בהיג:"הגיע הזמן שמוניב יבין את הבנת הנקרא והנשמע"

דבריו של ראש מועצת עוספיה בבית בני מערוף בנוכחות ציבור תושבים, מוניב טען שלא היה תכנון ובניה בתקופת בהיג מנסור, בהיג:"ללא החלטה על שינוי תמ"מ 6 תיקון 8 בוועדה הארצית תהיה מגבלה בתכנון בישוב, מוניב תפסיק להתעלם מהתכנון".

02.07.2024 מאת: פורטל הכרמל והצפון
בהיג:"הגיע הזמן שמוניב יבין את הבנת הנקרא והנשמע"

תמונת ארכיון בהיג מנסור מוניב סאבא

 

בהיג: "אני רוצה שהציבור בעוספיה ידעו את כל האמת על התכנון ומה שהובלתי".

 

"ביום שישי האחרון הוזמנו ע"י תנועת "לב עספיא" לכנס, על מנת לדון בסוגיות שונות הקשורות לבניה בישוב. התנועה בהזמנתה רצתה לאחד את השורות, כדי לצאת למאבק צודק בשל הגזרות והמדיניות הנוקשות לבניה בישוב ויישום חוק "קמינץ".

 

כמובן כיבדתי את ההזמנה כמו אחרים. ראש המועצה נשא דברים שהם מגדישים הסאה, בכל מובן המלה, כאשר טען שלא היה תכנון ובניה בתקופה ששמשתי בתפקיד ראש מועצה. יתרה מזאת מתעלם ממחלקת ההנדסה במועצה ובמיוחד מהאדריכל עדי זאהר שנשא דברים והדגיש העשייה של מחלקת הנדסה בתחום התכנון, "מכות מצרים" החלו, ועדי זאהר מודר מכל עשייה תכנונית ואף אינם משתפים אותו בישיבת בסוגיית "שער הכרמל", "מתחמים מערביים" ושכונת "סידנא אבו-עבדאללה"

 

 

להלן העובדות כדי שאדון מוניב יבין (הגיע הזמן שיבין את הבנת הנקרא והנשמע), מה שניסיתי להסביר לו בישיבת החפיפה שניהלתי אתו ב-15.3 בבניין המועצה. מה שעניין אותו, לצערי הרב, איך מזמינים רכב לשימושו על חשבון המועצה. ייעצתי לו לא לעשות זאת, כפי שאני לא עשיתי במהלך הקדנציה שלי אך הוא לא שמע לעצתי והזמין רכב שעולה מאות אלפי שקלים במקום לשפר תנאי העובדים במועצה.

 

מכל מקום, להלן העובדות בסוגיית התכנון: תוכנית המתאר שהוגשה ע"י המועצה בשנת 2014 נמשכה ע"י המועצה. כאשר נבחרתי בנובמבר 2018 קיימתי שיחות עם יו"ר הועדה המחוזית לגבי הצרכים של הישוב והצגנו לו הדרישות כולל סיורים בשטח.

 

ביוני 2019 הציגו לנו תוכנית שהיא תוספת לתוכנית המתאר שהוצגה ב-2014 ונמשכה כאמור ע"י המועצה, מדובר על תוספת 585 דונם, דהיינו מעל 8 אלף דונם, כמובן דחינו זאת.

 

בנובמבר 2019 ניסה יו"ר הועדה המחוזית לעשות מחטף ולאשר את התוכנית הנ"ל. התארגנו ומנענו הפקדת התוכנית הנ"ל בשת"פ עם מכובדים ושייחים של הישוב.

 

לאור המצב הזה ניסינו להתקדם עם התוכנית בדרכים שונות, כולל מעורבות של הועדה הארצית לתכנון ובניה ושייח' מופק טריף, אך לצערי לא הצלחנו להתקדם מאחר והם התעקשו על תוכנית המתאר שניסו לקדם.

 

חשוב להדגיש שעמדנו על המשמר, כדי לא לאשר תוכנית מתאר, מאחר ומאות בתים נמצאים מחוץ לתוכנית ולזה לא הסכמנו. הסכמה להצעתם מבחינתי בכיה לדורות.

 

במקביל ניסינו לקדם הכרה בשטח השיפוט של הישוב, ולאחר עמל רב הצלחנו לקבל שטח נוסף לשטח שיפוט הישוב בגודל 3893 דונם, דהיינו שטח השיפוט עמד על 11073 דונם. לדעת כולם, ההחלטה הזו הינה החלטה היסטורית, שלמעשה מאפשרת תכנון לכל השטח בתחום השיפוט, כאשר למעשה כל הבתים של הישוב נמצאים בתחום השיפוט.

 

המהלך הושג בסיוע השרה שקד ,שייח מופק טריף, ח"כ חמד עמאר, הממונה פאיז חנה והועדה הציבורית של הישוב.

 

הועדה המחוזית קידמה תוכנית תמ"מ (תוכנית מתאר מחוזית), 6 תיקון 8, המדברת על שטח של 6805 דונם. כמובן התנגדנו לתוכנית הנ"ל וערערנו לוועדה הארצית. בסופו של הדבר נקבע דיון שראש המועצה העדיף לדחותו מסיבותיו.

 

הישיבה תואמה בתיאום עם רפי אלמליח, יו"ר הועדה הארצית ,מתן ממשרד הפנים ,רותי יו"ר הועדה המחוזית ועו"ד עאסם חאמד יועץ שר הפנים.

 

המועצה בתורה הגישה ערר לוועדה הארצית, שטרם התממש בשל מחדלי ראש המועצה ואימוץ עצות יועצים שהביאו אסון על הישוב בתחום תכנון ובניה, אולי גם בתחומים אחרים.

 

במקביל בשל ההכרה בשטח השיפוט, ניסינו לקדם תוכניות מפורטות למתחם "זוחלוק" (טבעת צפונית). לזה הצלחנו לגייס ממשרד השיכון סכום העולה על שמונה מיליון ש"ח.

 

בנוסף לכך, קידמנו מכרז לששה מתחמים שונים ברחבי הישוב כגון "חלת סלאמה", מגרש כדורגל, "רובעאן עבוד", "בית אל משחרה" ומתחמים אחרים, אך ראש המועצה העדיף לא להתקדם בתכנון ומנסה להחליף את המתכנן שנבחר במתכנן חדש וזאת על ידי אימוץ עצה מאחד מיועציו. קיים תקציב ממשרד הפנים תחת הכותרת העצמה. תמהתי מעצם היעדרותו של עדי בתכנון (בכנס הדגיש ההישגים בתכנון).

 

 

שכונת "סידנא אבו עבדאללה" 43: דרשנו שהמנהל יאשר מחדש השיווק רק לבני המקום. ינקי, יו"ר מנהל מקרקעי ישראל אמור להעביר זאת בהחלטה של מועצת מנהל מקרקעי ישראל, (מוניב, ראה תיק החפיפה שמסרתי לך ביום החפיפה), בנוסף, מכתב תזכורת למנהל וסוגיית הפיתוח ועלותיו, כאשר סוכם בסיוע ח"כ חמד עמאר שחיילים יקבלו הנחה של 90%.

 

תוכנית "שער הכרמל": התוכנית נמצאת בתהליך התנגדות ,הוגשו 58 התנגדויות. המועצה ממנה ההתנגדות וממתינים להחלטת הועדה המחוזית. הועדה קיימה מספר ישיבות בנושא, אך טרם התקבלו החלטות לגבי הערעורים.

 

חשוב להבהיר שהתוכנית הינה תוכנית טובה שמחייבת תיקונים, שכוללת הרבה מגרשים לשיווק ששייכים למנהל. חלוקת הקרקע ברורה, 121 דונם לעדה הדרוזית, 120 דונם לעדה הנוצרית, 41 דונם לעדה המוסלמית, 58 דונם ליהודים שרכשו מגרשים לפני קום המדינה, 7 דונם לתושבי דלית אל-כרמל ו-247 דונם למנהל, מדובר על כ-600 דונם ומעל 1660 יחידות דיור. חשוב להדגיש שהתוכנית מחייבת תיקונים וזאת עפ"י דרישת המועצה.

 

"מתחמים מערביים": התוכנית הנ"ל נמצאת בתכנון מתקדם. הגשנו כ-25 התנגדויות (בסיוע שייח' ריאד מרזוק), משרד השיכון והמתכננים אמורים לתקן אותן. תוכנית זו טובה מדובר על 1700 יחידות דיור בשת"פ עם משרד השיכון. (כעת לא ברור הסטטוס של התוכנית הכל "בערפל קרב" מושג שמוניב חיי אתו שנים רבות ומכיר אותו).

 

קנסות על בניה ללא היתר: המועצה מינתה עו"ד ד"ר קייס נאסר, כדי לטפל בנושא, העמדה שלנו מאחר והסוגייה היא הליך משפטי מנהלי יש לטפל בה בדרכים משפטיות, אסור להתעלם מצווים שהוצאו ע"י הרשויות. נפגשנו בעבר עם כרמית גוליס ממשרד המשפטים (החליפה את קמינץ), וניסנו לקדם הקפאה לקנסות כפי שעשו שייח' מופק טריף וראש המועצה מוניב. כמו כן, נשיא המדינה מנסה להעניק חנינה לבעלי הדירות שקבלו קנסות, לעת עתה ,הנושא טרם בא על פתרונו ,וזה מחייב החלטה ממשלתית ומאבק ציבורי של כל העדה, מברך על ההחלטה לצאת למאבק בסוגיות האלה ואחרות.

 

חוק החשמל: לדאבוננו זה נבלם ע"י השרים בן גביר וסמוטריץ. אם כך המצב, צריך לקדם תקנה כפי שעשה השר שחל בשנות השמונים. במקביל לדרוש חיבור חשמל לבתים כפי שעושים לבתים בהתנחלויות בלתי חוקיות.

 

הערות: כדי להתקדם בתכנון בישוב ללא החלטה על שינוי תמ"מ 6 תיקון 8 בוועדה הארצית תהיה מגבלה בתכנון בישוב. על כן יש להתקדם ולקיים דיון בוועדה הארצית ומבטיח שאהיה נוכח בדיון הנ"ל.

 

מאחר ויש הרחבה על שטח השיפוט, יש להתקדם בתכנון מפורט למתחמים השונים (זוחלוק, טבעת צפונית, וששה מתחמים נוספים), שהמועצה האחרונה ניסתה לקדם.

 

בנוסף, לעודד בעלי קרקעות לעשות תוכניות מפורטות נקודתיות.החלפת מתכננים בשל שיקולים זרים יביאו לאסון תכנוני.

 

שכונות חדשות: מתחמים מערביים, שער הכרמל ושכונת סידנא אבו עבדללה להתקדם בשיווק. ובתכנון עם משרד השיכון.

 

בכנס האמור שהתקיים בבית "בני מערוף", ראש המועצה סאבא טען שלא היה תכנון בתקופת המועצה הקודמת, אני תמהה מאחר שהוא קיבל ממני תדרוך מפורט על התכנון (תיק חפיפה), והציג שלא היה תכנון. זה "חטא הקדמון" וזורע פירוד במקום לחפש המאחד בתוכנו.

 

מוניב, "כדאי לך לעסוק בעשייה ולא ברכילויות ולהטיל אשמה על אחרים. עכשיו עניתי לך על התכנון והבניה, ככל שתחטא ותזיק לתושבי הכפר אעמוד כחומה בצורה, כדי להציג את האמת לתושבים, במיוחד הבטחון ששידרת כ"מר בטחון" שהיא לא יותר מאשליה מלאה (כפי שהעיד עליך המפכ"ל שהתפלא על בחירתך לתפקיד שאתה ממלא כעת בשל הישגיך ?).

 

חמשה נרצחים בחודש, נקמה בעובדים שלא הצביעו לך, הדחת עובדים, מנויים שהם על בסיס עסקות פוליטיות שבושלו ערב הבחירות ועוד נושאים אחרים.

 

מילה אחרונה, כדי שתודה באופן ברור לי (בהיג) ולחשב (עבד), שמליאת המועצה אישרה תקציב מאוזן שהתבסס על תקציב 2023 שלדאבונך הובלנו וישמנו המועצה שאני שהובלתי עם חברים אחרים. חבל על התנהלותך הנלוזה, להטיל רפש על אחרים ולתלות כישלונותיך במועצה הקודמת שהייתה מודל לחיקוי, כפי שאמרו לך פקידי משרד הפנים. היועצים שמסביבך הם המראה המכוערת של מועצתך. אלה "העסקנים" שלא מביאים כבוד לתושבי הישוב. בכייה לדורות.

 

תגובות

26. هبوب الرياح לפני 12 ימים
قربت
25. כיופי לפני 12 ימים
כל זה ולא עשית כלום .עשיית למקורבים
24. שכונה מערבית לפני 12 ימים
הבוחר אמר את דברו
23. עספיא לפני 12 ימים
מוניב כשלון לצערי
22. אני לפני 12 ימים
אם מוניב היה מתביש היה מדבר אחרת טמבל סאבא
21. ل بهيج شاطر بس فل حكي فعل وشغل صفر לפני 12 ימים
قلعطنا يا زلمه شو عملت انت في وقتك فل مجلس؟؟؟
20. עלי לפני 12 ימים
במקום לזלזל תעזור לו
19. אזרח לפני 12 ימים
תענה מוניב
18. אדם פשוט לפני 13 ימים
להיות לב אחד
17. חוסר ניסיון לפני 13 ימים
דרוש שינןי
16. ما حدا לפני 13 ימים
ما حدا
15. בחורה לפני 13 ימים
מוניב אתה מתנהג לא טוב וחבל למה שלא יחלקו מלגות בעספיא
14. ت ت לפני 13 ימים
مش مفهوم
13. مامي לפני 13 ימים
نحو المنحدر
12. יוסף לפני 13 ימים
האם לא הגיע הזמן כבר?
11. אזרח לפני 13 ימים
שעוספיה תסבול
10. כשל אדיר לפני 13 ימים
בחירות עכשיו
9. תושב לפני 13 ימים
צודק
8. אלי לפני 13 ימים
לאן הגענו
7. הכפר בסכנה לפני 13 ימים
דילים
6. תושבים נייטראלים ללא פוליעיקה לפני 13 ימים
מה תשובתך מוניב לעובדות שבכתבה...?
5. מכר את הכפר לפני 13 ימים
דיל פוליטי
4. עספאוי אמיתי שנמאס לו לפני 13 ימים
עוד חוזר הניגון
3. שער כרמל לפני 13 ימים
אסון
2. תכנון לפני 13 ימים
הבנת הנקרא
1. עוספיה לפני 13 ימים
היתר

מומלצים