דברים שכדאי לדעת על קידוח כלונסאות ובדיקה סונית

כל בנייה מתחילה בחפירת יסודות והנחת תשתיות, ובהן חשוב ביותר התפקיד של הכלונסאות. אלה הם היסודות של כל בנייה ואותם קודחים לתוך האדמה.

01.03.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
דברים שכדאי לדעת על קידוח כלונסאות ובדיקה סונית

 

הכלונסאות גם מייצבים את הבניין וגם מקבעים אותו לאדמה ומכאן נגזרת החשיבות של טיבם ושל איכותם. לפני הקידוח בודקים גם את איכות האדמה ומתאימים לה את הכלונסאות שימנעו את שקיעת הבניין וקריסתו, כאשר הבניינים הגבוהים מאוד של ימינו מחייבים כלונסאות חזקים מבטון או מפלדה.

בחירת כלונסאות נכונה

הבחירה הנכונה בכלונסאות נעשית בעיקר לפי התכנון האדריכלי והקרקע שעליו הבניין נבנה. יש כלונסאות שמותאמים לאדמות רכות יותר ויש שמתאימים לאדמות קשות. את ההתאמה ביניהם מבצעים על פי בדיקות שגם מוודאות שהכלונסאות יהיו חזקים וישרים ולא ייפגעו במהלך ההחדרה. מכיוון שהם מוחדרים ומשמשים ליציקת בטון בכמה שלבים, יש שלב כלשהו שבו חייבים לבצע בדיקה לעומק הקרקע כדי לוודא שמצבם תקין עדיין.

בדיקה סונית מהי?

בדיקה סונית היא אחת הבדיקות האפשריות לבדיקת מצב הכלונסאות לאחר ההחדרה, כאשר הם כבר בעומק האדמה. דורשים אותה אנשי המקצוע שרוצים לדעת מהו מצבם. מכיוון שאי אפשר לדעת אם הם מיושרים גם בעומק או שפגעו למשל בסלע או במי תהום, הבדיקה נותנת לנו תמונה מלאה. גלי קול שנשלחים לאורך הכלונס עד הסוף משדרת לנו זאת כשהם חוזרים אלינו משם, על מצבם האמיתי בכל הממדים של הכלונס ועל סביבתו.

https://www.piletesting.co.il/ - חברה לביצוע בדיקה סונית לכלונסאות במחיר מעולה

איך בודקים כלונסאות?

בודקים את היציקה עד שבוע לאחריה במכשיר מיוחד. המכשיר הוא פטיש שבו מכשיר גלי קול שנשלחים לעומק האדמה ולאורך הכלונס, על ידי הנחת הפטיש ששולח אותם. גלאי מיוחד קולט את הגלים החוזרים ומנתח אותם כדי לקבל נתונים לגביו. יש כל מיני נתונים שמשפיעים על טיב הבדיקה כמו סוג הבטון וגילו, עומק הכלונס, סוג הקרקע ואם היו בעיות שונות במהלך ההחדרה. ראש הכלונס חייב להיות במצב שמאפשר את הבדיקה כדי לא להטות את התוצאות.

ניתוח המידע המתקבל מן הגלים

ניתוח הגלים לוקח בחשבון גם את נתוני הקרקע והחיכוך שלו בסביבת הכלונס כמו סלעים. השאיפה היא לקבל בחזרה גל שלם ולא מקוטע שאינו מופרע על ידי בעיות שונות בקרקע ואי שלמות של הכלונס. הגלים ייתנו לנו גם את המידע על הפגמים והליקויים ועד כמה הם קשים. הבדיקה אינה אמורה להיות יקרה והיא קצרה ואמינה למדי. בדיקות אחרות כמו בדיקה אולטרא-סונית יקרה יותר. הבדיקה נעשית בכל מבנה שהוא לפי הדרישה. את עבודות הברזל הנדרשות לבניין מעכבים עד קבלת התוצאות של הבדיקה הסונית ובהתאם לכך ממשיכים.

אמינות הבדיקה

למרות שהבדיקה נחשבת לאמינה ביותר יש פגמים או בעיות שהיא לא תעביר, או שהיא תעביר כך שלא יפענחו נכון את הנתונים. לשם כך יש להכין את הכלונסאות היטב לבדיקה כדי שלא יקרה מצב כזה של הטעיית המכשיר.

 

תגובות

מומלצים