כמה עובדות על הפלה יזומה

קיימות שתי שיטות לביצוע הפסקת הריון. כאשר השיטה המבוצעת נקבעת בהתאם לגיל ההיריון ובהתאם לבריאות האישה ולהעדפותיה.​​​​​​​ לשתיהן מקדים אישור הועדה להפסקת הריון. 2 השיטות בטוחות, אך יש לוודא שהן מתבצעות בבית חולים שקיבל את אישור משרד הבריאות לכך.

09.11.2023 מאת: פורטל הכרמל והצפון
כמה עובדות על הפלה יזומה

Depositphotos

עובדות שכדאי לדעת

הפלה היא בישראל חוקית החל משנות ה-50. כיום ניתן לבצעה במוסדות פרטים או ציבורים (מורשים). בינואר 2023 אושר בסל הבריאות סעיף בו מימון הפסקת הריון יהיה ללא הגבלת גיל על-ידי קופות החולים (עד כה זה היה עד 33).

 

2 השיטות להפלה יזומה הן:

 


1. הפלה בכדורים- ניתנת עד 63 יום ממועד המחזור האחרון שלך. הטיפול נעשה בשני שלבים, בשלב הראשון תקבלי 3 כדורי מיפיג'ין -(mg600 Mifepristone)מטרת כדורים אלה היא לעצור את התפתחות ההריון. תופעות לוואי אפשרויות אחרי הכדורים הם בחילות, הקאות, והתחלת דימום.

 

 

השלב השני שיהיה יומיים לאחר תחילת ההפלה, תתבקשי לבלוע 2כדורי ציטוטק mg400) Misoprostol ) מטרתם היא לכווץ את הרחם ולגרום לפליטת ההריון. תדרשי להישאר להשגחה מספר שעות בהתאם למוסד הרפואי אליו תגיעי. השלב השלישי יהיה כשבועיים עד חודש לאחר מכן, ובו תגיעי לביקורת כדי לוודא שהרחם נקי.

 

 

2. הפלה ניתוחית- במוסדות פרטיים לרוב תהיה עד שבוע 12, ובציבוריים, עד שבועות מאוחרים יותר.  ההליך כולו יבוצע בחדר ניתוח, כמעט תמיד בהרדמה מלאה. ובהתאם לשבוע ההריון, כך תהיה הרחבת צוואר הרחם לפני התהליך, אם בציטוטק ואם בלמינריות. בתהליך ירוקן חלל הרחם ויישאב שק ההיריון. לאחר ההליך תישארי להשגחה של מספר שעות ותוכלי ללכת הביתה.
גם כאן תתבקשי לחזור לביקורת כשבועיים עד חודש.

 

 

  • ועדה להפסקת הריון- בעוד הועדה נתפסת ככלי מיושן שיש הטוענים כי עודנו מגביל את החלטות האישה על גופה, בפועל, כל אישה יכולה מבחינה חוקית לפנות לוועדה להפסקת הריון, באופן פרטי או דרך מימון קופ"ח, ולקבל את אישורה (לאחר שבוע 24 להריון זה משתנה). כל הפניות, גם אצל קטינות חסויות.

 

 

  • תופעות לוואי לאחר הפלה: אחת מתופעות הלוואי הברורות היא דימום- לאחר כל הליך צפוי להיות דימום, אך בזה של הכדורים, יהיה חזק יותר. בהפלה תרופתית הדימום המאסיבי יהיה סביב נטילת הכדורים השניים- ציטוטק, ולאחריו דימום מחזורי של עד שבועיים. בהפלה כירורגית הדימום יכול להתחיל מיד לאחר ההליך, ויכול להתחיל עד 5 ימים אחרי. הוא צפוי להימשך מספר ימים ולהיות מחזורי-מינוס.

 

 

  • מתי המחזור החודשי מגיע- אם המחזורים שלך היו סדירים עד ההפלה, המחזור צפוי לחזור כ4-6 שבועות לאחר מכן. בהפלה תרופתית הוא נוטה להגיע יותר קרוב ל6 שבועות, ובשאיבה, יותר קרוב לחודש. ככלל, אם חלפו יותר מ-8 שבועות וטרם קיבלת את המחזור הראשון, שוחחי על כך עם רופא/ת הנשים שלך. לאחר המחזור הראשון ועד שלושה מחזורים, הווסת יכולה להיות לא סדירה, אך צפויה להסתדר עם הזמן.

 

 

  • סוג דם שלילי- אוכלוסיית העולם מתחלקת לבני/בנות RH חיובי וRH שלילי. נשים שעוברות הפלה והן מסוג דם שלילי צריכות לקבל זריקת נוגדנים עד 5 ימים ממועד התהליך. הסיבה לכך היא למנוע מנוגדנים להתפתח בגופן ולסכן הריונות עתיידים.

 

 

  • ניתן להיכנס להריון בביוץ הראשון. אם אינך מעוניינת כרגע בהריון נוסף, עליך להשתמש באמצעי מניעה. עד בוא המחזור הראשון יש להשתמש באמצעי מניעה לא הורמונליים.

 

את המאמר כתב ד"ר גיא גוטמן

 

תגובות

מומלצים

\