הגרפן עומד לשנות את עולם הטכנולוגיה

גרפן הוא יריעה דו-ממדית של אטומי פחמן, המסודרים בצורת משושים, בעובי של שכבה אטומית אחת, שכל פעם שמישהו מותח קו באמצעות עיפרון, הסימן הנוצר מכיל פיסות של החומר החדש והלוהט ביותר בפיזיקה, הגרפן שהתגלה רק לפני כעשור ועומד לשנות את עולם הטכנולוגיה.

15.11.2019 מאת: מגד תאבת
הגרפן עומד לשנות את עולם הטכנולוגיה

הגרפן החומר שהתגלה רק לפני כעשור ועומד לשנות את עולם הטכנולוגיה כפי שהוא מוכר לנו כיום.

ניסוי פשוט שנעשה עם עיפרון וסלוטייפ הוביל שני מדענים צעירים לזכייה בפרס נובל ב-2010. גרפן הוא יריעה דו-ממדית של אטומי פחמן, המסודרים בצורת משושים דומה לצורת כוורת, בעובי של שכבה אטומית אחת, שכל פעם שמישהו מותח קו באמצעות עיפרון, הסימן הנוצר מכיל פיסות של החומר החדש והלוהט ביותר בפיזיקה ובננו-טכנולוגיה חומר חזק להפליא.

ויש לו תכונות חשמליות וקוונטיות ייחודיות. כל אלה הופכים את הגרפן לאחד החומרים המבטיחים ביותר כיום.

מהתכונות הפיזיקליות הייחודיות שלו, חומר חזק במיוחד יחסית לעוביו, כמעט פי מאה מיריעת פלדה בעובי דומה, אילו הייתה כזו. השילוב התכונות חוזק יוצא דופן עם מוליכות מעולה ושקיפות פותח צוהר לשלל יישומים אפשריים, כיד הדמיון הטובה. את החוזק, הגמישות והמשקל הקל של הגרפן אפשר לנצל לייצור חומרים שמשלבים אותו עם מתכות וחומרים נוספים די ליצור מרכיבים קלים וחזקים לתעשיית החלל ותעופה למשל.

סוכנות החלל האירופית משקיעה המון לפיתוח טכנולוגיות חדשות המבוססות על גרפן, המאפיינים התרמיים האדירים של גרפן מבטיחים שיפור הביצועים של צינורות חום המשמשות בלווינים.

ניתן להשתמש בגרפן גם בהנעה בחלל בזכות משקלו הקל ואינטראקציה חזקה עם אור.

 

תגובות

מומלצים