הצעירים והצעירות שהולכים להנהיג עתיד

פעילות קו הזינוק בעדה הדרוזית, ייחודה של תוכנית המנהיגות, סנאבל מבית שותפויות אדמונד דה רוטשילד, הובלת מנהיגות בקרב צעירי החברה הדרוזית לטובת שילובם בעמדות מפתח בחברה הישראלית, פורטל הכרמל והצפון פגש את הצעירים לשיחה.

05.07.2024 מאת: פורטל הכרמל והצפון
הצעירים והצעירות שהולכים להנהיג עתיד

צילום זהרה ברכאת

 

סיום שנת הפעילות הראשונה של התוכנית חל ברקע השפעת מלחמת 'חרבות ברזל' על אופי הפעילות של התוכנית ושל רבים ממשתתפיה. סנאבל הובלת מנהיגות דרוזית, בצל הימשכות הלחימה בצפון ובדרום, תוכנית המנהיגות הייחודית לעדה הדרוזית, בדגש על פעילות הקשורה בהמשך הלחימה במסגרת מלחמת 'חרבות ברזל'.

 

 

תוכנית המנהיגות, סנאבל קו הזינוק מבית שותפויות אדמונד דה רוטשילד, ומייסודה וביוזמתה של הפדרציה היהודית של שיקגו, מטרתה הובלת מנהיגות בקרב צעירי החברה הדרוזית לטובת שילובם בעמדות מפתח בחברה הישראלית. שנת הפעילות הראשונה אופיינה בשימת דגש על פעילות הקשורה בהמשך הלחימה במסגרת מלחמת 'חרבות ברזל'

 

 

כך, בין היתר, מרואן גאבר, צעיר דרוזי בן 15 מדאלית אל כרמל המשתתף בתוכנית, עסק בחודשים האחרונים בהעלאת החשיבות להשבת החטופים מרצועת עזה חזרה לישראל באמצעות פעילות העלאת סרטונים בנושא ברתשות החברתיות, ואחמד ח'יר, בן 15 מהכפר אבו סנאן המשתתף גם הוא בתוכנית, עסק בחודשים האחרונים בגיוס תרומות עבור מטה משפחות החטופים, ובנה בנוסף הרצאה מיוחדת על אירועי החטיפה ב-7 באוקטובר האחרון.

 

 

מתוך מטרה להגשים את חזונה וייעודה, מאתרת, מכשירה ומרשתת תוכנית המנהיגות צעירות וצעירים מוכשרים בני העדה הדרוזית, ומלווה אותם במשך עשר שנים, מגיל 15 ועד גיל 25, כלומר עוד מהתיכון, עבור בשירות הצבאי ו/או הלאומי, במהלך הלימודים האקדמיים ועד לצעדים הראשונים בקריירה.

 

בתמונה זהרה ברכאת ועפר בבלי צילום ג'נאן אבוריש

 

לאורך תקופת ההכשרה, לוקחים המשתתפים בתוכנית חלק במפגשים, סמינרים, סנדאות, תהליכי מנטורינג, תהליכי פיתוח יוזמות ועוד, כל זאת כאשר תהליך הגיוס וההכשרה לתוכנית מותאם לאורח החיים המסורתי של בני ובנות העדה.

 

 

את אירוע הסיום השנתי הנחו שני משתתפים מהתוכנית, שסיפרו ושיתפו על חוויותיהם מהשנה האחרונה, בכלל זה יצירת, בניית ומימוש הפרויקטים הייחודיים נוכח אירועי ה-7 באוקטובר האחרון והיציאה למלחמת 'חרבות ברזל', היציאה לסמינרים ליליים עצמאיים, הלינה תחת כיפת השמיים ותרגילי האקסטרים בשטח.

 

 

בנוסף, הציגו משתתפי התוכנית באירוע את תוצרי תהליך הקול החברתי שלהם. המדובר בתהליך חוללות שנתי, הנערך במסגרת התוכנית, ומהווה לב לבה של העשייה החברתית במסגרתה השנה. במסגרת תהליך זה נחשפו המשתתפים לסוגיות חברתיות שונות, ויצרו פרויקטים חברתיים, תוך התמקדות כל פרויקט בסוגיה החשובה עבור העוסקים בו.

 

 

אירוע סיום שנת הפעילות הראשונה של התוכנית הצליח למשוך אליו נכבדים רבים. בין הנכבדים: השייח' מוואפק טריף, המנהיג הרוחני של העדה הדרוזית בישראל, שבירך את הדור הצעיר, חיזק את הקמת התוכנית, והסביר את הצורך המשמעותי בחיזוק המנהיגות הצעירה בקרב העדה.

 

ענת נחמיה לביא, מנכ"לית 'שותפויות אדמונד דה רוטשילד', שהרחיבה על אודות המציאות שאנו חיים בה היום, ועד כמה חשוב שדור הצעירים יידעו שהם דור המנהיגים הבא של ישראל, עפר בבלי, סגן נשיא ומנכ"ל המשרד הישראלי של הפדרציה היהודית של שיקגו, פרופ' נסים בן דוד, נשיא המכללה האקדמית גליל מערבי, ואיה חיראדין, מנהלת אגף החינוך הדרוזי והצ'רקסי במשרד החינוך, שדיברה על מצב הנוער בעדה הדרוזית, וכמה חשוב להשקיע דווקא בו.

 

 

באירוע לקחו חלק גם חברות וחברי ועדת ההיגוי של 'סנאבל' קו הזינוק בעדה הדרוזית, 11 נשים וגברים מוכשרים ומובילים בתחומם, בני העדה, המלווים את התוכנית מיום הקמתה.

 

 

בתמונה למעלה: מימין לשמאל: זהרה ברכאת, רכזת ההקמה של התוכנית, ענת נחמיה לביא, מנכ"לית 'שותפויות אדמונד דה רוטשילד', ומשתתפי מחזור א' בתוכנית המנהיגות 'סנאבל', קו הזינוק בעדה הדרוזית, מחזור א'.

 

פורטל הכרמל

צילום זהרה ברכאת

תגובות

מומלצים