אלכוהול תעשייתי יכול להרוג

תופעת הפצת משקאות אלכוהוליים מזויפים במכולות ופיצוציות גוברת, צעירים משלמים בחייהם, בגלל משקאות כאלה שעשויים מחומרים מסוכנים שגורמים להרעלת מתנול קשה, שעלולה לגרום לעיוורון, לנזק מוחי ובמקרים קיצוניים גם למוות, המשטרה נלחמת ביד קשה.

27.11.2019 מאת: פורטל הכרמל והצפון
אלכוהול תעשייתי יכול להרוג

 

כמעט לא עובר יום שבו כוחות הצלה ועזרה ראשונה נקראים לטפל בצעירים שאבדו הכרה או שפתאום חשו בקשיי נשימה וחלקם התפרע ונפגע כתוצאה משכרות.

בכפרי הדרוזים, נרשמים יותר ויותר מקרים של נזק בלתי הפיך בצעירים בגלל אותם משקאות מזויפים בעיקר שנמהלים עם משקאות אנרגטיים וכל מני חומרים מסוכנים שמי שצורך לא מבין לאן זה יוביל, צעירים חושבים שמדובר באלכוהול משובח וקונים במחירים יחסית זולים, בעצם הם קנו את חיסולם הבריאותי.

תופעה זו טומנת בחובה לא רק פגיעה כלכלית ביצרנים הלגיטימיים של מותגי האלכוהול המוכרים, אלא גם סכנה ממשית לבריאות ציבור הצרכנים. 

צריכת אלכוהול יכולה לסכן חיים, מאחר ומדובר במשקאות בעלי תוויות אטרקטיביות וצבעוניות, והמחירים נמוכים ביחס למשקאות מקוריים מאותו סוג וגודל.

צריכה של משקאות אלכוהוליים מזויפים חלקם במותגים, שבתהליך זיקוקם נמהלו בכוהל תעשייתי עלולים לגרום לעיוורון ונזק בלתי הפיך ובמקרים קיצוניים גם למוות, צעירים שצורכים אלכוהול מגיעים לטיפול בבית החולים לאחר שהשתכרו משתיית מתנול מעורבב עם משקה אנרגיה, שגרם לו להרעלת מתנול קשה ונזק בלתי הפיך.

מתנול הינו נוזל חסר צבע ודליק המשמש בעיקר כנוזל למניעת קפיאה ולדלק. המתנול מצוי בשימוש גם בתעשיית הפלסטיק והינו בעצם הכוהל הפשוט ביותר. 

בפעילויות שונות של האגף לאכיפה ופיקוח של משרד הבריאות ברחבי הארץ, נתפסו עשרות רבות של בקבוקי משקאות אלכוהוליים מזויפים. 

הסכנות הבריאותיות בשתיית משקאות אלכוהוליים מזויפים

משקאות אלכוהוליים מזויפים עלולים להכיל רמות גבוהות, הרבה מעל התקן המותר, של הרעל הרפואי מתאנול. מתנול הינו חומר רעיל במיוחד למערכת העצבים. הרעלת מתאנול קלה אינה שונה מזו של אלכוהול רגיל וכוללת בחילות, הקאות ואיבוד הכרה. יחד עם זאת, הרעלת מתנול חמורה עשויה לגרום לעיוורון ואף למוות. בבדיקות מעבדה, שביצע משרד הבריאות על מספר בקבוקי אלכוהול מזויף שנתפסו, התגלו לעיתים רמות של יותר מפי 400 מעל התקן המותר של מתאנול במשקאות מסוג וודקה, ברנדי וערק.

משקאות אלכוהוליים מזויפים עשויים להכיל חומרים רעילים נוספים כגון ברוצין  שידוע כגורם להתכווצויות שרירים ופגיעה כלייתית, אצטון, והחומר דנטוניום (ביטרקס). משקאות אלכוהוליים מכילים רמות גבוהות של רעלים רפואיים בשל אופן הייצור שלהם, המתבסס על אלכוהול תעשייתי שאינו ראוי לשתייה. זיפני המשקאות האלכוהוליים רוכשים כוהל תעשייתי, ובשיטות גסות ובאמצעי ייצור ביתיים ולא ראויים מסננים וממתיקים את הכוהל עד שטעמו המר ניכר פחות. כמובן, תהליך זה אינו מסייע להיפטר מהרעלים הקיימים בו מלכתחילה והחומר עדיין אינו ראוי לשתייה.

בהמשך לפעילויות קודמות שנעשו למיגור מכירת אלכוהול מזויף, בפעילות משותפת שנערכה ע"י האגף לאכיפה במשרד הבריאות בשיתוף משטרת תל אביב השיטור העירוני והסיירת לביטחון עירוני עיריית תל אביב בוצעו חיפושים בקיוסקים בתל אביב שעל פי החשד מוכרים אלכוהול תעשייתי המסכן את בריאות הציבור.

בוצע חיפוש ב"מזנון שרה" ברחוב לוינסקי 134 תל אביב בנוכחות נציגת העסק. מטרת הפעילות, מניעת מכירת אלכוהול ללא רישיון יצרן ו/או אלכוהול תעשייתי החשוד המכיל מתנול ובכך למנוע מקרי תמותה ועיוורון כתוצאה משתיית האלכוהול המזויף.

במהלך הפעילות נתפסו עשרות בקבוקי אלכוהול החשודים כמזויפים. בקבוקי האלכוהול נתפסו ונשלחו לבדיקות מעבדה על מנת לבדוק את תכולתן.

במקביל נפתח הליך אכיפה מנהלי ופלילי כנגד בעל העסק.

משקאות אלכוהוליים אשר החשודים כמכילים אלכוהול מפוגל עלולים להכיל רמות גבוהות, הרבה מעל התקן המותר, של הרעל מתנול .מתנול הינו חומר רעיל במיוחד למערכת העצבים, הרעלת מתנול קלה אינה שונה מזו של אלכוהול רגיל וכוללת בחילות, הקאות ואיבוד הכרה. יחד עם זאת, הרעלת מתנול חמורה עשויה לגרום לעיוורון ואף למוות. 

הפעילות היא חלק ממערך פעילות רחב של משרד הבריאות למניעת שיווק אלכוהול תעשייתי ושיווק תרופות לא מאושרות למכירה בישראל.

משרד הבריאות בשיתוף גורמי האכיפה הנוספים ימשיך בפעילותו כנגד בעלי העסקים והמשווקים המוכרים אלכוהול תעשייתי ותרופות לא מאושרות המסכנים את בריאות הציבור.

 

תגובות

מומלצים