קבר אחים למחלקה מגדוד 13 גולני

מי מכם לא עבר מצומת בית המכס העליון בדרך לרמת הגולן, לא כולם מכירים סיפורם העצוב של חיילי גדוד 13 בגולני, שנהרגו 5 ימים אחרי סיום המלחמה במתחם הבתים שהולך ומשתקם היום, 11 לוחמים שלא ברור עד היום איך אירע הפיצוץ ההוא בבונקר הסורי, שקבר את כולם בקבר אחים, סרטון.

16.03.2020 מאת: פורטל הכרמל והצפון
קבר אחים למחלקה מגדוד 13 גולני

 

ב-15 ביוני בשעות הבוקר נשלחו לוחמי הפלוגה לאסוף נשק ותחמושת מהמוצבים שנטש הצבא הסורי באזור בית המכס העליון. אזור זה, על מערך המוצבים והבונקרים שלו, נכבש ב-9 ביוני על ידי גדוד 32 של חטמ"ר 3.

לפלוגה לא נלוו כוחות הנדסה ולא ניתנו הנחיות לגבי הטיפול בתחמושת. כוח של 11 לוחמים נכנס לתוך בונקר תת קרקעי מדרום לבית המכס העליון. לאחר שהחיילים עבדו זמן מה בבונקר, יצא ממנו מ"כ כדי לבקש סיוע ממפקד הפלוגה. עם חזרתו לבונקר אירע הפיצוץ. כל החיילים נהרגו ושרידיהם התפזרו בשטח. שרידי הגופות נאספו על ידי חיילי הפלוגה והוכנסו לשמיכה צבאית אחת שנשלחה לחדר המתים של בית החולים רמב"ם בחיפה. עד היום לא ידוע מדוע התפוצצו המוקשים שאוחסנו בבונקר.

משפחות החללים קיבלו את ההודעות על מות בנם רק כעבור שלושה ימים. החיילים הובאו למנוחות בקבר אחים בחלקה הצבאית בבית העלמין בנהריה מבלי שמשפחותיהם נוכחות בלוויה. מאוחר יותר הועברו שרידיהם של שניים מן החללים שניתן היה לזהות לבתי העלמין בקריית שאול ובהר הרצל.

המשטרה הצבאית חקרה את האירוע ואף הוקמה ועדת חקירה צבאית של קצינים מחיל החימוש, אולם הממצאים לא פורסמו מעולם, ואף להורים השכולים לא נמסרו פרטי האסון.

בשנת 2013 רכש היזם ליאו גלזר את בית המכס העליון כדי להקים בו מלון. גלזר נעתר לבקשת המשפחות והסכים להציב באזור שלט הנצחה לחללים לכשיוקם המלון.

ב-15 ביוני 2017, במלאת חמישים שנים לאסון, נחנכה במתחם בית המכס האנדרטה לזכרם של 11 החללים.

בטקס חנוכת האנדרטה נכחו בני המשפחות השכולות ומפקדי וחיילי גדוד 13 בעבר ובהווה.

מאז אסון בית המכס העליון ברמת הגולן ב-‭,1967‬ איש לא נכנס לשדות המוקשים המגדרים את המקום. כעת, עם עבודות פינוי המוקשים שמתנהלים במקום, נמצאו שרידים מאותה תקופה ובעיקר מקלעון של גולני מימי מלחמת ששת הימים, שככל הנראה היה שייך לאחד הלוחמים שנהרגו בפיצוץ הבונקר הסורי. 

 

אסון בית המכס גדוד גולני 13

תגובות

מומלצים