סיפור חייו של שייך קופטאן חלבי ז"ל

ראש המועצה הראשון בדאלית אל כרמל, אחד המנהיגים הבולטים בפיתוח הכפר הישן, שייך קופטאן ז"ל היה איש של אנשים, פוליטיקאי ומגשר בין אוכלוסיות והיה אחד המנהיגים שפגש אישית את סולטאן באשא אלאטרש בסוריה יחד עם אבא חושי.

11.06.2022 מאת: אמילי חלבי
סיפור חייו של שייך קופטאן חלבי ז"ל

 

ד"ר ספא פרחאת נכדו של קופטאן ז"ל, יחד עם הבן יזן, ביוזמת שריף נגאח חלבי ובניו ובסיוע חליל חלבי וארכיון המשפחה, הוציאו לאור ספר ראשון המתאר את חייו של שייך קופטאן חלבי אשר נפטר בטרם עת בגיל צעיר, כשהיה בתפקיד ראש מועצה בדאלית אל כרמל.

 

 

אין ספק שהתמיכה הציבורית במועמדות של קופטאן לרשות הייתה רחבה, ונציגי הציבור לא רצו לראות חוץ ממנו בראשות המועצה, מתוך כבוד לאישיות שלו והמקצועיות בעבודתו, הוא היה מנהיג שידע להוביל מהלכים לפיתוח הכפר, הקשר שלו עם הנהגת המדינה שהייתה עוד בתחילתה של הקמת מדינת ישראל, ומצד אחר היה בקשר טוב עם מנהיגים ערבים בולטים במזה"ת.

 

 

חשוב לציין כי שייך קופטאן ז"ל היה למטרה בקרב הכנופיות הערביות שפעלו באזור ויותר מפעם ניסו להתנקש בחייו, לאור זה שהיה מוכתאר בכפר הדרוזי דאלית אל כרמל ודאג לרווחת תושבי הכפר והתפתחותו.

 

שייך קופטאן ידע לקחת החלטות חשובות בזמן שצבא ההגנה לישראל היה צריך לעבור בכפר מעוספיה לאום אלזינאת, דאז שייך קופטאן ידע לשלוט שלא תהיה שום תקלה ושאף אחד לא ינצל הזדמנות לתקוף את הכוח שעבר בתוך שטח הכפר, ולשם כך לא נרשם בהיסטוריה שדאלית אל כרמל נכבשה כמו שנרשם שנכבשו כפרים אחרים בצפון.

 

 

דאלית אל כרמל חוברה לרשת החשמל בשנת 1964, שש שנים לפני ששייך קופטאן נפטר ב 1970, בזמן הזה בדליה נבנו קופות חולים, הוכנסה רשת המים ותשתיות נבנו ואך נבנתה שכונה חדשה לחיילים בדליה.

 

חשוב לציין ששייך קופטאן היה איש מפלגת העבודה עם הפנקס האדום, בזמנו קופטאן עשה מפנה והתחבר לחירות דאז עם בגין, לקופטאן הוצע להיות מתמודד ברשימה לכנסת, הוא סירב.

 

 

שייך קופטאן נעלם מהנוף של הכפר ומאז שהלך לעולמו התמונות שלו לא הונצחו בשום מוסד ציבורי, חוץ מבית ספר חט"ב שנושא את שמו, דור הצעירים של היום לא מכיר את האישיות ולא שמע מעולם על שייך קופטאן, יש לציין כי כל המנהיגים שבאו אחריו המשיכו בדרכו, לבנות את מה שהוא התחיל.

 

 

יזן פרחאת בעל ספרייה והוצאה לאור בדאלית אל כרמל, בעל תואר ראשון ללשון ערבית ולומד לתואר שני, בשיחה לפורטל הכרמל והצפון, על הספר והיוזמה ומה היעדים שמכוונים אליהם בספר אודות מנהיג דרוזי בארץ ישראל.

 

פורטל הכרמל

פורטל הכרמל

תגובות

מומלצים