למידה מתוקשבת – יתרונות וחסרונות בעידן האינטרנט

למידה מתוקשבת - שנקראת לעיתים בשמות שונים: למידה מקוונת, e-learning , למידה משולבת מחשב, למידה מרחוק, למידה דיגיטלית - היא צורת למידה בה מסתייעים במחשב (תקשוב= מחשב+תקשורת) בתהליך הלמידה.

24.11.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
למידה מתוקשבת – יתרונות וחסרונות בעידן האינטרנט

 

ככלל קיימת כיום מגמה מואצת של המרת חומרי הלמידה מספר הלימוד המסורתי לסביבות למידה מתוקשבת.

יתרונותיה המרכזיים של שיטת למידה זו היא שהיא מאפשרת לימוד בשעות גמישות, בזמן הנוח לתלמיד ובקצב שמתאים לו. בנוסף מגלים מחקרים כי תלמידים שמתנסים בצורת למידה זו מפתחים יכולת חשיבה, לימוד עצמי ופיתוח מיומנות של הצגת מידע.

היכולת לבסס את צורת למידה זו על שילוב בין טקסט, תמונה, קול וצליל (מולטימדיה) מסייעת להצגה רב-ממדית של תכני הלימוד והתבונות בו באופנים שונים, ולפיכך מסייעת להבנה של החומר הנלמד.

עידן האינטרנט:

צורת למידה זו מתאימה מאוד לעידן האינטרנט שכן היא משלבת, פעמים רבות, גישה למאגרי מידע, לספריות מקוונות, לעיתונים ברשת, למוזיאונים וירטואליים, ולאתרים לימודיים באינטרנט. חשוב מכך – באמצעות האינטרנט יכולים לומדים מכל רחבי העולם לשתף ביניהם מידע לגבי החומר הנלמד ושיתוף זה מאפשר הרחבה והעמקה שלו.

לצורך העצמת חווית הלמידה עושה שיטה זו שימוש בטכנולוגיות מגוונות, כגון: סרטוני וידאו, אודיו, משחקי מחשב ועוד.

חסרונה של שיטה זו היא בעיקר שבשיעורים פנים מול פנים יכול המורה לאתר מידית מצב של חוסר הבנה אצל התלמידים וכך לחזור שוב על החומר הנלמד, בלמידה מתוקשבת, אשר יכולה להתבצע בכל זמן בכל מקום, לא תמיד יש את היכולת לאתר מצבים מסוג זה.

ניתן להתגבר על  חסרון זה באמצעות שימוש בתרגילים לבדיקת הבנת החומר הנלמד בסיום כל פרק בלמידה המתוקשבת, כאשר התלמיד לא יכול לעבור לחלק הבא ללא מעבר בהצלחה של התרגיל בסיום הפרק הקודם.

דוגמאות ללמידה מתוקשבת יכולים להיות: מורה שמעביר שיעור ב-ZOOM  או משחק מחשב ללימוד של נושא מסוים.

ממחקרים שנערכו בארה"ב  שבו השתתפו מאות אלפי תלמידים התגלה כי למידה מתוקשבת משפרת את ההישגים הלימודיים של התלמידים. הסיבה לכך נעוצה באפשרות להתאמת קצב הלמידה לתלמידים חלשים וכן בשיפור המוטיבציה. בכך משמשת הלמידה המתוקשבת להשגת יעד חברתי של צמצום פערים חברתיים.

 צורת למידה זו בארגונים עושה שימוש רב בלומדות,  שייעודן הנחלת הידע ותרגולו.

לומדה היא היא תוכנת מחשב שמטרתה הקניית ידע ומיומנויות מוגדרות למשתמש בה.

לומדות מתוקשבות מותאמות אישית

אנו ב-H.B Learning מתמחים בתחום פיתוח לומדות אינטראקטיביות המותאמות במיוחד עבורכם, כולל התכנים, הנראות והמיתוג המיוחדים לכם.

תכני הלומדה מאופיינים יחד עם הלקוח בתחילת הפרויקט ומותאמים באופן ייעודי לצורכי הארגון תוך שילוב טכנולוגיות למידה מתוקשבת ורכיבים נוספים, בהם דוגמאות ותמונות מתוך הארגון, הצגת תיאורי מקרה, סרטונים, מגוון תרגולים אינטראקטיביים ומבדקים.

פיתוח לומדה אינטראקטיבית מותאמת אישית מאפשרת לכם לקבל את הפתרון המדויק ביותר, שנתפר בדיוק עבורכם

 

תגובות

מומלצים