קבלת רישיון קבלן חשמל

​​​​​​​כל איש מקצוע שאנחנו מזמינים לצורך ביצוע עבודות תשתית ובנייה חייב להיות בעל רישיון לעסוק בכך, מטעם מדינת ישראל. הדבר חיוני כדי להבטיח שכל עבודה שהם עושים עומדת בתקני הבטיחות ולא מסכנת חיים.

29.02.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
קבלת רישיון קבלן חשמל

 

זה חשוב יותר אפילו מעוגמת הנפש ומהעלות של הנזקים הכספיים שהוא עלול לגרום לנו בגלל עבודה גרועה שאינה מקצועית. חשמל הוא עניין של חיים ומוות, בראש ובראשונה ואין כאן פשרות כשמחברים רשת ומתקנים תקלות תשתית.

החוק והרישוי

חוק רישום קבלנים  במדינת ישראל מחייבים כל חשמלאי להחזיק ברישיון שקיבל הודות לזכאותו ולמידת המקצועיות שהוא מפגין. כל התחזות לכזה אסורה, וכל עבודה שאינה מורשית היא עבירה פלילית והיא כוללת: התקנות ושינויים, תיקונים בציוד ומתקני חשמל, עבודות חשמל ברמה של קבלנים מתכננים. למותר לציין שאסור להם לחתום על שום תכנית בנייה כלשהי שכוללת תכנון תשתית חשמל ולנהל כל מו"מ עם הרשויות בנוגע לכך.

רישיונות חשמל עם היחידה לרישום קבלנים

חשמלאים וקבלני חשמל יכולים לקבל רישיונות שונים בהתאם לרמת ההכשרה שלהם ולקבל סמכויות שמותאמות לכך. אסור לחרוג מסמכויות כאלה עם כל הרצון הטוב לעזור, ויש להזמין קבלן חשמל שיש לו סמכות לעשות עבודה נוספת שכזאת, במקרה הצורך. הרישוי נעשה בענף 160 בפנקס הקבלנים במשרד הבינוי והשיכון, ורק לאחר קורס מקצועי בתחום זה ולפחות חמש שנות ניסיון במשך תקופה של עשר השנים האחרונות. את הניסיון צוברים בעבודה אצל קבלן רשום.

זכאות לרישיון

כל מי שעבר קורס כזה ועבד בארץ או בחו"ל יכול להגיש בקשה לרישיון קבלן חשמל ​​​​​​ולעבור את בדיקת הזכאות לרישיון שנעשית אך ורק על ידי המנהל למתן רישיונות לעבודות חשמל. נוסף על כך יש לכמה בעלי מקצוע גם שיחות מקצועיות או בחינות שעליהם לעבור, בכתב או במחשב. אלה בעיקר מהנדסים, הנדסאים וטכנאי מסוג מסוים. מי שעובר את הבחינה או את הוועדה משלם אגרה ומקבל את הרישיון, אם עמד בתנאים. קל להגיש טופס מקוון כזה באתר הממשלתי.

מה עוד צריך לדעת על רישיון חשמל?

מי שחסרים לו טפסים שלא הגיש במהלך הגשת הבקשה יתבקש להגיש אותם בתוך זמן מסוים על ידי המשרד לרישום. אנשים שיצטרכו לעבור בחינה או לעמוד בפני ועדה מקצועית יידרשו לעשות זאת. חשוב לדעת שהבדיקה מאוד קפדנית ולכן גם החלטת הוועדה או תוצאות הבחינה אינן ניתנות לערעור בדרך כלל. מי שנכשל בבחינה לא יוכל לקבל רישיון ללא השלמות של ידע וניסיון.

לבדוק את איש המקצוע שלכם

אם אתם בונים בית לבד אתם צריכים לדרוש מהאדריכל ומהקבל להעסיק רק קבלנים מורשים ומוסמכים בכל תחום: מים, חשמל, בנייה. אל תתפשרו על הרישוי הזה משום שלא תוכלו לקבל אחר כך את מלוא הפיצוי במקרה הצורך אם אדם שאינו קבלן אינו דואג גם לביטוח המקצועי הראוי. רישוי חשמל הכרחי כדי למנוע כל נזק ופגיעה בנפש.

 

תגובות

מומלצים