מקרי הרעלות בקרב ילדים

מקרי הרעלות בילדים בני שש ומטה, 94% מהמקרים בגילאים הללו מתרחשים בבית, כאשר עיקר הגורמים להרעלה בגילאים הצעירים חשיפה לתרופות ב-45% מהמקרים ונתון דומה (44%) עקב חשיפה לכימיקלים, כך נחשף בכנס ארצי שהתקיים בנושא במרכז הרפואי.

21.06.2022 מאת: פורטל הכרמל והצפון
מקרי הרעלות בקרב ילדים

 

הכנס אירח גורמי טיפול ומחקר מהארץ ומהעולם וסקר זוויות שונות. את הכנס ארגנו המרכז הארצי למידע בהרעלות ברמב"ם, החוג לרפואה דחופה בילדים, החברה הישראלית לטוקסיקולוגיה וארגון בטרם לבטיחות ילדים.

 

עוד עולה מהנתונים שהוצגו, כי 94% מהמקרים בגילאים הללו מתרחשים בבית, כאשר עיקר הגורמים להרעלה בגילאים הצעירים חשיפה לתרופות ב-45% מהמקרים ונתון דומה (44%) עקב חשיפה לכימיקלים, ובעיקר חומרי ניקוי ביתיים.

 

מתוך הפניות אשר הגיעו לטיפול מרכז ההרעלות הארצי, 213 היו בדרגת חומרת פגיעה בינונית-קשה כבר בזמן מתן הייעוץ.

 

על מנת להבין טוב יותר את מנגנון ההיפגעות של הילדים בסביבה הביתית, צוות מרכז ההרעלות הארצי מקיים בימים אלה מחקר, אשר תוצאותיו הראשוניות הוצגו אף הן בכנס.

 

במסגרת המחקר, הוצגו שאלונים להוריהם של ילדים  מתחת לגיל שש, בדגש על חומרי ניקוי ותרופות. מתוצאות הביניים עולה כי 13% מהנשאלים נוהגים לאחסן תרופות ילדים במיקום תחתון ונגיש וב-32% מהמקרים במקרר שאף הוא נגיש לילדים רבים.

 

כאשר נשאלו לגבי אחסון תרופות מבוגרים, נמצא ש-14% מאחסנים במיקום תחתון ונגיש ואילו 27% מהנשאלים מאחסנים במקרר.

 

נתונים מדאיגים יותר נמצאו בבדיקה לגבי מנהגי אחסון חומרי הניקוי הביתיים, בדגש על אקונומיקה ומסירי שומנים. 41% מהנשאלים ענו כי הם מאפסנים אקונומיקה בארון תחתון ו-54% מהם פועלים באופן דומה עם מוצרי מסיר שומנים.

 

רק 32% מהנשאלים מתקינים סוגר ביטחון על ארונות האחסון. 18% נוהגים להעביר חומרי ניקוי מהמיכל המקורי למיכל אחר, לא מסומן. רק 17% מהנשאלים קיבלו בעבר הדרכה לגבי אחסון בטוח ומאלו שלא קיבלו, כ-70%  היו מעוניינים בכך.

 

"הנתונים הללו לא פשוטים", מציינת דר' יעל לוריא, מנהלת מרכז המידע הארצי למידע בהרעלות ברמב"ם, "הם מסבירים את כמות המקרים הגדולה שאנו נתקלים בה כשמדובר בחשיפת ילדים קטנים לחומרים שעלולים לסכן את חייהם, אבל גם מלמדים אותנו עד כמה פשוט למנוע את המצב הזה".

 

בעקבות הנתונים הללו, החליטו במרכז ההרעלות הארצי ברמב"ם לנקוט בגישה קצת שונה ובימים אלו מתקיים פיילוט הסברה המיועד להפוך בעתיד לתכנית מוסדרת של הנגשת מידע וכלים שימושיים בשמירה על בטיחות לקהילה.

 

"מזה כמה חודשים אנו פועלים בשיתוף עם מחלקת התינוקות ברמב"ם כדי לספק הדרכה ראשונית להורים הטריים כבר בתהליך שחרור הילוד לביתו.

 

מסבירה דר' לוריא, "האחות במחלקת ילודים מדריכה את ההורים לגבי התנהלות בטיחותית עם התינוק, ובקרוב תחלק להם מגנט למקרר עם 10 כללי בטיחות פשוטים לכל הורה. בהמשך אנחנו מתכוננים להגיע אל טיפות החלב, לגורמים המטפלים ולמערכת החינוך לגיל הרך, להעמיק את הקשר עם הציבור הרחב ולסייע ככל האפשר בהסברת הנושא. מידע חשוב יכול בהחלט להציל חיים".

 

אורלי סילבינגר, מנכ"לית ארגון בטרם לבטיחות ילדים: "פעוטות ילדים צעירים נמצאים בסיכון מוגבר להרעלות מכיוון שהם נוטים לחקור את העולם דרך הפה, לטעום ולגעת בכל דבר המעורר את סקרנותם. גופם קטן ומערכות גופם רגישות עדיין, כך שגם מעט חומר רעיל עלול לגרום לנזק קשה יותר מאשר אצל מבוגרים. בכנס הוצגו נתונים חשובים על עלייה בהרעלות מחומרים שונים ומגוונים, חלקם נגישים יותר ויותר לילדים בשנים האחרונות.

 

הדרך הטובה ביותר למנוע הרעלות היא להקפיד לאחסן את כל התרופות, חומרי הניקוי וההדברה במקום גבוה או נעול, הרחק מהישג ידם של ילדים, ולשמור את כל החומרים המסוכנים באריזות המקוריות".

 

פורטל הכרמל

דר' יעל לוריא צילום הקריה הרפואית רמב"ם

תגובות

מומלצים