ד"ר אורנה שמחון פתיחת שנה"ל תשפ"ד

בתדרוך לתקשורת שקיימה היום (30/8) מנהלת מחוז צפון, ד"ר אורנה שמחון לקראת פתיחת שנה"ל תשפ"ד ציינה כי על פי ההערכות שנת הלימודים בצפון צפוייה להפתח כסדרה ללא חוסרי מורים וללא השבתות. בתדרוך השתתף גם יו״ר מועצת התלמידים ונוער המחוזית, שון לוקיאניץ׳.

30.08.2023 מאת: פורטל הכרמל והצפון
ד"ר אורנה שמחון פתיחת שנה"ל תשפ"ד

 

ד"ר שמחון התייחסה, לשני נושאים מרכזיים איתם תתמודד מערכת החינוך בשנה הקרובה נוכח המציאות הישראלית האחד - הלכידות החברתית והשני - האלימות בחברה הישראלית בכלל ובחברה הערבית בפרט. משרד החינוך יוביל תכנית להתמודדות עם הקרע בחברה הישראלית בתוך כותלי בית הספר.

 

 

ד"ר שמחון צפוייה לרדת אל השטח לפגוש מורים, מנהלים, מורים ותלמידים ולשוחח איתם על המצב:"מערכת החינוך היא סוכן שינוי מהמעלה הראשונה לא נעמוד מנגד נטפל בקושי בצורה אחראית אנחנו נמצאים ברגע גורלי לעתיד המדינה, תפקידנו לשמור על החוסן ולאחות את הקרעים. אין לנו מדינה אחרת. זו משימה שהגדרתי כיעד מרכזי למערכת וגם עבורי מבחינה אישית".

 

 

"בנוגע לאלימות בחברה הערבית ציינה שמחון כי לאור הבחירות ברשויות המקומיות מנהלים ומורים מאויימים על ידי ארגוני פשיעה והאלימות הקשה זולגת אל תוך כותלי בתי הספר, תלמידים שנשרו ממערכת החינוך מגוייסים לשורותיהם של משפחות הפשע".

 

 

"אין יום שעובר בלי הרוגים ואני אומרת די חלאס. החברה הערבית משותקת מרוב פחד זה נוגע בכולם במורים, במנהלים שמשתלטים להם על כספים שמיועדים לחינוך ובינוי, תלמידים שמגיעים מפוחדים ואנחנו נאלצים כל יום לנייד פסיכולוגיות מהמגזר היהודי על מנת לתת מענה לתופעה הרחבה. הפחד הגדול שלי זה שהרחוב הערבי יתרגל לאלימות".

 

 

ד"ר שמחון הודיעה כי בכוונתה לרתום את כל ראשי הרשויות מהחברה הערבית ברחבי הצפון לטובת קמפיין שכותרתו די חלאס בקריאה לעצור את מסע ההפחדה ולהוקיע את מסע הדמים בחברה הערבית.

 

 

"לא ייתכן שאנחנו במשך שנתיים מעכבים את המכרז לעבודות בניית בית הספר הטכני כי משפחות פשע השתלטו על המכרז עד שהוא מוגש בפעם השלישית, לא יתכן שמנהל בית ספר מגלה בחצר סליק של אמל"ח ונדרש לשלם דמי חסות של מאות אלפי שקלים כי המשטרה תפסה את הנשק ואני לא יודעת עד היום אם הוא שילם כדי לחזור לנהל את בית הספר. לא יתכן שמורה נורית ברגליה באמצע יום לימודים ואף בית ספר לא מוכן לקלוט אותה כי משפחות הפשע מטילות עליה וטו. אין לי דיוויזיות של צבא אבל אני מאמינה שיש פתרון - ראשי הרשויות צריכים לעמוד מול המצלמה ולהוקיע את האלימות".

 

לצד היעדים המרכזיים הביאה מנהלת המחוז סקירה מקפת המפרטת את תכניות הדגל של המחוז בהן: פיתוח בית ספר "אודם" בקצרין המוביל תכנית לאומית לפיתוח מנהיגות בזירה ההנדסית טכנולוגית, הקמת בית ספר לתעופה וחלל (העברת בית הספר הטכני לכרמיאל), הקמת מרחב חדשנות פיזי במשרדי קריית הממשלה במחוז הצפון.

 

 

על פי החלטת שר החינוך יואב קיש נבחר המחוז להוביל את פיילוט תכנית הלימוד הארצית להוראה ולמידה של נושא הבינה המלאכותית.

 

 

מנהלת המחוז הד"ר שמחון התייחסה גם לאתגרים של המחסור בכוח אדם שצומצם בהצלחה ממספר של -770 מורים חסרים ל- 17 ועד לפתיחת השנה צפוי להפתר כולו. 80 מנהלים חדשים יכנסו לתפקידם.7 מוסדות חינוך חדשים יפתחו במרחב המחוז בהם חווה חקלאית "אבני איתן" ברמת הגולן.

 

 

הישג בולט נוסף שרושם מחוז צפון הוא התגמול הדיפרנציאלי – 60 בתי ספר במחוז צפון זכו בתגמול על הצטיינות בתחום הלימודי הערכי והחברתי בשנת הלימודים תשפ"ג. מחוז הצפון עשה את השינוי הגדול ביותר באחוזי הזכאות לבגרות נמצא במקום הראשון בארץ במספר בתי הספר שזכו לתגמול. המשמעות כל מורה יקבל תגמול כספי בגובה של עד 9,197 שקלים בהתאם לדרוג בית הספר.

 

 

ד"ר שמחון:"לאחר מאמצים גדולים מחוז צפון ערוך לפתיחת שנת הלימודים. אני רוצה להודות לכל הצוותים המסורים שעמלו עד לרגע האחרון על שתלמדינו יגיעו עם חיוך לבית הספר ויפתחו את שנת הלימודים בשמחה והתרגשות".

 

תגובות

מומלצים

\