מופיד מרעי עוצר בפוליטיקה והולך לעסקים

מסכמים קדנציה עם מופיד מרעי ראש מועצת חורפיש ויו"ר פורום ראשי הרשויות הדרוזיות והצ'רקסיות, מופיד לפורטל הכרמל, מדבר על התקופה שלו במועצת חורפיש והמשפחתקרטיה, מופיד מסמן הישגים וכישלונות, גם לגבי מעמד האישה הדרוזית והצעירים.

10.09.2018 מאת: חסין חלבי
מופיד מרעי עוצר בפוליטיקה והולך לעסקים

מופיד מרעי פתח את דבריו בברכה לרגל חג נביא סבלאן עה"ש לכל הדרוזים בעולם.

שאלנו את מופיד שמכהן כיו"ר פורום ראשי הרשויות הדרוזיות והצ'רקסיות, וראש מועצת חורפיש, בנוסף להיותו קצין לשעבר, על התיאום בין המטות בסוגיית חוק הלאום.

מופיד: "בלי שנהיה מתואמים כראשי רשויות ההנהגה הדתית חברי הכנסת ופורום הקצינים לא נגיע ליעדים שלנו, שילוב הכוחות יחד עם ייצוג האמירה שלנו בלי מחנות ימין או שמאל".

"המשא ומתן לא היה פשוט, אבל ראיתי סימני אמירות של רה"מ שהוא רוצה לפתור את הבעיה, אנחנו רוצים שהדרך של הפתרון תתאים לנו".

מופיד: "במאבק שלנו נגד חוק הלאום אנחנו מבקשים להיות שווים לאחים היהודים, הדרישה שלנו לא יומרנית, אם תהיה תוספת חוקתית לחוק זה יכול לפתור את הבעיה, אם יגבו אותנו בעוד חוק ע"מ למצב את מעמדנו במדינה עוד יותר טוב, אין לי בעיה עם החוק, יש לי בעיה עם מה שאין בחוק הלאום, שזה אנחנו, אנחנו רוצים להיות מסודרים חוקתית במדינה".

שאלנו את מופיד לגבי הבחירות בחורפיש ומה התכניות שלו.

מופיד: "החלטתי לא להתמודד לקדנציה נוספת, למרות שיש הרבה פניות שמבקשים ממני להמשיך, יש לי מכלול של סיבות שבגללן החלטתי לא להתמודד, יש לי שנים של עשייה בכפר, חורפיש היום נראית אחרת בתשתיות כבישים והרחבת תכנית המתאר, 1116 דונם שנגרעו משמורת הטבע לטובת הכפר ותחום הבניה של חורפיש, אלה מהלכים היסטוריים, אני הולך הביתה עם מצפון נקי".

מופיד: "בקואליציה שלנו יש לנו מועמד, הבעיה שבתוך הקבוצה שלנו יש עוד מספר מועמדים, ועם זה צריכים להתמודד".

"בחורפיש יש "משפחתקרטיה" הקול המשפחתי עדיין אומר את שלו, וזה לא כל כך בריא, היום הצעירים אומרים שהם רוצים אנשים שיפתרו את הבעיות ויצמצמו את הפערים שיש ביחס לישובים היהודים".

מופיד: "הייתי קצין בצבא, הייתי מנהל אגף בביטוח הלאומי ומנהל אגף ברשות הלאומית לבטיחות בדרכים, באתי למועצה המקומית חורפיש עם ניסיון עשיר בניהול ארגוני, היום מקדם פרויקט בקנה מידה בינלאומי, אני לא בוגר של הטכניון אבל אני יודע לקרוא את התכניות טוב ויודע להוביל מהלכים, אנחנו חיים במדינה שאנחנו יכולים לקבל בה את כל מה שאנחנו יודעים לקחת".

"סיימתי את כביש הכניסה לכפר שהיה תקוע 18 שנים, סיימתי פרויקט בניית בית ספר, ועוד והכל תוך תקופה קצרה".

מופיד: "בחורפיש כמו בכל מקום, יש אנשים שחיים מתחת למשכורות מינימום, אבל יש יתרון אחד שאנחנו חברה שיודעת לחבק אחד את השני ולא מפקירה נזקקים".

"אני הובלתי יחד עם הדסה עין כרם, לבנות בנק של מאגר מוח עצם לבני העדה הדרוזית, את הפרויקט הובלנו בכל הכפרים הדרוזים בישראל".

"אני נמצא בצוות המצומצם שמנהל מגעים עם האחים בסוריה, שלא יהיה יותר גרוע בסוריה, מה שמייחד אותנו כעדה, זה האיכפתיות שיש לנו אחד לשני".

שאלנו את מופיד על האישה הדרוזית ומעמדה בכפר.

מופיד: "אחת הבעיות בישובים הדרוזיים, זה שהנשים מלומדות ומשכילות יותר מהגברים ולנו בכפרים אין איפה להעסיק אותן, אין לנו אזורי תעשייה, לשמחתי בחורפיש בתכנית המתאר שהופקדה יש אזור תעסוקה ומסחר, הנשים שלנו חזקות, לעזור ולהוביל, יום אחד יקומו נשים וירוצו לפוליטיקה גם בחורפיש, אני מאמין שזה יבוא".

מופיד: "לצעירים צריך לאפשר תרבות פנאי אחרת, ברגע שתהיה תרבות פנאי עשירה בתכנים אטרקטיביים נספק את מה שצריך לנוער".

"אין הגירה מהכפר לעיר ואין התבוללות למרות שהשטח מאפשר את זה, זה מסמן שיש דבר שעדיין קושר את הצעירים לעדה ולמנהגים".

מופיד: "יש לנו ראשי רשויות מהרמה הגבוהה ביותר בתחום העשייה, אנחנו נמצאים במקום הנכון, נשאר רק שכולם יהיו מגובשים, לשים את המטרות ולהגיע אליהם".

"כראשי רשויות אין לנו אצבע להצביע בכנסת, אנחנו צריכים להשפיע על מקבלי ההחלטות, בחוק קמיניץ נכשלנו, בחוק הלאום יש התגייסות מקיר לקיר, אנחנו רוצים להגיע ליעד".

מופיד: "אחרי שלושים שנה בשירות הציבורי אני פונה לעסקים של יצור חשמל מטורבינות רוח, אני אהיה איפה שאני יכול להשפיע ולהביא נחת לחברה".

 

תגובות

5. סמיר לפני 6 חודשים
כל הכבוד מופיד ובהצלחה איפה שתהיה
4. איילה לפני 6 חודשים
פספוס
3. סמי לפני 6 חודשים
כל הכבוד ובהצלחה
2. רמי לפני 6 חודשים
ישר כוח מופיד
1. חורפיש לפני 6 חודשים
חבל שאתה עוזב

מומלצים