ניתוח בגישה ייחודית לתיקון פריצת דיסק צווארי

לראשונה ניתוח לתיקון פריצת דיסק צווארי בשיטה זעיר-פולשנית בגישה אחורית, שמאפשר למטופלים להבריא בצורה טובה ומהירה יותר ולחזור לשגרה בפרק זמן קצר יותר, את הניתוח ביצעה היחידה לניתוחי גב ועמוד שדרה במרכז הרפואי הלל יפה.

02.08.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
ניתוח בגישה ייחודית לתיקון פריצת דיסק צווארי

 

המערך האורתופדי של המרכז הרפואי הלל יפה ביצע השבוע, לראשונה, ניתוח לתיקון פריצת דיסק צווארי בשיטה זעיר-פולשנית בגישה אחורית בקרב מטופל בשנות ה-50 לחייו, הסובל מכאבים חריפים וחמורים באזור הצוואר, המשליכים לאורך היד ומסבים לו סבל רב יומיומי.

"פריצת דיסק הינה מצב שבו מופעל לחץ על הרקמה העצבית סביב עמוד השדרה הצווארי, הגורם לכאבים חזקים ולהגבלת תנועה שעלולה להימשך ימים ואף שבועות ספורים. בנוסף לכאב באזור הצוואר, עלול להתפתח 'כאב רדיקולרי' - כאב עז שמקורו במערכת העצבים, המוקרן גם לאזורים אחרים, כמו כתפיים וידיים, וכן עלולות להופיע תופעות נירולוגיות שונות, לדוגמה, היחלשות שרירי הידיים והאצבעות והרגשת נימול", מסביר ד"ר גבריאל גוטמן, מומחה לניתוחי גב ועמוד שדרה במרכז הרפואי הלל יפה, שביצע את הניתוח.

הטיפולים הקיימים

במקרים של פריצת דיסק, ישנם טיפולים שמרניים, הכוללים תרופות לשיכוך כאבים ותרופות לטיפול בדלקת, טיפולי פיזיותרפיה, חימום הצוואר, קיבוע, חיזוק שרירי הצוואר, הזרקות ומנוחה. במידה שאלה לא הועילו, תישקל האופציה הניתוחית.

"הניתוחים המקובלים והמוכרים במקרים של פריצת דיסק צווארי הינם החלפת דיסק מלאכותי או קיבוע של החוליות. השיטה הייחודית שבה נקטנו, בשונה מהשיטות האחרות, מתבצעת מהצד האחורי של הצוואר ודורשת מיומנות של הרופא המנתח. במהלך הניתוח מתבצע חתך של כ-18 מ"מ, דרכו מוחדר מיקרוסקופ ניתוחי המאפשר לאתר את הגורם המפעיל לחץ על העצב, להוציא חלק אחורי ממנו וכך לשחרר את הלחץ המופעל על תעלת השורש", מציין ד"ר גוטמן.

יתרונות השיטה

לשיטה זו מספר יתרונות, ביניהם: שימור טווח תנועה, היעדר הצורך במשתל מלאכותי, או, לחלופין, קיבוע של החוליה, וכן צמצום הסיבוכים הכרוכים בניתוחים האחרים כגון פגיעה בכלי דם גדולים או פגיעה בוושט ובמיתרי הקול, שעלולה לגרום לצרידות וקושי בבליעה.

מנהל מחלקה אורתופדית א' ד"ר איל ברבלק, מומחה לניתוחי עמוד שדרה, ציין: "אנו, במערך האורתופדי בהלל יפה, משתמשים בטכניקות ניתוחיות מהמתקדמות ביותר בתחום. שיטה זו מייתרת את הצורך בכריתת דיסק בצוואר ובהשתלת כלוב או דיסק מלכותי ולכן מדובר בטכניקה ניתוחית מצוינת המאפשרת למטופלינו להבריא בצורה טובה ומהירה יותר ולחזור לשגרה בפרק זמן קצר יותר".

לקביעת תור לייעוץ במרפאה האורתופדית של המרכז הרפואי הלל יפה יש לחייג 6742*.

 

תגובות

מומלצים