כל מה שיש לדעת על עבודות בגובה

עבודה בגובה נעשית על ידי בעל מקצוע בלבד. תחום זה הוסדר ונוצרו תקנות בטיחות מתוך רצון לתת מענה לעובדים ולמנוע סכנות שלא לצורך. לא כל אחד יכול לבצע את העבודה ואיש המקצוע יהיה מומחה גם בתחום המיועד וגם בתחום הגובה ויחזיק בתעודה המעידה על כישוריו.

03.04.2019 מאת: פורטל הכרמל והצפון
כל מה שיש לדעת על עבודות בגובה

 

אילו עבודות מתבצעות בגובה

ישנן שלל עבודות אשר מתבצעות בגובה. למעשה, כל עבודה אשר מתבצעת מעל לגובה של שני מטרים תיחשב בתור עבודות בגובה. מעבר לכך שהעבודה עצמה יכולה להוות סיכון למי שמבצע אותה, הגובה מגדיל אותו ולכן רק בעל מקצוע שקיבל אישור מתאים יוכל לבצע את הנדרש. בין העבודות אפשר לראות:

  • ניקוי חלונות – עבודה זו מתבצעת לרוב בסנפלינג ויכולה להתבצע ברבי קומות, בנייני מגורים ובנייני משרדים. מבצעי העבודה חייבים להישמע להוראות הבטיחות ולעבור הכשרה לעבודה בגובה על פי החוק.
  • שיפוץ – בניינים אשר עוברים שיפוץ זקוקים לא פעם לבעל מקצוע שיודע כיצד לבצע את העבודה הנדרשת גם בגובה רב. בין היתר עבודה זו יכולה לכלול תיקון של הטיח, צביעה מחדש ועוד.
  • עבודות אינסטלציה – עבודות אלו דורשות מיומנות של אינסטלטור אשר עבר גם הכשרה לביצוע עבודות בגובה. נוסף לכך, חשוב לראות את השטח מראש ולתכנן את אופן הגישה אל המקום הנדרש.
  • שימור מבנים – זוהי עבודה שיכולה להיות מורכבת מאנשי מקצוע שונים. לכן ישנן חברות שמתעסקות בכך ויכולות לספק גם צוות עובדים מיומן בעל האישורים הנדרשים וגם את הבמה, המנוף או כל אמצעי אחר שיידרש כדי להגיע לגובה.

אישור לבצע עבודות בגובה

ביצוע עבודות בגובה יהיה על ידי בעל מקצוע שמחזיק בתעודה המאשרת שעבר את ההכשרה הנדרשת ממנו. מרגע ההכשרה העובד יכול להשתמש בתעודה במשך שנתיים ולאחר שהן יעברו יהיה עליו לבצע את ההכשרה מחדש. האישור יינתן רק על ידי מקום שהוסמך לכך. מבחינתך, בעת הזמנת העובד עלייך לקחת אחריות ולוודא כי יש לו יכולת לבצע את העבודה הנדרשת, אישור לבצע עבודה בגובה וכי יש לו את הציוד המתאים.

הציוד הנדרש לצורך העבודה

כל עבודה אשר מתבצעת בגובה חייבת להתבצע עם הציוד המתאים עבורה. לא כל עבודה זהה ולכן אחת המשימות של העובד או קבלן העבודה היא לתכנן את דרך ההגעה המתאימה ביותר לאזור. בעבודות סנפלינג כמו ניקיון חלונות, יהיה צורך בציוד סנפלינג מתאים. לעומת זאת עבודות שיפוץ ידרשו חומרים וציוד ועל כן העובד יצטרך שתהיה לו יכולת להוביל את אלו ובנוסף שיהיה לו מרחב עבודה. לכן במה לעבודה בגובה או מנוף יתאימו יותר.

באחריות קבלן העבודה לדאוג לך

הקבלן אשר מקבל עליו את האחריות לבצע את העבודה צריך לדאוג לך ולעובדים שלו. מדי שנה נפגעים בישראל עשרות עובדים ותחום עבודות בגובה מהווה סיכון כשהעבודה אינה מתבצעת על פי כללי הבטיחות. הקבלן אשר מקבל את העבודה חייב להיות מנוסה בתחום על מנת להבין מה עומד מולו. הוא צריך לתכנן את תהליך הביצוע, מרגע ההגעה למקום המיועד ועד לבחירת העובדים המתאימים לכך.

בחירת חברה לעבודות בגובה

החברה אשר תיבחר על ידך לביצוע עבודות בגובה צריכה לעמוד בשלושת הקריטריונים הבאים:

  • הכשרת העובדים – על העובדים להיות בעלי הכשרה לבצע את העבודה הנדרשת מהם. אם מדובר על עבודת אינסטלציה או חשמל, עליהם להחזיק בתעודה המתאימה המעידה כי יש באפשרותם לבצע את העבודה. אם מדובר על עבודות אחרות, הם חייבים להיות בעלי הכשרה מתאימה.
  • תעודות לעבודה בגובה – כל עובד אשר עולה לגובה חייב להחזיק בתעודת עבודות בגובה שמעידה כי עבר הכשרה מתאימה. את התעודה יש לחדש מדי שנתיים והיא תהיה חתומה רק על ידי מדריך מוסמך שהורשה לבצע את ההכשרה.
  • ניסיון – כדאי תמיד להעדיף חברה אשר מנוסה בתחום הספציפי הנדרש לעבודה מאשר חברה שלא מכירה את התחום. הניסיון של החברה ושל העובדים יבוא לידי ביטוי בעבודה בטוחה וטובה יותר מאשר של עובדים ללא ניסיון.

כבר בשיחה הראשונה עם החברה אפשר לשאול אותה שאלות, לברר מה הניסיון שלה, מיהם העובדים שלה, כיצד היא דואגת להם ואף לבקש לשמוע ולראות עבודת בגובה שהיא ועובדיה כבר ביצעו בעבר.

 

תגובות

מומלצים