ניקוי ספות – מדריך עשה זאת בעצמך ומתי באמת כדאי להזמין איש מקצוע?

הספות הן חלק מרכזי בכל בית. ניקוי ספות היא פעולה שצריך לבצע לעיתים קרובות במיוחד אם אתם נוהגים לארח אנשים או לשבת הרבה עליהן. ניקוי הספות לא נשמע כמו משהו מסובך אולם אם הוא לא מבוצע כראוי הוא יכול להשאיר כתמים או לגרום לנזק גדול יותר ממה שהיה קודם לכם.

27.10.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
ניקוי ספות – מדריך עשה זאת בעצמך ומתי באמת כדאי להזמין איש מקצוע?

צילום:freepik

 

בכתבה זו ננסה לסייע לכם באמצעות מדריך עשה זאת בעצמך לניקוי ספות ובמקרים בהם זה לא מתאפשר או שהכתמים בעייתיים מדי תצטרכו להזמין איש מקצוע.

הכרת סוג הספה וסוג הניקיון הנדרש:

יש סוגים שונים של ספות: בד, ספוג, עור, דמוי עור ועוד. כמו כן גם המילויים של הספה יכולים להיות שונים בין ספה אחת לאחת וכן המבנה הבסיסי שלה אם הוא מבוסס עץ, ברזל וכו'. הספות עשויות להתלכלך בכתמים אם משהו נשפך כמו יין, שתייה מוגזת או כל דבר נוזלי אחר. כמו כן כתמים עשויים להישאר גם מאוכל, ידיים מלוכלכות שנגעו בספה, צבעים שהילדים ציירו אתם או שיחקו אתם ועוד. כתמי אקונומיקה או אפילו לק שנשפך על הספה יכולים לשנות משמעותית את צבע הבד וגם ניקיון יסודי ומקצועי לא בטוח שיחזיר את האזור לאותו צבע בדיוק כפי שהיה. שימו לב שניקוי ספה מעור וספה מבד יהיו שונים ולכן כדאי להיערך לזה גם כן בהתאם.

ניקוי ספות מבד בעצמכם:

בשלב הראשון תרצו לבצע שאיבה ראשונית של הלכלוך והאבק מהספות. לטפוח על הספות לא יעזור כי האבק סתם יגיע אל פניכם ויתפזר בחלל וחלק ממנו גם יחזור אל הספה.

בשלב השני תוכלו להתיז מעט חומר ניקוי ייעודי על הספה ולתת לו להיספג בספה. לאחר מכן תוכלו לשטוף ולשפשף את הבד בעדינות ולייבש את הספה.

ניקוי ספות בד מקצועי מתבצע באמצעות מכונת קיטור מיוחדת שבאמצעותה ניתן להתיז את החומר עם מים אל סיבי הבד ומצד שני המכונה גם שואבת את הנוזלים והסבון במהירות בפעולה שמנקה את סיבי הבד ומשאירה את הספה יבשה.

טיפים חשובים:

  • אל תשפכו הרבה מים אם בכלל על הספה. באזור שבו יש כתם עדיף להשתמש בחומר ניקוי בלבד. אם צריך אז ממש מעט מים. אפשרות נוספת היא להזמין איש מקצוע מנוסה.
  • באופן שוטף נקו את הספות באמצעות שואב בלבד והימנעו מהרטבת הספה אלא אם יש צורך מיוחד לכך.
  • הימנעו מאקונומיקה, מסיר שומנים וחומרי ניקוי חזקים אחרים שיכולים לעשות  יותר נזק לספה מאשר תועלת.

 

מתי נרצה להזמין איש מקצוע?

במידה והכתם הוא כתם קשה, מצב הספה לא טוב מבחינת ניקיון, אם קניתם ספה יד 2 ואתם רוצים לעשות לה ניקיון יסודי, אם אתם חוששים שהניקיון שלכם יעשה יותר נזק מתועלת או אחת לכמה חודשים או שנים בהתאם לרצון שלכם – כדאי להזמין איש מקצוע מנוסה שיבצע ניקוי ספות מקצועי עם מכונת קיטור מיוחדת.

 

תגובות

מומלצים