצה ועלולים לגרום לשלל מזיקים, חיידקים ווירוסים להגיע לאזור ולהתרבות בו.

 

כיצד מאתרים נזילות ביוב?

 

שלוש דרכים עיקריות נהוגות כיום לאיתור נזילות:

 1. באמצעות מכשיר ייעודי לבדיקת נזילות מים.
 2. באמצעות מצלמה תרמית לצורך איתור נזילות מים בעלת ראש מסתובב, המספקת תמונה צבעונית באיכות גבוהה ביותר.
 3. באמצעות רובוט ייעודי – אפקטיבי במיוחד כאשר קיימים חפצים או מפגעים בצנרת כמו לדוגמא: מעיכות בצנרת, מוט ברזל שחדר לצנרת, בורג שחדר לקו הצנרת, שאריות בניה, גומיות בולטות.

 

תהליך איתור הנזילה מתחיל בביצוע צילום צבעוני של אזור הבדיקה באמצעות שימוש ברובוט זעיר או לחילופין בסיב אופטי, אשר עורכים צילום של פנים הצנרת ומספקים מידע אמין ומדויק באשר לכלל הכשלים הקיימים בה. הצילום המדויק המתקבל מאפשר לבעל המקצוע לבצע מספר פעולות חשובות:

 • איתור מדויק של מצב של ניתוקים בצנרת.
 • איתור  מדויק של שורשי צמחיה שחדרו לצנרת.
 • איתור מדויק של עצמים/גופים זרים/מפגעים שחדרו לצנרת.
 • איתור מדויק של שברים וסדקים בצנרת הניקוז והביוב.
 • איתור מדויק של חסימות או כשלים במרזבים.

 

בשלב השני של תהליך האיתור, הצילום המתקבל מפוענח על ידי מומחה ומועבר ללקוח יחד עם דו"ח מפורט הכולל חוות דעת של המומחה באשר לבעיה. בשלב השלישי, לאחר שניתן אור ירוק מבצע בעל המקצוע תיקון של הצנרת בצורה נקודתית מבלי לגרום נזק סביבתי ומבלי לבצע חפירות.

תהליך התיקון מתבצע בשיטת ההטלאה, בשיטת ההתזה או בשיטת השרוול הרציף. בשיטת ההטלאה מוחדר שרוול לתוך חלל הצינור הבעייתי ומתבצע תיקון הכשל על ידי דבק מיוחד ובד זכוכית אשר יוצר שרוול חזק ומוקשה לשנים רבות וארוכות. התיקון מתאים לכל סוגי הצנרת: פלדה, בטון,  פי.וי.סי, פוליאתילן, אסבסט ועוד. בשיטת ההתזה, המתאימה בעיקר למצבים של גישה בעייתית לנקודת הכשל או במצב של זוויות חדות, מתיזים דבק אפוקסי בעל עמידות גבוהה ביותר לתוך הצנרת תוך כדי צילום שוטף של הצינור על מנת לזהות את כל הכשלים הקיימים בו. הדבק מתייבש במהירות רבה כך שהתיקון אורך זמן קצר בלבד. תיקון זה מתאים לכל סוגי הצנרת הקיימים. שיטת השרוול הרציף מבוססת על החדרה של שרוול פולימרי ספוג בדבק לתוך הצינור התקול, כך שבסיום התיקון מתקבל צינור מחודש, אטום וחזק לכל אורכו ללא מחברים וללא נקודות חולשה.

 

לאיתור נזקים באמצעות רובוט או מצלמה תרמית ישנם יתרונות רבים ומשמעותיים:

 1. מאפשר פתרון מידי של הבעיה.
 2. מאפשר ביצוע תיקון ממוקד תוך שמירה על הניקיון והסדר וללא גרימת נזק סביבתי.
 3. מאפשר חיסכון גדול בהוצאות הנגרמות מחפירות, פתיחת קירות וכו'.
 4. מאפשר ליישם את הפתרון לבעיה גם בבתים פרטיים וגם בבניינים רבי קומות.

 

תגובות

מומלצים